• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dirty Harry - singel

  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Dirty Harrysingel i piosenka zespołu Gorillaz z drugiego albumu tego zespołu Demon Days, wydana jako trzeci singel z tego albumu. Singel pojawił się w trzech wydaniach: brytyjskiej, japońskiej i australijskiej; oraz w czterech różnych wersjach nagraniowych: CD, CD – wersja rozszerzona, DVD, płyta winylowa. Utwór krytykuje poczynania prezydenta USA George'a W. Busha w kwestii wojny w Iraku.

  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Piosenka wzięła tytuł od filmu z 1971 roku wyreżyserowanego przez Dona Siegela.

  Teledysk[ | edytuj kod]

  "Dirty Harry" jest jedynym teledyskiem Gorillaz poza "Stylo", który został nakręcony w rzeczywistym plenerze. Pierwotnie wideoklip miał być na komputerowo wygenerowanej pustyni, ale ostatecznie na miejsce akcji wybrano pustynię Namib w południowej Afryce, ponieważ było to prostsze i tańsze. Przez większą część teledysku widzimy 2-D bez koszuli oraz animowaną wersję Dziecięcego Chóru z San Fernandez, którzy znajdują się na środku pustyni niedaleko miejsca, w którym rozbił się śmigłowiec. Ocaleni czekają na pomoc, przedstawioną w teledysku przez Noodle i Murdoca, jadących pojazdem ciężarowym Casspir Południowoafrykańskich Sił Obronnych, który jest prowadzony przez Russela (przebranego za Fu Manchu). W piosence i teledysku gościnnie występuje raper Bootie Brown z zespołu Pharcyde, który ubrany w wojskowy mundur wyłania się piaskowej wydmy, żeby wykonać zwrotkę piosenki. Pod koniec teledysku zespół, dzieci i Bootie Brown odjeżdżają ciężarówką, ale kilkanaście metrów dalej pojazd ulega awarii. W wideoklipie jest nawiązanie do filmu "Napoleon Dynamite", kiedy 2-D robi z rąk "gołębia".

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  Wydanie brytyjskie:

 • płyta winylowa
  1. "Dirty Harry" – 3:49
  2. "Dirty Harry" (instrumental) – 3:49
  3. "Dirty Harry" (a cappella) – 3:49
 • CD
  1. "Dirty Harry" – 3:49
  2. "All Alone" (live) – 3:39
 • CD – wersja rozszerzona
  1. "Dirty Harry" – 3:49
  2. "Hongkongaton" – 3:34
  3. "Dirty Harry" (Chopper remix) – 3:39
 • DVD
  1. "Dirty Harry" (video) – 3:49
  2. "Murdoc Is God" – 2:25
  3. "Dirty Harry" (animatic with "Dirty Harry" instrumental)

  Wydanie japońskie:

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Gorillaz – wirtualny zespół założony przez Damona Albarna i Jamie Hewletta w 1998 tworzący muzykę będącą połączeniem hip-hopu, rocka i innych gatunków muzycznych. Zespół cechuje nietypowy, wirtualny image. W rzeczywistości w zespole od strony muzycznej na stałe jest tylko Damon Albarn, który współpracuje z bardzo wieloma różnymi muzykami na potrzeby danego utworu. Przez wiele pierwszych lat członkowie nie pokazywali się osobiście, nawet na koncertach (z wyjątkiem pięciu występów w Manchesterze i Nowym Jorku) czy rozdaniach nagród, a zastępowali to wirtualnymi postaciami zespołu Gorillaz (2D, Noodles, Murdoc oraz Russel). Obecnie Albarn otwarcie występuje osobiście na koncertach wraz z całym gronem współpracujących muzyków w składzie zależnym od granego utworu.
 • CD w wersji EP
  1. "Dirty Harry" – 3:49
  2. "All Alone" (live) – 3:39
  3. "Dirty Harry (Chopper remix)" – 3:39
  4. "Hongkongaton" – 3:34
  5. "Dirty Harry" (video)

  Wydanie australijskie:

 • CD
  1. "Dirty Harry" – 3:49
  2. "Dirty Harry (Chopper remix)" – 3:39
  3. "Hongkongaton" – 3:34
  4. "Dirty Harry" (video)
  5. "Dirty Harry" (animatic with "Dirty Harry" instrumental)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Warto wiedzieć że... beta

  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Donald Siegel, Don Siegel (ur. 26 października 1912 w Chicago, zm. 20 kwietnia 1991 w Nipomo) – amerykański reżyser i producent filmowy.
  Napoleon Dynamite jest amerykańskim niezależnym filmem z 2004 roku. Reżyserem filmu był Jared Hess. W 2005 roku film zdobył trzy statuetki nagród MTV Movie Awards, dla Breakthrough Male Performance (przełomowa rola męska), Best Musical Performance (najlepszy występ muzyczny) i dla Best Movie (najlepszy film). Główne role w filmie grali Jon Heder i Madison Smith. Budżet filmu wyniósł zaledwie 400 000 $.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  Prezydent (od łac. praesidens – zasiadający na czele) – najwyższy urząd w państwie będącym republiką, zwykle jednoznaczny z pełnieniem funkcji głowy państwa. W systemie prezydenckim prezydent jest również szefem rządu (np. w USA).
  Demon Days – drugi album studyjny zespołu Gorillaz, wydany w maju 2005 roku, promowały go single Feel Good Inc., Dirty Harry, DARE i El Mañana/Kids With Guns. Album uzyskał miano platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych i podwójnej platynowej płyty w Wielkiej Brytanii. W Polsce dystrybutorem albumu jest wytwórnia EMI Music Poland. Wśród gości specjalnych, którzy pojawili się na płycie są: De La Soul, Martina Topley-Bird, Roots Manuva, Bootie Brown, Ike Turner, MF DOOM, Neneh Cherry, Shaun Ryder, Bootie Brown, The London Community Gospel Choir i San Fernandez Youth Chorus. Album Demon Days został nagrany we własnym studiu zespołu Kong Studios i wyprodukowany przez zespół oraz Damona Albarna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.75 sek.