Građanski Nogometni Klub Dinamo Zagreb – chorwacki klub piłkarski z Zagrzebia, występujący w Prva HNL.
Po II wojnie światowej reżim komunistyczny rozwiązał wszystkie sławne kluby z Zagrzebia. 9 czerwca 1945 roku powstał za to jeden klub miejski. I podobnie jak w innych krajach komunistycznych w Europie Wschodniej nadano mu nazwę Dinamo, a wszyscy najlepsi piłkarze rozwiązanego klubu Građanski Zagrzeb natychmiast zasilili szeregi nowo powstałego Dinama. Trenerem klubu został także trener Građanskiego, Węgier Márton Bukovi. Kilku graczy z HAŠK (Hrvatski akademski športski klub) trafiło do Dinama. Klub przejął barwy klubowe po Građanskim, a od 1969 roku emblemat klubowy nawiązuje do wielkiego poprzednika.
1. HŠK Građanski Zagreb (chorw. Prvi hrvatski građanski športski klub - Pierwszy chorwacki klub sportowy obywateli), znany także jako Građanski Zagrzeb – nieistniejący chorwacki klub piłkarski z Zagrzebia, założony w 1911. Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w historii przedwojennej Jugosławii, rozwiązany wiosną 1945. Spadkobiercą tradycji Građanskiego jest grające w Prvej HNL Dinamo Zagrzeb.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
W 1991 klub zmienił nazwę na „HAŠK Građanski”. W latach 1993-2000 obowiązywała nazwa Croatia Zagrzeb – Chorwaci chcieli odciąć się od wszelkich komunistycznych powiązań z historii i przemianowali klub właśnie nadając mu nazwę swojego nowo powstałego państwa. Jednak fanom klubu nazwa nie podobała się i 14 lutego 2000 powrócono do starej nazwy klubu, która obowiązuje do dziś.
Puchar Chorwacji w piłce nożnej (chor. Hrvatski nogometni pokal) – coroczne rozgrywki piłkarskie w Chorwacji, w których mogą brać udział wszystkie zespoły zarejestrowane w Chorwackim Związku Piłki Nożnej.Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
Maksimir (oficjalna nazwa: "Stadion u Maksimiru") – wielofunkcyjny stadion w Chorwacji, leżący w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Nazwę wzięto od Parku Maksimir, w którym został zbudowany. Na tym stadionie swoje mecze rozgrywa Dinamo Zagrzeb, jeden z największych klubów piłkarskich w Chorwacji. W 1987 roku obiekt był główną areną uniwersjady.
Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb];
niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.
Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020).
Márton Bukovi (ur. 10 grudnia 1903 w Budapeszcie - zm. 2 lutego 1985 w Sète) – węgierski piłkarz i trener. Jako zawodnik grał w Ferencvárosi TC, FC Sète i reprezentacji Węgier. Później został trenerem, odnosząc największe sukcesy z Gradanskim Zagrzeb, MTK Hungária Budapeszt i reprezentacją Węgier. Wraz z Bélą Guttmannem i Gustavem Sebesem stworzył tryumwirat trenerski opiekujący się i tworzący Złotą Jedenastkę.