• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dirk III

  Przeczytaj także...
  Robert I, zwany Fryzyjskim (1028/1033 - 13 października 1093), hrabia Flandrii, młodszy syn hrabiego Baldwina V i Adelajdy, córki króla Francji Roberta II Pobożnego.Hrabstwo Loon (niderl.: Graafschap Loon, fr.: Comté de Looz) było stanem w Świętym Cesarstwie Rzymskim, na terenach dzisiejszej Belgii.
  Nijmegen - miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Geldria, w pobliżu granicy z Niemcami, nad rzeką Waal, 20 km na południe od Arnhem. Około 160 tys. mieszkańców.

  Dirk III (Teodoryk III) († 27 maja 1039) - hrabia Holandii od 993 do 27 maja 1039 roku.

  Hrabstwo Holandii przed 1101 rokiem miało inną nazwę i było znane jako Zachodnia Fryzja. Faktycznym tytułem hrabiego Dirka III był więc hrabia Fryzji. Zachodnia Fryzja w tym czasie bardzo różniła się od obecnej (Północna i Południowa Holandia). Większość terytorium pokrywały bagna, gdzie prawie nikt nie mieszkał. Ludność skupiała się głównie na wybrzeżu oraz w dolinach rzecznych.

  Bitwa pod Vlaardingen – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 29 lipca 1018 r. pomiędzy wojskami hrabiego Dirka III a armią cesarza Henryka II. Pole bitwy znajduje się na północ od miejscowości Vlaardingen (dzisiejsza Holandia) położonej na terenie Zouteveense Polder.Vechte (niem., dlnsaks. Vechte, nid. (Overijsselse) Vecht) – rzeka w Niemczech i Holandii, która łączy się z Zwarte Water.

  Dirk III był członkiem dynastii Gerolfingów (dom Holandii), ważnego rodu w obrębie Niemczech w tamtym czasie. Jego matka była regentką w Zachodniej Fryzji w latach 993 - 1005 i siostrą cesarza Niemiec, Henryka II Świętego.

  Przed 1018 Dirk III był wasalem Henryka II, a jego lenno leżało było w strategicznie ważnym miejscu. Utrecht położony w delcie Renu był bowiem ważnym miastem handlowym dla niemieckich królów i kupców, którzy musieli przepływać przez terytoria Dirka III, rzekami Ren i Vechte, w celu dotarcia do Morza Północnego. Niemieccy królowie i cesarze często dlatego zamieszkiwali w Utrechcie i Nijmegen.

  Floris I Holenderski (ur. ok. 1020, zm. 28 czerwca 1061) - szósty hrabia Holandii z rodu Gerolfingów. Syn Dirka III Holenderskiego oraz Othelindis z Nordmark.Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.

  Bitwa pod Vlaardingen i jej następstwa[]

  Dirk III zbudował swoją twierdzę w Vlaardingen. Nie miał zezwoleń na utrudnianie handlu w jakikolwiek sposób, ale ostatecznie zignorował zdanie cesarza nakładając cła. Kupcy z miasta Tiel zaniepokojeni wysłali wiadomość do cesarza o aktach przemocy ludzi Dirka III przeciwko nim. Niemiecki cesarz postanowił skończyć panowanie Dirka III i przekazać jego ziemie biskupowi Utrechtu. W tym celu wysłał do Vlaardingen swe wojska. Jego armia przegrała i bitwa pod Vlaardingen okazała się zwycięstwem Dirka III. Po zwycięstwie Dirk III zatrzymał swoje ziemie i nadal kontynuował pobieranie ceł. Jednakże od tego czasu rozpoczęła się długotrwała wojna między hrabiami Holandii a biskupami Utrechtu, której ofiarą padł m.in. syn Dirka III - Floris I Holenderski.

  Dirk IV, hol. Dirk IV van Holland, niem. Dietrich IV, łac. Thidericus IV (ur. ok. 1020/1030, zm. 13 stycznia 1049) hrabia Holandii (Zachodniej Fryzji) od 1039 r.. Hrabstwo Holandii przed 1101 rokiem było znane jako Zachodnia Fryzja. Faktycznym tytułem hrabiego Dirka IV był więc hrabia Fryzji.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Po śmierci Dirka III w 1039 roku cesarskie wojsko kilka razy próbowało odzyskać ziemie znajdujące się w posiadaniu fryzyjskich hrabiów. Potężny Robert I Fryzyjski pomógł Dirkowi V, prawnukowi Dirka III i jego własnemu pasierbowi zatrzymać Fryzję dla hrabiów.

  Sądzi się, że Dirk III udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, stąd jego pseudonim "Hieroslomita".

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Othelindis z Nordmark - hol. Othilde van de Noordmark, niem. Othelendis von Nordmark lub Othelendis von Haldensleben (ur. ok.985? - zm. 9 marca 1043/1044)

  Jego żoną była Othelindis z Nordmark, z którą posiadał czworo dzieci:

 • Dirk IV - hrabia Zachodniej Fryzji (po śmierci Dirka III),
 • Floris I - hrabia Zachodniej Fryzji (po śmierci Dirka IV),
 • Bertrada - którą poślubił Thierry II Katlenburg,
 • Swanhilde - którą poślubił Emmo van Loon, hrabia Loon.
 • Bibliografia[]

 • Thimo de Nijs en Eelco Beukers, 'Geschiedenis van Holland', Part I: 'Tot 1572' (Hilversum 2002)
 • Encyclopedia: Grote Winkler Prins
 • Ancestral Roots of Certain American Colonists Who Came to America Before 1700 by Frederick Lewis Weis, Line 100A-21
 • Cordfunke, 'Graven en Gravinnen van het Hollandse Huis' (1991)
 • Henryk II Święty (niem. Heinrich II. der Heilige, ur. 6 maja 973 lub 978, zm. 13 lipca 1024) – książę Bawarii jako Henryk IV w latach 995-1005, król Niemiec od 1002, król Włoch od 1004, Święty Cesarz Rzymski od 1014. Kanonizowany przez Kościół katolicki w 1146. Syn księcia Bawarii Henryka Kłótnika, ostatni władca z dynastii saskiej (Ludolfingów).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.