• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Diligent

  Przeczytaj także...
  Statek wodny – dość szerokie i nie do końca sprecyzowane pojęcie, zawężające określenie jednostki pływającej do takich jednostek, które mogą poruszać się samodzielnie, lub też, w myśl innych definicji, są wykorzystywane ogólnie jako środek transportu (z własnym napędem lub bez). Przykładowo w rozumieniu międzynarodowego prawa drogi morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, nie wyłączając urządzeń bezwypornościowych i wodnosamolotów, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego.Andamany – archipelag leżący na Oceanie Indyjskim pomiędzy Zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim. Wchodzi w skład indyjskiego terytorium związkowego Andamany i Nikobary.
  Hydrografia – początkowo dział geografii fizycznej, zajmujący się badaniem stosunków wodnych na Ziemi w ujęciu dynamicznym i w powiązaniu ze środowiskiem geograficznym; w miarę rozwoju nauk geograficznych wykształcony w osobną naukę – hydrologię. Obecnie przedmiotem badań hydrografii jest kartowanie wód występujących na Ziemi (mapy hydrograficzne, locje).

  Cieśnina Diligent (ang.) Diligent Strait – cieśnina pomiędzy wyspami Andamanów, a główną grupą wysp Archipelagu Ritchie. Nazwę swą zawdzięcza statkowi The Deligent, którym w roku 1771 przypłynął na te wyspy pierwszy morski hydrograf John Ritchie, od nazwiska którego nazwę otrzymał Archipelag Ritchie.

  John Ritchie - brytyjski żeglarz, hydrograf, inspektor Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, pionier hydrologii w Zatoce Bengalskiej i ujściu Gangesu w latach 1770-1785. W roku 1771 na statku The Deligent odwiedził rejon Andamanów. Od jego nazwiska wziął nazwę Archipelag Ritchie.Archipelag Ritchie – grupa mniejszych wysp leżących około 25-30 km na wschód od Wielkiego Andamanu – głównej grupy wysp Andamańskich. Andamany leżą w Zatoce Bengalskiej, granicząc z Morzem Andamańskim około 200 km na południe od najbliższego lądu stałego Azji – Przylądka Negrais w Mjanmie.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.