• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dino De Laurentiis

  Przeczytaj także...
  Centro Sperimentale di Cinematografia – włoska szkoła filmowa finansowana z budżetu państwa, założona w Rzymie w 1935 roku i działająca po dziś dzień. Jest to najstarsza tego typu uczelnia w Europie Zachodniej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Società Sportiva Calcio Napoli – włoski klub piłkarski z siedzibą w Neapolu, po sześciu latach przerwy powrócił do rozgrywek Serie A w sezonie 2006/2007. Napoli, pomimo problemów finansowych i trwającego od wielu lat kryzysu, znajduje się wśród klubów z największą liczbą fanów we Włoszech, związane jest to także z legendą klubu Diego Maradoną, uważanym za jednego z najlepszych piłkarzy w historii. S.S.C. Napoli zostało założone w sierpniu 2004 przez Aurelio de Laurentiisa, znanego producenta filmowego, po bankructwie klubu S.S.C. Napoli. Obecnie kapitanem Napoli jest wychowanek klubu Paolo Cannavaro.

  Dino De Laurentiis, właśc. Agostino De Laurentiis (ur. 8 sierpnia 1919 w Torre Annunziata, zm. 11 listopada 2010 w Beverly Hills) – włoski producent filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Torre Annunziata. Pracę zarobkową rozpoczął w bardzo wczesnym wieku, sprzedając spaghetti produkowane przez swego ojca. Studiował na rzymskiej Centro Sperimentale di Cinematografia, naukę przerwała mu jednak II wojna światowa. W 1946 założył własną wytwórnię filmową Dino De Laurentiis Cinematografica, która upadła w 1970. W 1976 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył kolejną wytwórnię filmową De Laurentiis Entertainment Group (DEG), która w 1983 została przekształcona w Dino de Laurentiis Company (DDLC). Od 1940, kiedy powstał jego pierwszy film (L'ultimo Combattimento), wyprodukował około 150 tytułów, wśród których można znaleźć najbardziej znane i utytułowane produkcje filmowe w historii kina światowego.

  Spaghetti – specyficznie włoska potrawa i jednocześnie nazwa szczególnego rodzaju makaronu, który stanowi jej podstawę.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Życie osobiste[ | edytuj kod]

  Był trzykrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo zostało unieważnione. W 1949 poślubił Silvanę Mangano, z którą miał czworo dzieci: Weronikę, Raffaellę (również producentkę filmową), Federica (który zginął tragicznie w 1981) i Francescę. Rozwiedli się w 1989 po 40 latach małżeństwa. W 1990 Dino poślubił producentkę filmową Marthę Schumacher, z którą miał dwie córki – Karolinę i Dinę. Jego wnuczka Giada De Laurentiis jest gwiazdą amerykańskiej stacji telewizyjnej Food Network. Jego bratanek Aurelio De Laurentiis jest właścicielem wytwórni filmowej Filmauro i prezesem włoskiego klubu piłkarskiego SSC Napoli.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Giada De Laurentiis (ang.). W: Food network [on-line]. [dostęp 2011-03-06].
  2. Aurelio De Laurentiis (ang.). W: Filmbug [on-line]. [dostęp 2011-03-06].
  3. SSC Napoli (pol.). W: iGol [on-line]. [dostęp 2011-03-06].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • John Francis Lane: Dino De Laurentiis obituary (ang.). W: The Guardian [on-line]. 2010-11-11. [dostęp 2011-03-06].
 • Laurence Arnold: Dino De Laurentiis, Producer of Film Spectacles, Dies at 91 (ang.). W: Bloomberg Businesswek [on-line]. 2010-11-11. [dostęp 2011-03-06].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dino De Laurentiis w bazie IMDb (ang.)
 • Dino De Laurentiis w bazie Filmweb
 • II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  11 listopada jest 315. (w latach przestępnych 316.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 50 dni.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.11 sek.