• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dietrich Thurau

  Przeczytaj także...
  Hans Lutz (ur. 31 marca 1949 w Stuttgartcie) - niemiecki kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz sześciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Dietrich Thurau (ur. 9 listopada 1954 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecki kolarz torowy i szosowy, trzykrotny torowy mistrz świata i dwukrotny szosowy wicemistrz świata.

  Peter Vonhof (ur. 15 stycznia 1949 w Berlinie Zachodnim) - niemiecki kolarz torowy reprezentujący RFN, dwukrotny mistrz olimpijski oraz sześciokrotny medalista mistrzostw świata.50. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1977 odbyły się w wenezuelskim mieście San Cristóbal, w dniach 22 - 26 sierpnia 1977 roku.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Dietrich Thurau osiągnął w 1971 roku, kiedy został juniorskim mistrzem kraju w indywidualnym wyścigu na dochodzenie, a rok później zwyciężył w szosowych wyścigu ze startu wspólnego. Na torowych mistrzostwach świata w Montrealu w 1974 roku wspólnie z Güntherem Schumacherem, Peterem Vonhofem i Hansem Lutzem zdobył złoty medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Pięć lat później, podczas torowych mistrzostw świata w Amsterdamie Thurau zwyciężył w derny, sukces ten powtarzając na mistrzostwach w Besançon w 1980 roku. Ponadto Niemiec zdobywał srebrne medale w wyścigu ze startu wspólnego na szosowych mistrzostwach w San Cristóbal w 1977 roku oraz mistrzostwach w Valkenburgu w 1979 roku. W pierwszym wypadku wyprzedził go tylko Włoch Francesco Moser, a w drugim najlepszy był Holender Jan Raas. W 1975 roku zwyciężył w Tour de Picardie i Grand Prix de Fourmies, w 1976 roku był najlepszy w klasyfikacji punktowej Vuelta a España, a w 1979 troku wygrał wyścig Liège-Bastogne-Liège. Nigdy jednak nie wystartował na igrzyskach olimpijskich.

  Grand Prix Miguel Indurain – wyścig kolarski rozgrywany we Francji, w Fourmies w departamencie Nord, co roku we wrześniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.76. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1979 odbyły się w holenderskim Amsterdamie. W programie mistrzostw znalazło się trzynaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m, wyścig punktowy amatorów oraz derny.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Günther Schumacher (ur. 27 czerwca 1949 w Rostocku) – niemiecki kolarz torowy reprezentujący RFN, dwukrotny mistrz olimpijski oraz pięciokrotny medalista mistrzostw świata.Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  52. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1979 odbyły się w holenderskiej miejscowości Valkenburg aan de Geul, w dniach 22 - 26 sierpnia 1979 roku.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Francesco Moser (ur. 19 czerwca 1951 w Giovo) - włoski kolarz torowy i szosowy, torowy mistrz świata oraz czterokrotny medalista szosowych mistrzostw świata.
  77. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1980 odbyły się we francuskim Besançon. W tym samym roku odbywały się także igrzyska olimpijskie w Moskwie, więc w programie mistrzostw znalazły się tylko konkurencje nieolimpijskie: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint i wyścig na dochodzenie zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig ze startu zatrzymanego dla zawodowców, wyścig tandemów, wyścig punktowy zawodowców oraz derny.
  Jan Raas (ur. 8 listopada 1952 w Heinkenszand) – holenderski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista mistrzostw świata.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.