• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dieter Wohlfahrt

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Techniczny w Berlinie (niem. Technische Universität Berlin, TU Berlin) – niemiecka politechnika, jeden z czterech uniwersytetów w Berlinie.Staaken, Berlin-Staaken – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Spandau. Od 1 października 1920 w granicach miasta.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  Dieter Wohlfahrt

  Dieter Wohlfahrt (ur. 27 maja 1941 w Berlinie, zm. 9 grudnia 1961 tamże) – austriacki aktywista polityczny zastrzelony podczas pomocy uciekinierowi chcącemu przedostać się do Berlina Zachodniego. Wohlfahrt jest pierwszą potwierdzoną przez dotychczasowe badania historyczne ofiarą śmiertelną Muru Berlińskiego, będącą zarazem mieszkańcem Berlina Zachodniego bez niemieckiego obywatelstwa.

  Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.Hohen Neuendorf – miasto w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oberhavel. 31 grudnia 2008 r. miasto zamieszkiwało 23 909 osób.

  Życiorys[]

  Dieter Wohlfahrt dorastał w położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Berlina mieście Hohen Neuendorf. Po przeprowadzce do mieszkającej w Berlinie Zachodnim ciotki uczęszczał do Bertha-von-Suttner-Schule w dzielnicy Reinickendorf. Po zdaniu matury dostał się na Uniwersytet Techniczny w Berlinie, gdzie od 1961 r. studiował chemię. Dzięki ojcu posiadał obywatelstwo austriackie, zapewniające mu specjalny przywilej: w odróżnieniu do mieszkańców Berlina Zachodniego, którym władze NRD nie zezwalały na wjazd na stronę wschodnią, Wohlfahrt mógł bezproblemowo poruszać się pomiędzy obiema częściami podzielonego murem miasta. Status ten wykorzystał także angażując się w studencką pomoc uciekinierom pragnącym przedostać się na stronę zachodnią. Początkowo pomagał w ucieczkach przez sieć kanalizacyjną, odkąd te zostały jednak zablokowane, rozpoczął pomoc przy pokonywaniu przeszkód na granicy, wycinając m.in. otwory w płotach zabezpieczających.

  Reinickendorf - to dwunasta dzielnica Berlina, utworzona w roku 2001, powstała w miejscu dawnej dzielnicy o tej samej nazwie, która została utworzona w roku 1920 z połączenia sześciu podberlińskich wsi: Reinickendorf, Wittenau, Tegel, Heiligensee, Hermsdorf i Lübars.Spandau, Berlin-Spandau (dolnołuż. Spandawa, pol. hist. Spędów lub Szpandawa) – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Spandau. Od 1 października 1920 w granicach miasta. Liczy ok. 36 tys. mieszkańców.

  Śmierć[]

  9 grudnia 1961 r. wraz z innymi pomocnikami wyciął dziurę w płocie umacniającym granicę pomiędzy należącym wówczas do Berlina Wschodniego Staaken a zachodnioberlińską dzielnicą Spandau, chcąc umożliwić w ten sposób ucieczkę matce jednego ze znajomych. Ta powiadomiła jednak w międzyczasie władze NRD. Wohlfahrt i jego towarzysze zostali odkryci w ten sposób przez żołnierzy wojsk granicznych, którzy otworzyli ogień. Trafiony jedną z kul w serce Wohlfahrt przeleżał około godziny w pasie granicznym bez jakiejkolwiek pomocy medycznej, wskutek czego wykrwawił się na śmierć i zmarł.

  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.Berlin Wschodni (oficjalnie: niem. Berlin, Hauptstadt der DDR; pol. Berlin, stolica NRD) – sektor radziecki miasta Berlina w latach 1949–1990, obejmujący centrum i wschodnie dzielnice miasta.

  Pamięć[]

  Ku pamięci Dieter Wohlfahrta wzniesiony został w dzielnicy Spandau (bezpośrednio przy murze na ulicy Bergstraße) drewniany krzyż w fotografią oraz tablicą pamiątkową.

  Przypisy

  1. Rainer Hildebrandt: „Es geschah an der Mauer.” Berlin 2003, s. 96f.

  Linki zewnętrzne[]

 • Biografia na stronie www.chronik-der-mauer.de (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.