Digital Signature Algorithm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Digital Signature Algorithm (DSA) – asymetryczny algorytm stworzony przez NIST w 1991 roku dla potrzeb DSS. Został opatentowany przez NIST, można go jednak używać za darmo, także w zastosowaniach komercyjnych.

Digital Signature Standard (DSS) – standard NIST dla podpisów cyfrowych. Pierwsza wersja, wydana 19 maja 1994 roku, zawierała jedynie algorytm DSA. Aktualne, trzecie wydanie, obejmuje także algorytm RSA oraz ECC.OpenSSH (Open Secure Shell) – zestaw programów komputerowych zapewniających szyfrowaną komunikację w sieci komputerowej dzięki protokołowi SSH. Został stworzony jako otwarta alternatywa dla oprogramowania Secure Shell stworzonego przez Tatu Ylönen w chwili, gdy stało się ono komercyjne. OpenSSH opiera się o kod ostatniej wolnej wersji tego programu i od tego czasu rozwija się niezależnie. Projektowi przewodniczy Theo de Raadt, a program udostępniany jest na licencji BSD. Może pracować w wielu systemach uniksopodobnych, m.in. AIX, BSD, HP-UX, IRIX, Linux, Mac OS X i Solaris. Istnieje także wersja przeznaczona do uruchamiania w środowisku Cygwin.

Algorytm DSA jest zaimplementowany między innymi w OpenSSL, OpenSSH i GnuPG.

OpenSSL – wieloplatformowa, otwarta implementacja protokołów SSL (wersji 2 i 3) i TLS (wersji 1) oraz algorytmów kryptograficznych ogólnego przeznaczenia. Udostępniana jest na licencji zbliżonej do licencji Apache. Dostępna jest dla systemów uniksopodobnych (m.in. Linux, BSD, Solaris), OpenVMS i Microsoft Windows.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Digital Signature Standard
  • RSA
  • Reklama