• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dieter Bohlen


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Deutschland sucht den Superstar – niemiecki program telewizyjny (nazywany w skrócie DSDS) emitowany przez telewizję RTL. W Polsce program znany jako Idol.Chris Norman, właśc. Christopher Ward Norman (ur. 25 października 1950 w Redcar, Yorkshire) - brytyjski muzyk, wokalista zespołu Smokie.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Dieter Günther Bohlen (ur. 7 lutego 1954 w Berne) – niemiecki muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Znany przede wszystkim jako założyciel i członek duetu Modern Talking, śpiewającego w języku angielskim, a także założyciel zespołu Blue System (również śpiewającego wyłącznie po angielsku). Z wykształcenia jest ekonomistą.

  Stefanie Ingrid "Estefania" Küster (ur. 28 lipca 1979 w Asunciónie, w Paragwaju) - niemiecka prezenterka telewizyjna, tancerka i modelka.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata 70. – 1984[ | edytuj kod]

  Dieter Bohlen z Sunday, 1981

  Urodził się w Berne jako syn Hansa Bohlena, właściciela spółki budownictwa drogowego 'Hans Bohlen engineering GmbH Oldenburg’, i Edith Bohlen. Dieter ukończył studia w zakresie zarządzania i przez jakiś czas pracował w firmie ojca.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.

  Muzyką zajmował się od dziecka. Mając 15 lat założył swoją pierwszą grupę muzyczną Mayfair, która wykonywała kompozycje The Beatles. Jej pierwszy występ w sali parafialnej był absolutnym rozczarowaniem. Chociaż sprzedano ponad 300 biletów, ale koncert został odwołany po pięciu minutach. Dieter ostatecznie zdecyduje się grać utwory Deep Purple i Uriah Heep.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Mark Medlock (ur. 9 lipca 1978 r. we Frankfurcie) – wokalista pochodzenia niemiecko-amerykańskiego (matka Niemka, ojciec Amerykanin). Zwycięzca czwartej edycji programu Deutschland sucht den Superstar.

  W połowie lat 70. koncertował z grupami Da Capo, Aorta i Mayfar. W 1978 roku wydał dwa single z grupą Monza. W 1979 podpisał profesjonalny kompozytorsko-producencki kontrakt z hamburskim wydawnictwem Intersong. Produkował piosenki dla niemieckich artystów oraz wydawał solowe single jako Steve Benson, występował też w grupie Sunday. Jego największym przebojem z tego okresu jest „Hale, Hey Louise” w wykonaniu Ricky’ego Kinga.

  Here I Am – trzynasty album studyjny i jak dotąd ostatni niemieckiego zespołu Blue System wydany 17 listopada 1997 przez Hansa Records, oznaczony w katalogu numerem 74321-52584-2 (wydanie CD). Album zawiera 11 utworów. Na Łotwie album uzyskał status platynowej płyty.Peter Alexander, właściwie Peter Alexander Ferdinand Maximilian Neumayer (ur. 30 czerwca 1926 w Wiedniu, zm. 12 lutego 2011 tamże) – austriacki aktor i piosenkarz.

  Lata 1984–1997[ | edytuj kod]

  W 1984 wraz Thomasem Andersem założył zespół Modern Talking, z którym odniósł międzynarodowy sukces. W tym samym czasie komponował i produkował też płyty dla takich artystów jak C.C. Catch czy Chris Norman. W 1987 działalność Modern Talking została zawieszona, a Dieter założył własną grupę Blue System. W 1989 stworzył płytę ze ścieżką dźwiękową do serialu telewizji ZDF „Rivalen der Rennbahn”, która rozeszła się w ponad milionowym nakładzie. W 1991 nagrał utwór It's All Over w duecie z Dionne Warwick i wydał go pod szyldem zespołu Blue System. W tym samym roku rozpoczął trwającą do 1994 roku i obfitującą w sukcesy współpracę z Bonnie Tyler. W 1997 wydany został ostatni album Blue System, Here I Am.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Al Martino właściwie Alfred Cini (ur. 7 października 1927 w Filadelfii, Pensylwania, zm. 13 października 2009 w Springfield, Pensylwania) - amerykański piosenkarz i aktor. Syn włoskich imigrantów z Abruzji. Martino wystąpił m.in. w filmach Ojciec chrzestny (1972) i Ojciec chrzestny III (1990) jako Johnny Fontane. Nagrał również szereg piosenek szczególnie popularnych w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

  Lata 1998–2003[ | edytuj kod]

  Na początku 1998 wraz z Thomas Andersem reaktywowali Modern Talking i wydali zawierający remiksy starych przebojów album Back for Good, który na całym świecie znalazł 10 milionów nabywców. Do 2003 nagrał z Modern Talking jeszcze 5 albumów, po czym definitywnie zakończył działalność grupy poprzestając na 12 albumach zespołu. W tym samym czasie zaangażował się w niemiecką edycję programu „Idol” (Deutschland sucht den Superstar). Płyty produkowane przez Dietera dla jego uczestników rozchodziły się w platynowych nakładach, rozwinięta została też współpraca ze zwycięzcą Alexandrem Klawsem oraz finalistą Danielem Küblböckiem. Planowana była współpraca także z drugą w programie Juliette Schoppmann, jednak po jej odmowie Dieter z sukcesami komponował i produkował dla Yvonne Catterfeld.

  Andrea Berg (ur. 28 stycznia 1966 w Krefeld) - niemiecka piosenkarka. Laureatka wielu nagród w branży muzycznej, w tym złotych i platynowych płyt.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Po 2004 r.[ | edytuj kod]

  W 2004 roku wydane zostały ostatnie płyty tych wykonawców z premierowym materiałem od Dietera. W 2005 roku była przerwa w działalności muzycznej i czas większego zaangażowania w życie rodzinne, przyjaciółka Estefania Küster (ostatecznie rozstali się w sierpniu 2006) urodziła Dieterowi syna Maurice’a Cassiana.
  W 2006 roku telewizja RTL zdecydowała się na emisję kreskówki opartej na biografii Dietera o tytule Dieter – Der Film, a sam Dieter równolegle wydał pierwszy album podpisany własnym nazwiskiem. 24 listopada Dieter wystąpił podczas festiwalu Diskoteka-80 w Moskwie, wykonując trzy utwory Blue System oraz miks największych przebojów Modern Talking. Obecnie zajmuje się komponowaniem i produkcją piosenek, współpracując z wywodzącym się z Deutschland sucht den Superstar niemieckim wokalistą Markiem Medlockiem oraz zasiada w jury niemieckiej edycji programu Das Supertalent znanej w Polsce jako Mam Talent.

  Brigitte Nielsen, właściwie Gitte Nielsen (ur. 15 lipca 1963 roku w Rødovre) – duńska aktorka, modelka, prezenterka i piosenkarka.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Pierwszą żoną Dietera Bohlena była Erika Sauerland w latach 1983–1994. Dwa lata później w 1996 ożenił się po raz drugi z Veroną Feldbusch, z którą rozwiódł się po miesiącu małżeństwa. W 2005 zawarł trzecie małżeństwo z Estefanią Küster. Ponadto też był nieoficjalnie związany z Brigitte Nielsen, Nadją Abd el Farrag, Anną König, a od 2006 z Fatmą Cariną Walz. Ma sześcioro dzieci.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Nino de Angelo, właśc. Domenico Gerhard Gorgoglione (ur. 18 grudnia 1963 w Karlsruhe) – niemiecki wokalista włoskiego pochodzenia, okazjonalnie aktor. Najbardziej znany z przeboju Jenseits von Eden, który w Niemczech otrzymał Złotą Płytę.

  Muzyka[ | edytuj kod]

  Artyści, współpracujący z Dieterem Bohlenem[ | edytuj kod]

  1. Al Martino
  2. Andrea Berg
  3. Bonnie Tyler
  4. C.C. Catch
  5. Chris Norman
  6. Die Wildecker Herzbuben
  7. Engelbert Humperdinck
  8. Errol Brown
  9. Geff Harrison / Richie West
  10. Les McKeown
  11. Mark Medlock
  12. Mary Roos
  13. Millane Fernandez
  14. Nino de Angelo
  15. Peter Alexander
  16. Ricky King
  17. Roger Whittaker
  18. Roland Kaiser
  19. Roy Black
  20. Smokie
  21. Thomas Anders
  22. Yvonne Catterfeld
  23. Thomas Godoj

  Muzyczne projekty Dietera Bohlena[ | edytuj kod]

  1. Monza 1978
  2. Marcel Mardello 1980
  3. David Bernhardt 1980
  4. Mac Mono Crew 1980
  5. Steve Benson 1980-1981
  6. Sunday 1981
  7. Ryan Simmons 1984-1985
  8. Modern Talking 1984-1987, 1998-2003
  9. Blue System 1987-1997
  10. Countdown G.T.O. 1989-1991

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dieter Bohlen w bazie IMDb (ang.)
  2. Dieter Bohlen w bazie Filmweb
  3. Steve Benson w Discogs.com (ang.)
  4. Ryan Simmons w Discogs.com (ang.)
  5. Eric Styx w Discogs.com (ang.)
  6. The Teens w Discogs.com (ang.)
  7. Dieter Bohlen (ang.). Listal. [dostęp 2017-07-14].
  8. Dieter Bohlen w Discogs.com (ang.)
  9. Jason Ankeny: Dieter Bohlen Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2016-06-12].
  10. Dieter Bohlen (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2017-07-14].
  11. Die Mega Hits (niem.). Fördeflüsterer. [dostęp 2017-07-14].
  12. C.C. Catch w Discogs.com (ang.)
  13. Yuri German: C.C. Catch Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2016-06-12].
  14. Chris Norman w Discogs.com (ang.)
  15. Blue System w Discogs.com (ang.)
  16. Verona Feldbusch w bazie Notable Names Database (ang.)
  17. Dieter Bohlen wird 60 (niem.). Die Welt. [dostęp 2016-06-12].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Die Welt (pol. Świat) – wysokonakładowy niemiecki dziennik założony w 1946 w Hamburgu przez stacjonujących tam brytyjskich aliantów. Obecnie redakcja główna znajduje się w Berlinie, a właścicielem praw do gazety jest Axel Springer AG.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marie Dionne Warwick (ur. 12 grudnia 1940 w East Orange) – amerykańska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna.
  Uriah Heep – brytyjska grupa progresywno/hard rockowa utworzona w 1969 roku, jeden z prekursorów heavy metalu; w początkach działalności związana z ruchem hippisowskim. Do jej największych przebojów należą fantazyjne ballady: July Morning, Lady in Black oraz Come Away Melinda, osadzone w baśniowym, surrealistyczno-metafizycznym świecie. Najczęstszym tematem piosenek Uriah Heep były problemy egzystencjalne oraz perypetie miłosne przeżywane w odmiennych stanach świadomości: powracające w tekstach motywy to są wróżki, duchy, magiczne zwierciadła. Utwór July Morning uznany został przez krytyków za jedną z największych ballad w historii rocka.
  Ricky King (ur. 12 marca 1946 roku w Rastatt w Niemczech, prawdziwe nazwisko: Hans Lingenfelder) – niemiecki gitarzysta.
  Dieter – Der Film – film animowany, którego bohaterem jest Dieter Bohlen, znany z takich zespołów jak Modern Talking czy Blue System. Film z przymrużeniem oka ukazuje życie estradowe i prywatne gwiazdora.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  C.C. Catch (właściwie Caroline Catherine Müller, ur. 31 lipca 1963 w Oss, Holandia) – niemiecka piosenkarka holenderskiego pochodzenia.
  Bonnie Tyler, właściwie Gaynor Hopkins (ur. 8 czerwca 1951 w Skewen nieopodal Swansea w Walii) – brytyjska piosenkarka. Głos Bonnie Tyler ma charakterystyczną chropowatą barwę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.932 sek.