• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Diecezja Lismore

  Przeczytaj także...
  Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.Metropolia Sydney - największa spośród pięciu rzymskokatolickich metropolii w Australii. Składa się z jednej archidiecezji i dziewięciu diecezji. Całość jej terytorium znajduje się na obszarze stanu Nowa Południowa Walia. Na jej czele stoi arcybiskup metropolita Sydney, którym od 2001 roku jest kardynał George Pell. Najważniejszą świątynią metropolii jest Katedra Najświętszej Maryi Panny w Sydney.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

  Diecezja Lismorediecezja rzymskokatolicka należąca do metropolii Sydney i znajdująca się w północnej części stanu Nowa Południowa Walia. Powstała w 1887 jako diecezja Grafton, wskutek wyłączenia terenu należącego wcześniej do diecezji Armidale. Od 1900 nosi obecną nazwę.

  Diecezja Armidale - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego należąca do metropolii Sydney, znajdująca się na terenie stanu Nowa Południowa Walia. Istnieje od 1869 roku, w obecnych granicach od 1887.
  Mapa diecezji

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.