• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Diecezja świdnicka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Józef Michalik (ur. 20 kwietnia 1941 w Zambrowie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny zielonogórsko-gorzowski w latach 1986–1993 (do 1992 gorzowski), arcybiskup metropolita przemyski od 1993, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski od 2004.Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.
  Położenie diecezji świdnickiej w Polsce

  Diecezja świdnicka (łac. Svidniciensis) – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii wrocławskiej, ogłoszona 24 lutego 2004, ustanowiona 25 marca 2004 przez papieża Jana Pawła II.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Hierarchowie
 • 2.1 Biskupi
 • 2.2 Protonotariusze apostolscy
 • 2.3 Prałaci honorowi Jego Świątobliwości
 • 3 Kapituły kanonickie
 • 4 Świątynie
 • 4.1 Główne świątynie
 • 4.2 Świątynie przed konsekracją i w budowie
 • 5 Zakony
 • 5.1 Zakony męskie
 • 5.2 Zakony żeńskie
 • 6 Patronowie
 • 7 Błogosławieni i męczennicy
 • 8 Domy rekolekcyjne
 • 9 Wydawnictwa i media
 • 10 Podział administracyjny
 • 11 Miasta diecezji
 • 12 Instytucje diecezjalne
 • 12.1 Świdnicka Kuria Biskupia
 • 12.2 Inne instytucje
 • 13 Diecezje sąsiednie
 • 14 Zobacz też
 • 15 Przypisy
 • 16 Bibliografia
 • 17 Linki zewnętrzne
 • Więzienie Plötzensee (niem. Strafgefängnis Plötzensee) było instytucją pruską zbudowaną w latach 1869-79 w pobliżu jeziora Plötzensee, w sąsiedztwie gminy Charlottenburg. W okresie rządów Adolfa Hitlera w latach 1933-45 w Plötzensee stracono ponad 2500 osób. Wśród nich znajdowali się członkowie Czerwonej Orkiestry (Rote Kapelle), członkowie tzw. Kręgu z Krzyżowej (oskarżeni o zamach na życie Hitlera z 20 lipca 1944 w Wilczym Szańcu), uczestnicy czechosłowackiego ruchu oporu i różne inne osoby uznane przez Trybunał Ludowy za wrogów państwa.Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.

  Historia[]

  24 lutego 2004 Jan Paweł II, po konsultacjach nuncjatury apostolskiej w Polsce, dokonał wyboru Świdnicy (spośród Nysy, Wałbrzycha i Kłodzka) na stolicę nowej diecezji na Dolnym Śląsku. Zrealizował w ten sposób założenia bulli Totus Tuus Poloniae populus. Nowa diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 dekanatów diecezji legnickiej.

  Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Ziemia Kłodzka (czes. Kladsko lub Hrabství kladské, niem. Glatzer Ländchen lub Grafschaft Glatz) – teren dawnego hrabstwa kłodzkiego, dziś powiatu kłodzkiego, kraina historyczna leżąca na południe od Dolnego Śląska obejmująca Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie (Góry Suche, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Złote, Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Bialskie, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie).

  Pierwszym biskupem diecezjalnym Jan Paweł II mianował ks. inf. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca odbyły się 25 marca 2004. Głównym szafarzem tej uroczystości był kard. Henryk Gulbinowicz. W inauguracji nowej diecezji wzięło udział wiele osób ze świata nauki i duchowieństwa, na czele z szeroką reprezentacją Episkopatu Polski, z jego przewodniczącym, abp. Józefem Michalikiem, na czele. Obecny był także nuncjusz apostolski w Polsce – abp Józef Kowalczyk.

  Urszulanki Unii Rzymskiej, Unia Rzymska Zakonu Świętej Urszuli (łac. Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae) - międzynarodowy instytut zakonny, któremu początek dała św. Aniela Merici, zakładając w 1535 w Brescii Towarzystwo św. Urszuli. Misją zakonu jest ewangelizacja przez wychowywanie i nauczanie, przede wszystkim dzieci i młodzieży.Diecezja opolska (łac.: Dioecesis Opoliensis, niem. Bistum Oppeln) - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii katowickiej w Polsce ustanowiona Administraturą Apostolską zachodniej części Górnego Śląska w okresie 1945-1972, którą kierował m.in. kard. Bolesław Kominek, ustanowiona diecezją w 1972 przez papieża Pawła VI bullą Episcoporum Poloniae coetus.

  Biskup diecezjalny rozpoczął tworzenie struktur diecezjalnych. Na początku erygował świdnicką kurię biskupią (kanclerzem został ks. Stanisław Chomiak), powołał również diecezjalną Caritas. Ustanowił także radę kapłańską, kolegium konsultorów, radę duszpasterską oraz inne instytucje potrzebne w zarządzaniu diecezją. 8 maja 2004, podczas mszy świętej, w obecności kard. Henryka Gulbinowicza ogłoszono decyzję o powołaniu do istnienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Jego patronem został św. Wojciech, biskup i męczennik. Biskup diecezjalny utworzył dwie kapituły kanonickie: świdnicką kapitułę katedralną i wałbrzyską kapitułę kolegiacką.

  Dekanat Piława Górna – jeden z 24 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji świdnickiej, położony w środkowo-wschodniej części diecezji.Wojciech Sławnikowic (czes. Vojtěch Slavníkovec, niem. Adalbert; ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka lub Tękit, Tenkitten, obecnie Letnoje; inne źródła podają pruski Chollin) – czeski duchowny katolicki, biskup praski, benedyktyn, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

  19 marca 2008 papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Adama Bałabucha pierwszym w dziejach diecezji świdnickiej biskupem pomocniczym.

  W latach 2015-2017 po diecezji peregrynuje figura Matki Bożej Fatimskiej.

  Diecezja świdnicka jest jedyną polską diecezją której nie nawiedził żaden papież podczas trwania swojego pontyfikatu.

  Parafia św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej znajduje się w dekanacie ząbkowickim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XIV w. Jej proboszczem jest ks. Krzysztof Ziobrowski.Totus Tuus Poloniae populus (łac., Cały Twój lud w Polsce) – bulla papieża Jana Pawła II z 25 marca 1992 reorganizująca podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce, największa reorganizacja Kościoła katolickiego w Polsce od 1945; zmianę organizacji przeprowadzono w 2004.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dekanat Międzylesie – jeden z 24 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji świdnickiej, położony w południowej części diecezji.
  Dekanat Żarów – jeden z 24 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji świdnickiej. Powstał 1 lipca 2008 na mocy dekretu bp. Ignacego Deca, który zreorganizował dekanat Strzegom oraz usunął dekanat Gościsław.
  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – rzymskokatolicki kościół farny położony na Starym Mieście w Kłodzku. Pierwotna budowla miała tu istnieć w 1194 roku, zaś obecna zbudowana w stylu gotyckim powstawała od połowy XV wieku, a prace przy jej wykończeniu trwały jeszcze z przerwami do połowy XVI stulecia. Inicjatorem budowy obecnej świątyni był pierwszy arcybiskup metropolita praski Arnoszt z Pardubic, który ustanowił tę świątynię wotum za uzyskanie przez Czechy – metropolii kościelnej i usamodzielnienie się od obcych struktur kościelnych. Kościół w 2003 roku był typowany do pozostania katedrą lub konkatedrą nowej diecezji sudeckiej (świdnickiej). 15 sierpnia 2016 Podniesiono tę świątynię do rangi i godności Kolegiaty, przy której ustanowiona została trzecia w diecezji świdnickiej kapituła kanonicka. Jest to po kilku wiekach restytucja kapituły kłodzkiej pierwotnie założonej przez augustianów.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Diecezja legnicka – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii wrocławskiej ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Jest jedyną polską diecezją nie posiadającą kolegiaty.
  Strzegom (niem. Striegau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Wielki ośrodek kamieniarski – duże kopalnie granitu strzegomskiego. Miasto Strzegom należy do Aglomeracji wałbrzyskiej.
  Księgarnia – przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się detaliczną a czasami hurtową sprzedażą książek, a także innych wydawnictw i artykułów pokrewnych takich jak czasopisma, mapy, czy przewodniki. A także jednostka operatywno-wykonawcza wchodząca w skład przedsiębiorstwa księgarskiego, będąca stałym punktem detalicznej sprzedaży książek i innych wydawnictw, dysponująca lokalem wyposażonym w odpowiednia urządzenia służące do ekspozycji i sprzedaży.

  Reklama