• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dieter Quester

  Przeczytaj także...
  World Touring Car Championship (WTCC) – ogólnoświatowe wyścigowe mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez FIA w 1987 i corocznie od 2005. Zastąpiły one serię European Touring Car Championship rozgrywaną w latach 1963-1988 i 2000-2004. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie 10-12 rund złożonych z dwóch wyścigów każda na różnych torach wyścigowych. Obecnie seria ta uznawana jest za drugą (po Formule 1) co do ważności światową serię wyścigową organizowaną przez FIA.Grand Prix Makau – wyścig samochodowy rozgrywany w Makau, jednym ze specjalnych rejonów administracyjnych Chin. Znany jest z tego, że jest to jedyny na świecie wyścig na torze ulicznym, podczas którego ścigają się zarówno samochody jak i motocykle. Co roku zazwyczaj w trzeci weekend listopada setki pasjonatów sportów motorowych spotykają się na torze Guia Circuit, by rywalizować w różnych kategoriach od bolidów jednomiejscowych, poprzez samochody turystyczne, aż po motocykle.
  Grand Prix Niemiec 1969 (oryg. Großer Preis von Deutschland) – siódma runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 1969, która odbyła się 3 sierpnia 1969, po raz 16. na torze Nürburgring.

  Dieter Quester (ur. 30 maja 1939 roku w Wiedniu) – austriacki kierowca wyścigowy.

  BMW Motorsport – sekcja firmy BMW odpowiedzialna za sporty motorowe. BMW uczestniczyło w różnych obszarach sportów motorowych, wliczając w to wyścigi motocykli, samochodów turystycznych i sportowych, Formułę 1 i Formułę 2.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Austriak słynął głównie z sukcesów w Europejskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych (obecnie WTCC). Triumfował w niej aż czterokrotnie w latach 1968-1969, 1977 oraz 1983. Poza tym zapisał się również w historii Grand Prix Makau, w której odniósł zwycięstwo w 1970 roku. Wystąpił też w jednej rundzie sezonu 1974 Formuły 1 podczas rodzinnego Grand Prix Austrii, w ekipie Surtees. W pierwszym i ostatnim wyścigu w swojej karierze w F1 zajął wysokie 9. miejsce. Jego debiut mógł nastąpić już w 1969 roku w zespole BMW podczas wyścigu o Grand Prix Niemiec, jednak ekipa wycofała się po śmiertelnym wypadku Gerharda Mittera w trakcie treningu.

  Surtees – dawny brytyjski konstruktor samochodowy Formuły 1. Jego bolidy zadebiutowały w wyścigu o Grand Prix Wielkiej Brytanii 18 lipca 1970 roku, a w ostatnim wyścigu walczyły o Grand Prix Kanady 8 października 1978 roku. Brały udział w 119 wyścigach, nigdy nie zwyciężyły, dwukrotnie wywalczyły miejsce na podium i zdobyły 53 punkty do klasyfikacji konstruktorów.Gerhard Karl Mitter (ur. 30 sierpnia 1935 w Schönlinde, zm. 1 sierpnia 1969 w Schwedenkreuz) – niemiecki kierowca Formuły 1 urodzony w Schönlinde w Sudetenland, ale jego rodzina została stamtąd wygnana do Leonbergu blisko Stuttgartu, gdy miał 10 lat.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dieter Quester
 • Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.