• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dieter Thoma  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w skokach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Skoczek będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. W ramach niego rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności skoków narciarskich otrzymuje, tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany Turniej Czterech Skoczni i Turniej Nordycki. Organizowane są także zawody do których oprócz konkursów indywidualnych zalicza się także i te drużynowe są to FIS Team Tour i Puchar Narodów. Nie zalicza się zaś igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich.Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – część MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Odbywają się one co roku. Ich pierwowzorem były mistrzostwa Europy (rozgrywane w latach 1968-1976, oraz 1978), zdecydowano się jednak rozgrywać zawody juniorów dla całego świata. Najstarsi zawodnicy, którzy mogą brać udział w mistrzostwach to ci, którzy w roku rozegrania zawodów ukończyli lub ukończą 20 lat.

  Dieter Thoma (ur. 19 października 1969 w Hinterzarten) – niemiecki skoczek narciarski, trzykrotny medalista olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny medalista mistrzostw świata w lotach, trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów, zwycięzca 38. Turnieju Czterech Skoczni oraz zdobywca Pucharu KOP.

  43. Turniej Czterech Skoczni był częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 1994/1995. Rozgrywany był od 30 grudnia 1994 do 6 stycznia 1995.Murau – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Styria, siedziba powiatu Murau. Liczy 3714 mieszkańców (1 stycznia 2015).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Dieter Thoma pochodził z rodziny o tradycjach narciarskich. Jego dziadek Albert był instruktorem i trenerem, ojciec Franz biegaczem narciarskim, a wuj Georg Thoma był mistrzem olimpijskim i mistrzem świata w kombinacji norweskiej. Thoma zaczął skakać w 1975, a w 1985 został powołany do reprezentacji.

  Oberstdorf – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Alpach Algawskich, na wysokości 815 m n.p.m. Zamieszkana przez ok. 9,5 tys. osób. Znany ośrodek sportów zimowych (m.in. Turniej Czterech Skoczni).Christof Duffner (ur. 16 grudnia 1971 w Tribergu) – niemiecki skoczek narciarski, złoty medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  W Pucharze Świata zadebiutował 30 grudnia 1985 w pierwszym konkursie 34. edycji Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie, zajmując 71. miejsce. Dwa dni później, podczas konkursu Garmisch-Partenkirchen zdobył swoje pierwsze punkty, zajmując 11. miejsce. 13 lutego 1986 osiągnął swój pierwszy sukces w karierze, wspólnie z kolegami zdobywając złoty medal w konkursie drużynowym na mistrzostwach świata juniorów w Lake Placid. W 1987 na mistrzostwach świata juniorów w Asiago zdobył dwa medale: srebrny drużynowo i brązowy indywidualnie, wyprzedzili go jedynie Ari-Pekka Nikkola oraz Mike Arnold. Po tygodniu wziął udział w mistrzostwach świata w Oberstdorfie, zajmując 49. miejsce na normalnej skoczni, 20. na skoczni dużej i 6. w konkursie drużynowym.

  Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 1994 - pierwsza edycja LGP w historii skoków narciarskich. Sezon składał się z 1 konkursu drużynowego oraz 3 indywidualnych. Rozpoczął się 28 sierpnia 1994 roku w Hinterzarten zakończył 5 września 1994 w Stams. Zwycięzcą całego cyklu został Takanobu Okabe.Josef Heumann (ur. 4 października 1964) – niemiecki skoczek narciarski oraz specjalista kombinacji norweskiej. Przed zjednoczeniem Niemiec reprezentował barwy RFN. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata w skokach osiągnął w sezonie 1988/1989 kiedy zajął 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. W całej swojej karierze trzy razy stał na podium konkursów Pucharu Świata, w tym raz był drugi oraz dwa razy trzeci. W Pucharze Świata w kombinacji norweskiej jego najwyższym miejscem w klasyfikacji generalnej było 26 miejsce w sezonie 1983/1984. W 38. Turnieju Czterech Skoczni zajął 7 miejsce w klasyfikacji generalnej, co było jego najlepszym wynikiem w tym turnieju.

  Na początku sezonu 1987/1988, 12 grudnia 1987 wywalczył swoje pierwsze podium, zajmując drugie miejsce w Lake Placid. Siódme miejsce w Oberstdorfie, piąte w Ga-Pa i ósme w Innsbrucku dawały mu wysoką pozycję w klasyfikacji 36. Turnieju Czterech Skoczni. Jednak w ostatnim konkursie, 6 stycznia 1988 w Bischofshofen Thoma zajął dopiero 96. miejsce, tracąc szanse na wysokie miejsce w tym Turnieju. Wystartował także w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni podczas igrzysk olimpijskich w Calgary w 1988, zajmując 55. miejsce. Sezon 1988/1989 przyniósł mu pierwsze zwycięstwo w karierze. Odniósł je już w pierwszym konkursie tego sezonu, 3 grudnia 1988 w Thunder Bay. Później jeszcze trzykrotnie stawał na podium, co dało mu trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Był także czwarty w 37. Turnieju Czterech Skoczni. Na mistrzostwach świata w Lahti w 1989 był czternasty na normalnej skoczni, na dużej zajął 28. miejsce, a w konkursie drużynowym reprezentanci RFN z Thomą w składzie zajęli ósme miejsce.

  ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).

  Sezon 1989/1990 zakończył na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej. Wygrał w Oberstdorfie, był piąty w Garmisch-Partenkirchen, szósty w Innsbrucku i drugi w Bischofshofen, co dało mu zwycięstwo w klasyfikacji końcowej 38. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Zwyciężył także na mistrzostwach świata w lotach w Vikersund w 1990, wyprzedzając Mattiego Nykänena i Jensa Weißfloga. Łącznie pięciokrotnie stawał na podium zawodów PŚ w tym sezonie, trzykrotnie zwyciężając i dwa razy zajmując drugie miejsce. Ponownie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął w sezonie 1990/1991. Trzeci był także 39. Turnieju Czterech Skoczni, choć w konkursach tylko raz stanął na podium (3. miejsce w Innsbrucku). Mistrzostwa świata w Val di Fiemme w 1991 przyniosły mu kolejny medal. W konkursie drużynowym wspólnie z Heiko Hungerem, André Kiesewetterem i Jensem Weißflogiem wywalczył brązowy medal. Indywidualnie zajął 21. miejsce na dużej oraz 35. miejsce na dużej skoczni.

  Andreas Goldberger (ur. 29 listopada 1972 w Ried im Innkreis) – austriacki skoczek narciarski, dwukrotny medalista olimpijski, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata, trzykrotny medalista mistrzostw świata w lotach, trzykrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata w lotach, dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni, dwukrotny zdobywca Pucharu KOP, a także zwycięzca w Letnim Grand Prix w skokach.45. Turniej Czterech Skoczni był częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 1996/1997. Rozgrywany był od 29 grudnia 1996 do 6 stycznia 1997.

  W kolejnych sezonach Thoma prezentował słabszą formę. Trzecie miejsce w Murau wywalczone 9 stycznia 1994 było jego pierwszym podium od zakończenia sezonu 1990/1991. W międzyczasie wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Albertville w 1992 i mistrzostwach świata w Falun w 1993, jednak na obu tych imprezach zajmował odległe miejsca. Miesiąc po zajęciu trzeciego miejsca w Murau Thoma wystartował na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer. Po pierwszej serii olimpijskiego konkursu na normalnej skoczni zajmował siódme miejsce po skoku na 98,5 m i tracił 13 punktów do lidera – Espena Bredesena oraz 7 punktów do zajmującego trzecie miejsce Noriakiego Kasai. Odległość 102,5 m uzyskana przez Niemca w drugiej kolejce pozwoliła mu awansować na trzecie miejsce, za Bredesena i jego rodaka Lasse Ottesena. W walce o brązowy medal Thoma pokonał swego rodaka Jensa Weißfloga o zaledwie 0,5 punktu. W konkursie na dużej skoczni zajął piętnaste miejsce. W konkursie drużynowym wraz z Hansjörgiem Jäkle, Christofem Duffnerem i Jensem Weißflogiem zdobył złoty medal. W klasyfikacji generalnej sezonu 1993/1994 zajął 11. miejsce.

  11. Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich odbyły się w dniu 25 lutego 1990 w Vikersund na skoczni Vikersundbakken K-175. Zwyciężył Dieter Thoma z RFN przed Finem Mattim Nykänenem oraz Jensem Weißflogiem z NRD. Reprezentanci Polski nie startowali.Turniej Nordycki zwany też Turniejem Skandynawskim i Skandynawskim Turniejem Czterech Skoczni (oficjalna nazwa: Nordic Tournament) – zawody w skokach narciarskich rozgrywane w latach 1997-2010 na wzór Turnieju Czterech Skoczni.

  W sezonie 1994/1995 indywidualnie dwukrotnie stawał na trzecim stopniu zawodów Pucharu Świata. Te wyniki przełożyły się na odbywające się w marcu 1995 mistrzostwa świata w Thunder Bay, gdzie był dwunasty na normalnej skoczni, a na dużym obiekcie zajął 33 miejsce. Mimo to w konkursie drużynowym razem z Weißflogiem, Jäkle i Gerdem Siegmundem wywalczył srebrny medal. Złoty medal zdobyli Finowie, do których Niemcy stracili zaledwie 6,5 punktu.

  Mike Arnold (ur. 21 stycznia 1969) – niemiecki skoczek narciarski reprezentujący barwy NRD. W 1988 zakończył karierę.Gerd Siegmund (ur. 7 lutego 1973 w Dreźnie) – niemiecki skoczek narciarski. Skakał dla klubu narciarskiego WSV Oberhof OS. Startował w latach 1990-2000. W Pucharze Świata udało mu się raz zwyciężyć. Było to 26 marca 1994 w Thunder Bay. Niecały rok później w tej samej miejscowości Siegmund zdobył razem z drużyną srebrny medal na mistrzostwach świata. Swoje ostatnie zawody zaliczył 10 marca 2000 w Trondheim. Zajął tam 42. miejsce. Obecnie jest komentatorem niemieckiego Eurosportu.

  Kolejne sukcesy przyszły w sezonie 1996/1997. Thoma wygrał pierwsze zawody tego sezonu 30 listopada 1996 w Lillehammer. Wygrał także w Oberstdorfie i Bischofshofen, w Ga-Pa był ósmy, a w Innsbrucku dziewiąty, co wystarczyło do zajęcia trzeciego miejsca w klasyfikacji końcowej 45. Turnieju Czterech Skoczni za Primožem Peterką i Andreasem Goldbergerem. Podczas mistrzostw świata w Trondheim w 1997 zdobył srebrny medal w konkursie indywidualnym na dużej skoczni – wyprzedził go tylko Masahiko Harada, trzecie miejsce z wyraźną stratą zajął Sylvain Freiholz. Na normalnej skoczni zajął 22. miejsce, jednak w konkursie drużynowym wraz z Jäkle, Duffnerem i Martinem Schmittem zdobył kolejny medal, tym razem brązowy. Łącznie w tym sezonie dziewięciokrotnie stawał na podium zawodów PŚ, czterokrotnie zwyciężał, cztery razy był drugi i raz trzeci, co dało mu drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym samym roku na zawodach w Planicy ustanowił swój rekord życiowy skokiem na 211,0 metrów. Skoczył nawet dalej, osiągając 213,0 metrów (dalej niż ówczesny rekord świata), ale skoku tego nie ustał.

  Lake Placid – miejscowość w stanie Nowy Jork, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Leży w hrabstwie Essex wśród gór pasma Adirondack należącego do Appalachów. Lake Placid położone jest nad jeziorem o tej samej nazwie. W pobliżu znajduje się jeszcze jedno jezioro – Mirror Lake. W 2000 roku miejscowość liczyła 2638 mieszkańców.Bischofshofen – miasto, ośrodek narciarski i wypoczynkowy w Austrii, w Salzburgu, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w dolinie rzeki Salzach. Znajduje się tu kompleks skoczni narciarskich w tym najbardziej znana skocznia im. Paula Ausserleitnera, na której corocznie 6 stycznia kończy się Turniej Czterech Skoczni.

  Dobre wyniki uzyskiwał także w sezonie 1997/1998, który również zaczął się od zwycięstwa, będącego równocześnie ostatnim w jego karierze. W Turnieju Czterech Skoczni zajął tym razem szóste miejsce. Niedługo później wystartował na mistrzostwach świata w lotach w Oberstdorfie, gdzie zdobył brązowy medal. Lepsi okazali się tylko zwycięzca Kazuyoshi Funaki oraz drugi w konkursie Sven Hannawald. W lutym 1998 Thoma wystartował na igrzyskach w Nagano, zajmując trzynaste miejsce na normalnej skoczni i dwunaste na dużym obiekcie. W konkursie drużynowym Niemcy w składzie: Sven Hannawald, Martin Schmitt, Hansjörg Jäkle i Dieter Thoma zdobyli srebrny medal. W klasyfikacji generalnej tego sezonu zajął ósme miejsce.

  47. Turniej Czterech Skoczni był częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 1998/1999. Rozgrywany był od 30 grudnia 1998 do 6 stycznia 1999.19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.

  Mistrzostwa świata w Ramsau w 1999 były ostatnią dużą imprezą w jego karierze. W indywidualnych startach był ósmy na dużej skoczni i szesnasty na normalnym obiekcie. Ponadto razem z Hannawaldem, Duffnerem i Schmittem zdobył złoty medal w konkursie drużynowym; przewaga Niemców nad drugimi w konkursie Japończykami wyniosła zaledwie 1,9 punktu. Ostatni raz na podium zawodów Pucharu Świata stanął 23 stycznia 1999 w Sapporo, gdzie zajął trzecie miejsce. Ostatni oficjalny występ zaliczył 19 marca 1999 w Planicy, gdzie zajął 14. miejsce. W klasyfikacji końcowej swego ostatniego sezonu w Pucharze Świata zajął 10. miejsce.

  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1991 miały miejsce w dniach 7 – 17 lutego 1991 w Val di Fiemme, Włochy.35. Turniej Czterech Skoczni był częścią Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 1986/1987. Rozgrywany był od 30 grudnia 1986 do 6 stycznia 1987.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jens Weißflog (ur. 21 lipca 1964 w Erlabrunn) – niemiecki skoczek narciarski reprezentujący NRD oraz Niemcy, czterokrotny medalista olimpijski, dziewięciokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny medalista mistrzostw świata w lotach, zdobywca Pucharu Świata oraz czterokrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni.
  Sven Hannawald (ur. 9 listopada 1974 w Erlabrunn jako Sven Pöhler) – niemiecki skoczek narciarski. Trzykrotny medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich. Zwycięzca 50. Turnieju Czterech Skoczni.
  Matti Ensio Nykänen (ur. 17 lipca 1963 w Jyväskyli) – fiński skoczek narciarski, pięciokrotny medalista olimpijski, dziesięciokrotny medalista mistrzostw świata, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata, pięciokrotny medalista mistrzostw świata w lotach, dwukrotny zdobywca Pucharu KOP oraz dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Uznawany za jednego z najlepszych zawodników w historii skoków narciarskich.
  XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.
  Robert Leonhard – niemiecki skoczek narciarski reprezentujący barwy RFN i Niemiec. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 1989/1990, kiedy zajął 52. miejsce w klasyfikacji generalnej. W 1991 r. zakończył karierę.
  Ari-Pekka Nikkola (ur. 16 maja 1969 w Kuopio) – fiński skoczek narciarski i trener, dwukrotny złoty medalista olimpijski w drużynie, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata, zdobywca Pucharu Świata, zwycięzca Letniego Grand Prix oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata juniorów.
  XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.