• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Diecezja Churchill-Zatoka Hudsona

  Przeczytaj także...
  Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, znana też jako Mała Teresa, Mały Kwiatek; właśc. (fr.) Marie Françoise Thérèse Martin (ur. 2 stycznia 1873 w Alençon, Francja, zm. 30 września 1897 w Lisieux) – francuska karmelitanka bosa, dziewica i święta Kościoła katolickiego oraz doktor Kościoła.Prefektura apostolska – typ jednostki kościelnego podziału administracyjnego, spotykany w Kościele rzymskokatolickim. Prawo kanoniczne definiuje go następująco:
  Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.

  Diecezja Churchill-Zatoka Hudsona (łac. Dioecesis Churchill-politanus-Sinus de Hudson, ang. Diocese of Churchill-Hudson Bay, fr. Diocèse de Churchill-Baie d'Hudson) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Churchill, w prowincji Manitoba, w Kanadzie. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Keewatin-Le Pas.

  Churchill to miejscowość w Kanadzie, w północnej Manitobie, na wybrzeżu Zatoki Hudsona u ujścia rzeki Churchill. Miasto znajduje się w ekotonie pomiędzy tajgą a tundrą.Archidiecezja Keewatin-Le Pas – archidiecezja rzymskokatolicka w Kanadzie. Została erygowana w 1910 jako wikariat Keewatin. W 1967 podniesiona do rangi archidiecezji.

  Obecnym biskupem Churchill-Zatoki Hudsona jest Polak Wiesław Krótki OMI. Sprawuje posługę na tej katedrze od 16 lutego 2013.

  W 2006 w diecezji pracowało 7 zakonników i 1 siostra zakonna w tym polscy misjonarze.

  Patronką diecezji jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Brewe (w łac. krótkie pismo) – urzędowe pismo papieskie dotyczące spraw mniejszej wagi. W odróżnieniu od bulli jest pisane zwykłą łaciną na cienkim pergaminie, opatrzone czerwoną woskową pieczęcią papieską, którą jest odciśnięty Pierścień Rybaka.

  Historia[]

  15 lipca 1925 z mocy decyzji Piusa XI, wyrażonej w brewe Divini verbi, erygowana została prefektura apostolska Zatoki Hudsona. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Keewatin (obecnie archidiecezja Keewatin-Le Pas).

  21 grudnia 1931 prefekturę apostolską Zatoki Hudsona papież podniósł do rangi wikariatu apostolskiego.

  Wiesław Krótki OMI (ur. 12 czerwca 1964 w Istebnej) – kanadyjski duchowny rzymskokatolicki polskiego pochodzenia, oblat, biskup diecezji Churchill-Zatoka Hudsona od 2013 roku.Manitoba – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Ontario, od zachodu z Saskatchewan, od północy z terytorium Nunavut oraz na południu ze stanami USA Minnesota i Dakota Północna. Największym miastem prowincji i zarazem jej stolicą jest Winnipeg.

  13 lipca 1945 część parafii wikariatu apostolskiego Zatoki Hudsona weszło w skład utworzonego w tym dniu wikariatu apostolskiego Labradoru (obecnie nieistniejącego).

  13 lipca 1967 papież Paweł VI wyniósł wikariat apostolski Zatoki Hudsona do rangi diecezji i nadał mu nazwę diecezja Churchill.

  29 stycznia 1968 diecezja zmieniła nazwę na obecną.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Sufragania – w Kościele katolickim diecezja, która należy do prowincji (metropolii), ale nie jest jej stolicą. Sufraganiami zazwyczaj są zwykłe diecezje, jednak zdarzają się też archidiecezje. Na czele sufraganii stoi biskup sufragan.

  Ordynariusze[]

  Prefekt apostolski Zatoki Hudsona[]

 • Louis-Eugène-Arsène Turquetil OMI (1925 - 1931)
 • Wikariusze apostolscy Zatoki Hudsona[]

 • Louis-Eugène-Arsène Turquetil OMI (1931 - 1942)
 • Marc Lacroix OMI (1942 - 1967)
 • Biskup Churchill[]

 • Marc Lacroix OMI (1967 - 1968)
 • Biskupi Churchill-Zatoki Hudsona[]

 • Marc Lacroix OMI (1968 - 1968)
 • Omer Alfred Robidoux OMI (1970 - 1986)
 • Reynald Rouleau OMI (1987 - 2013)
 • Wiesław Krótki OMI (2013 - nadal)
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Giga-Catholic Information
 • Catholic-Hierarchy
 • dane adresowe na portalu Konferencji Episkopatu Kanady
 • Brewe Divini verbi, AAS 18 (1926), s. 88
 • Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.Misjonarze Oblaci M.N., Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) – zgromadzenie zakonne założone 25 stycznia 1816 roku przez późniejszego biskupa Marsylii Św. Eugeniusza de Mazenoda, a zatwierdzone w 17 lutego 1826 roku przez papieża Leona XII. Obecnie generałem zgromadzenia jest O. Louis Lougen OMI - oblat pochodzenia amerykańskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pius XI (łac. Pius XI, właśc. Ambrogio Damiano Achille Ratti; ur. 31 maja 1857 w Desio, zm. 10 lutego 1939 w Watykanie) – arcybiskup Mediolanu (1921-1922), papież w okresie od 6 lutego 1922 do 10 lutego 1939 i 1. Suweren Państwa Miasto Watykan od 7 czerwca 1929 do 10 lutego 1939.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Reynald Rouleau OMI (ur. 30 listopada 1935 w Saint-Jean-de-Dieu) – kanadyjski duchowny katolicki, biskup Churchill-Zatoka Hudsona w latach 1987-2013.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.