• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dimmu Borgir  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Reno Hilligsø Kiilerich (ur. 21 października 1976) - duński perkusista. Kiilerich współpracował z takimi zespołami jak: Panzerchrist, Exmortem, ChthoniC, Vile, Old Man’s Child, Hate Eternal, Dew-Scented czy Human Erupt. W 2004 roku grał na koncertach z norweską grupą Dimmu Borgir jako muzyk sesyjny.

  Dimmu Borgir (IPA [dɪmuːˈbɔːrɡɪr]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1993 roku w Oslo z inicjatywy Stiana "Shagratha" Thoresena, Svena "Silenoza" Atle Kopperuda, Brynjarda Tristana, Kennetha "Tjodalva" Åkessona oraz Stiana Aarstada. Jej nazwa pochodzi od wulkanicznego wzgórza Dimmuborgir w Islandii. Do 2010 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych oraz szereg kompilacji i minialbumów, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych.

  Abrahadabra – ósmy album studyjny norweskiej grupy blackmetalowej Dimmu Borgir. Wydawnictwo ukazało się 24 września 2010 roku w Niemczech, 27 września w pozostałych krajach Europy oraz 12 października w Stanach Zjednoczonych. Wydanie płyty poprzedził singel do utworu "Gateways", który ukazał się 20 sierpnia 2010 roku w Europie. W USA singel ukazał się cztery dni później.Death Cult Armageddon – wydany w 2003 roku, szósty album studyjny norweskiego zespołu black metalowego Dimmu Borgir. W tekstach piosenek przeważa tematyka apokaliptyczna. Album odniósł ogromny sukces, w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 100.000 egzemplarzy (informacja za Nuclear Blast).

  W twórczości zespół nawiązał do takich zagadnień jak mizantropia, satanizm i antychrześcijanizm. Muzyka Dimmu Borgir to melodyjny black metal z wiodącymi partiami instrumentów klawiszowych. Od momentu wydania albumu Puritanical Euphoric Misanthropia w 2001 roku, zespołowi podczas nagrań towarzyszy orkiestra symfoniczna. Z tego powodu został również zaliczony do nurtu symfonicznego black metalu.

  Promocja jest to oddziaływanie na odbiorców produktów danej firmy, polegające na przekazaniu im informacji, które mają w odpowiednim stopniu zwiększyć wiedzę na temat produktów lub usług oraz samej firmy w celu stworzenia dla nich preferencji na rynku.Stian Aarstad – norweski pianista i klawiszowiec, znany z występów w grupie Dimmu Borgir w latach 1992–1997, a następnie w Enthral w latach 1997-2002.

  Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: With Full Force, Wacken Open Air, Gods of Metal i Ozzfest. Został wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony w plebiscytach muzyki heavy metalowej oraz określony m.in. jako "najpopularniejsza grupa black metalowa na świecie". Podczas koncertów Dimmu Borgir prezentuje charakterystyczny rodzaj ekspresji, obejmujący corpse paint oraz stosuje rozwiązania scenograficzne z użyciem efektów pirotechnicznych.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Od 2010 roku zespół Dimmu Borgir stanowi trio: Stian "Shagrath" Thoresen, Sven "Silenoz" Atle Kopperud i Thomas "Galder" Rune Andersen

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 1993–1999
 • 1.2 1999–2003
 • 1.3 2003–2007
 • 1.4 Po 2007
 • 2 Instrumentarium
 • 3 Muzycy
 • 3.1 Obecni członkowie
 • 3.2 Byli członkowie
 • 3.3 Muzycy sesyjni
 • 4 Dyskografia
 • 4.1 Albumy studyjne
 • 4.2 Albumy koncertowe
 • 4.3 Kompilacje
 • 4.4 Splity
 • 4.5 Single
 • 5 Teledyski
 • 6 Nagrody i wyróżnienia
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Pain – szwedzki zespół wykonujący industrial metal. Zespół powstał w 1997 roku jako autorski projekt Petera Tägtgrena – gitarzysty i wokalisty Hypocrisy. Tägtgren jest jedynym stałym członkiem zespołu.Destruction - niemiecka grupa wykonująca muzykę z pogranicza speed i thrash metalu. Powstała w 1982 roku w Weil am Rhein początkowo pod nazwą Knight of Demon. Pierwszy skład utworzyli perkusista Thomas "Tommy Sandmann" Senmann, basista i wokalista Marcel "Schmier" Schirmer oraz gitarzysta Mike Sifringer.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Øyvind Johan Mustaparta pseudonim Mustis (ur. 10 września 1979 w Bærum) - norweski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i klawiszowiec. Mustaparta od 1998 roku występował w grupie muzycznej Dimmu Borgir dzięki której zyskał popularność. Przed dołączeniem do Dimmu Borgir nie występował w żadnym zespole. W 2009 roku muzyk zakończył współpracę z grupą. W 2010 roku dołączył do grupy Susperia z którą współpracował dziesięć lat wcześniej podczas nagrań dema Illusions of Evil.
  Scenografia – plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Jest to: sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej oraz plastyczne oprawy przedstawień, filmów; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, baletowego itd.
  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.
  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.
  Nuclear Blast – niemiecka wytwórnia płytowa zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców rockowych i metalowych z całego świata. Siedziba firmy znajduje się w Donzdorf w powiecie Göppingen.
  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.168 sek.