• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Diecezja Worcester - Stany Zjednoczone

  Przeczytaj także...
  Diecezja Springfield, Massachusetts (łac. Dioecesis Campifontis, ang. Diocese of Springfield in Massachusetts) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Springfield, w stanie Massachusetts, w regionie Nowa Anglia, Stany Zjednoczone.Pius XII (łac. Pius XII, właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli; ur. 2 marca 1876 w Rzymie, zm. 9 października 1958 w Castel Gandolfo) – papież i 2. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 2 marca 1939 do 9 października 1958.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  .mw-parser-output table.administratura-nieepiskopalny td.naglowek{background:#EEE8AA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-patriarchat td.naglowek{background:#E61C66!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-arcybiskupstwo td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-metropolia td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-egzarchat td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-diecezja td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-administratura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat apostolski td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prałatura personalna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura terytorialna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-archiprezbiterat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-dekanat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-opactwo td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-grupa td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-prowincja td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}

  Diecezja Worcester (łac. Dioecesis de Worcester, ang. Diocese of Worcester) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Worcester, w stanie Massachusetts, region Nowa Anglia, Stany Zjednoczone.

  Robert Joseph McManus (ur. 5 lipca 1951 w Providence, Rhode Island) – amerykański duchowny katolicki, biskup Worcester w metropolii Boston.Parafia św. Andrzeja Boboli w Dudley (ang. St. Andrew Bobola Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w Dudley, Massachusetts, Stany Zjednoczone.
  Diecezja Worcester

  Granice diecezji pokrywają się z granicami hrabstwa Worcester, stanu Massachusetts. Jest największą diecezją w tym stanie.
  Prowadzona jest przez Biskupa Prałata, który jest jednocześnie proboszczem w kościele matce, w Katedrze św Pawła w Worcester, Massachusetts.

  Historia[ | edytuj kod]

  Diecezja kanonicznie został ustanowiona 14 stycznia 1950 przez papieża Piusa XII. Jej terytorium zostało wydzielone z sąsiedniej rzymskokatolickiej Diecezji Springfield.

  Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Worcester (ang. Our Lady of Częstochowa Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w Worcester, Massachusetts, Stany Zjednoczone.Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.

  Poprzedni ordynariusze[ | edytuj kod]

  1. John J. Wright (1950-1959),
  2. Bernard J. Flanagan (1959-1983)
  3. Timothy J. Harrington (1983-1994)
  4. Daniel Patrick Reilly (1994-2004)
  5. Robert McManus (2004-obecnie)

  Parafie polonijne[ | edytuj kod]

 • Parafia św. Andrzeja Boboli w Dudley
 • Parafia św. Józefa w Gardner
 • Parafia św. Jadwigi w Southbridge
 • Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Warren
 • Parafia św. Józefa w Webster
 • Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Worcester
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Diecezji Worcester (ang.)
 • Catholic Hierarchy Profile of the Diocese of Worcester (ang.)
 • Wikisource-Catholic Encyclopedia of Diocese of Worcester (ang.)
 • Lista miejscowości w Diecezji

 • Daniel Patrick Reilly (ur. 12 maja 1928 w Providence, Rhode Island) – amerykański duchowny katolicki, biskup Worcester w latach 1994-2004.Parafia św. Jadwigi w Southbridge (ang. St. Hedwig’s Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w Southbridge, Massachusetts, Stany Zjednoczone.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Polonijne parafie rzymskokatolickie w Nowej Anglii

  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Worcester (ang. Worcester County) - hrabstwo w USA, w centralnej części stanu Massachusetts. W roku 2000 zamieszkiwane przez 750 963 mieszkańców. Centrum administracyjne (ang. county seat) hrabstwa mieści się w mieście Worcester.
  Proboszcz (z niem. Propst, a to od łac. praepositus, przełożony; łac. odpowiednik to parochus, z gr. πάροικος paroikos, sąsiad), pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu prezbitera, zarządzający gminą kościelną (parafią);
  Prałat (łac. praelatus – przełożony) – w Kościele rzymskokatolickim kapłan lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła.
  John Joseph Wright (ur. 18 lipca 1909 w Dorchester, zm. 10 sierpnia 1979 w Cambridge) – kardynał, malarz, był prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jednym z jego obrazów jest dzieło pt. "Filozof udzielający lekcji w planetarium".
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.