• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Diecezja przemysko-nowosądecka

  Przeczytaj także...
  Adam, imię świeckie: Aleksander Dubec, ofic. tyt. Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Adam, arcybiskup przemyski i nowosądecki (ur. 14 sierpnia 1926 we Florynce) — polski duchowny prawosławny, arcybiskup, ordynariusz diecezji przemysko-nowosądeckiej. Władyka Adam jest pierwszym biskupem odrodzonej prawosławnej diecezji przemyskiej od czasu jej zlikwidowania w wyniku aktu unii z 1691.Dekanat Sanok – jeden z 3 dekanatów diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).

  Diecezja przemysko-gorlicka – jedna z 6 diecezji kościoła prawosławnego w Polsce. Graniczy z diecezjami: lubelsko-chełmską i łódzko-poznańską.

  Diecezja została erygowana 6 września 1983 pod nazwą przemysko-nowosądecka; nawiązuje do tradycji prawosławnej eparchii przemyskiej (przemysko-samborskiej) (1120–1692), która po przyjęciu postanowień unii brzeskiej przez jej ostatniego ordynariusza została przemianowana na greckokatolicką diecezję przemyską.

  Erygowanie (łac. erigo – wznoszę) – pojęcie z prawa kanonicznego Kościoła katolickiego odnoszące się do założenia lub ufundowania kaplicy, kościoła, klasztoru, parafii lub diecezji przez uroczysty dekret biskupa lub Stolicy Apostolskiej.Monaster Opieki Matki Bożej w Wysowej-Zdroju – prawosławny klasztor męski w diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obecnie przebywa w nim dwóch mnichów. Na terenie monasteru znajduje się kaplica domowa pod wezwaniem Opieki Matki Bożej i św. Hioba Poczajowskiego.

  25 sierpnia 2016, na Świętym Soborze Biskupów PAKP, zmieniono nazwę diecezji na obecną.

  Diecezja obejmuje swoją jurysdykcją całe województwo podkarpackie oraz wschodnią część małopolskiego.

 • Diecezja łódzko-poznańska – diecezja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego utworzona w 1948. Graniczy z diecezjami: warszawsko-bielską, białostocko-gdańską, lubelsko-chełmską, przemysko-nowosądecką i wrocławsko-szczecińską.Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – jeden z kanonicznych Kościołów prawosławnych, obejmujący swoją jurysdykcją wszystkie parafie prawosławne na terenie Polski. W dyptychu lokalnych autokefalicznych cerkwi prawosławnych wymieniany na miejscu 12 według dyptychu greckiego, a na miejscu 13 według dyptychu rosyjskiego. Spowodowane jest to różnymi terminami nadania autokefalii przez Konstantynopol i Moskwę. Według danych GUS, Kościół liczy 504 150 wiernych i jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce. Opiece tego kościoła podlega także jedna diecezja prawosławna w Brazylii.

  Główne świątynie[edytuj kod]

 • Cerkiew katedralna Świętej Trójcy w Gorlicach
 • Cerkiew konkatedralna Zaśnięcia Matki Bożej w Przemyślu
 • Dekanaty[edytuj kod]

  1. Gorlice (9 parafii)
  2. Przemyśl (5 parafii)
  3. Sanok (7 parafii)

  Monaster[edytuj kod]

 • Monaster Opieki Matki Bożej w Wysowej-Zdroju, męski
 • Instytucje diecezjalne[edytuj kod]

 • Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” (Gorlice)
 • Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Gorlickiej „ELEOS” (Gładyszów)
 • Zwierzchnicy diecezji[edytuj kod]

 • 1983–2016 – Adam (Dubec), biskup (od 1996 arcybiskup) przemysko-nowosądecki
 • od 2016 – Paisjusz (Martyniuk), biskup przemysko-gorlicki
 • Święci diecezji[edytuj kod]

  Patronami diecezji są: św. Jan Chrzciciel (wspomnienie 24 czerwca/7 lipca) i św. Maksym Gorlicki (wspomnienie 6 września).

  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Dekanat Przemyśl – jeden z 3 dekanatów diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Podział administracyjny Kościoła prawosławnego w Polsce
 • Lista prawosławnych biskupów przemysko-samborskich
 • Przypisy

  1. Komunikat Kancelarii Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Warszawa 26.VIII.2016.
  2. Franciszek Oberc: Kalendarium sanockie 1974–1994, w: Sanok. Dzieje miasta, Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995, s. 955.
  3. Dział służbowy: Diecezja przemysko-nowosądecka. Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, nr 4(317), kwiecień 2016, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN 0239-4499, s.17

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Kościół prawosławny w Polsce
 • Strona Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis”
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Gładyszów (dodatkowa nazwa w j. łemkow. Ґлaдышiв, trb. Gładysziw) – wieś w gminie Uście Gorlickie w powiecie gorlickim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paisjusz (pełny tytuł: Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz biskup gorlicki), imię świeckie Piotr Martyniuk (ur. 7 lipca 1969 w Szczecinku) – polski biskup prawosławny, wikariusz diecezji przemysko-nowosądeckiej.
  Monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) – tradycyjna nazwa klasztoru w Kościołach wschodnich.
  Diecezja lubelsko-chełmska – jedna z 6 diecezji kościoła prawosławnego w Polsce. Graniczy z diecezjami: warszawsko-bielską, łódzko-poznańską i przemysko-nowosądecką.
  Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Przemyślu - prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Przemyśl diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
  Dekanat (wikariat rejonowy, rejon) - jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych.
  Eparchia przemysko-samborska - eparchia prawosławna, istniejąca w latach 1219-1692, z siedzibami w Przemyślu i Samborze.
  Unia brzeska – połączenie Cerkwi prawosławnej z Kościołem łacińskim w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dokonane w Brześciu Litewskim w 1596 roku. Część duchownych prawosławnych i wyznawców prawosławia uznała papieża za głowę Kościoła i przyjęła dogmaty katolickie, zachowując bizantyjski ryt liturgiczny. Następstwem unii brzeskiej był podział społeczności prawosławnej na zwolenników unii – unitów i przeciwników – dyzunitów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.