• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dick Van Dyke  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Barry Wayne Van Dyke (ur. 31 lipca 1951 w Atlancie) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, scenarzysta, reżyser i prezenter. Jest drugim synem znanego amerykańskiego aktora i prezentera Dicka van Dyke’a i Marjorie (z domu Willett) Van Dyke. Grał wraz ze swoim ojcem w trzech serialach telewizyjnych: The Van Dyke Show (1988), Diagnoza morderstwo (1993), Murder 101 (2006). Jak pan może, panie doktorze? (ang. Becker, 1998-2004) – amerykański serial komediowy nadawany przez stację CBS od 2 listopada 1998 roku do 28 stycznia 2004 roku. W Polsce nadawany był na kanale Polsat.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Richard Wayne „Dick” Van Dyke (ur. 13 grudnia 1925 w West Plains) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, laureat nagrody Emmy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w West Plains w Missouri jako syn Hazel Victorii (z domu McCord; 1896-1992), stenografki, i Lorena Wayne’a „Cookie” Van Dyke’a (1898–1976), sprzedawcy. Jego ojciec był z pochodzenia Holendrem, a matka potomkinią Petera Browne’a – pasażera płynącego z Anglii na statku Mayflower. Jego młodszy brat Jerry McCord Van Dyke (1931–2018) był także aktorem. Dorastał w Danville w Illinois.

  Świat pana trenera (ang. Coach, 1989-1997) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację ABC od 28 lutego 1989 roku do 14 maja 1997 roku. W Polsce emitowany był na kanale RTL7.Shane Thomas Van Dyke (ur. 28 sierpnia 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, syn aktora Barry’ego Van Dyke’a i wnuk Dicka Van Dyke’a.

  Van Dyke opuścił szkołę średnią w 1944, w swoim ostatnim roku nauki, zamierzając dołączyć do United States Army Air Forces na szkolenie pilotów podczas II wojny światowej. Kilkakrotnie odmówiono mu zaciągnięcia się z powodu niedowagi, ale ostatecznie został przyjęty do służby jako spiker radiowy, po czym przeniósł się do służb specjalnych i zabrał żołnierzy w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Dyplom ukończenia szkoły średniej otrzymał w 2004 w wieku 78.

  Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1947 został radiowym DJ w Danville. W 1947 Van Dyke został przekonany przez mima Phila Ericksona do stworzenia z nim duetu komediowego o nazwie „Eric and Van - the Merry Mutes”, który występował w klubie nocnym na Zachodnim Wybrzeżu. Na początku lat 50. przenieśli się Atlanty w stanie Georgia i zagrali lokalny program telewizyjny z oryginalnymi skeczami i muzyką o nazwie „The Merry Mutes”.

  The Music Man – musical z muzyką i tekstem Meredith Willson, na podstawie opowiadania Meredith Willson i Franklina Laceya. Prapremiera miała miejsce w Nowym Jorku 19 grudnia 1957 roku. Premiera polska odbyła się 14 października 1972 r. w Operetce Warszawskiej.Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.

  W listopadzie 1959 Van Dyke zadebiutował na Broadwayu w Girls Against the Boys. Następnie od 14 kwietnia 1960 do 7 października 1961 grał główną rolę Alberta Petersona w musicalu Bye Bye Birdie, za którą w 1961 otrzymał Tony Award. W 1964 zdobył nagrodę Grammy wraz z Julie Andrews za ścieżkę dźwiękową do Mary Poppins w kategorii najlepszy album - muzyka dla dzieci. W 1980 wystąpił w tytułowej roli Harolda Hilla w The Music Man. Powszechną sławę zyskał jako Robert Simpson „Rob” Petrie w sitcomie CBS The Dick Van Dyke Show (1961-1966), za który w latach 1964-1966 odebrał trzy nagrody Emmy.

  Nowy Scooby Doo (tytuł na DVD: Największe zagadki Scooby Doo; ang. The New Scooby-Doo Movies lub The New Scooby-Doo Comedy Movies) – amerykański serial animowany, drugi z serii Scooby Doo, wyprodukowany w latach 1972-1973 w wytwórni Hanna-Barbera dla stacji CBS.Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  Hoży doktorzy (ang. Scrubs) – amerykański serial komediowy, którego głównymi bohaterami są pracownicy fikcyjnego szpitala pw. Świętego Serca (ang. Sacred Heart). Dosłowne tłumaczenie tytułu Scrubs, oznaczającego młodych lekarzy, to "fartuchy", natomiast serial jest emitowany w Polsce na kanale Comedy Central pod tytułem "Hoży doktorzy".
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Sabrina, nastoletnia czarownica – amerykański serial telewizyjny (sitcom dla młodzieży), emitowany w latach 1996-2003 przez stację ABC. Serial jest adaptacją popularnej serii komiksów o czarownicy Sabrinie.
  Autostrada do nieba (oryg. Highway to Heaven) – amerykański serial telewizyjny, opowiadający o aniele Jonathanie Smicie, który, z pomocą nawróconego alkoholika Marka Gordona, pomaga ludziom w trudnych sytuacjach. W główne role wcielili się, znany z serialu Bonanza oraz Domek na prerii, Michael Landon oraz Victor French również znany z serialu Domek na prerii.
  Danville – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Vermilion, we wschodniej części stanu Illinois, w Stanach Zjednoczonych, położone nad rzeką Vermilion i jeziorem Vermilion. W 2013 roku miasto liczyło 32 523 mieszkańców.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.