Dick Higgins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dick Higgins (ur. w 1938 w Cambridge, zm. w 1998) – amerykański artysta intermedialny.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Gertrude Stein (ur. 3 lutego 1874 w Pittsburghu, zm. 27 lipca 1946 w Paryżu) - amerykańska pisarka, poetka i feministka. Miała wpływ na rozwój modernistycznej sztuki i literatury. Większość życia spędziła we Francji.

Poeta, kompozytor i teoretyk sztuki, grafik, twórca happeningów. Jeden z założycieli grupy Fluxus. Twórca terminu intermedia, odnoszącego się do twórczości z pogranicza muzyki, plastyki czy literatury. W swojej twórczości zainteresowany formami rozbijającymi pozorne granice pomiędzy sztukami. Szczególnie zainteresowany poezją wizualną.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Intermedia – projekt hipertekstowy opracowany na Brown University, trzeci publicznie znany po HES (1967) i FRESS (1969).

Higgins urodził się w Cambridge w Anglii. Jak wielu artystów Fluxusu, studiował kompozycję wraz z Johnem Cage'em. Poślubił artystkę Alison Knowles w 1960 r. Założył wydawnictwo Something Else Press w 1963 r., w którym publikowano wiele ważnych tekstów artystów takich jak m.in. : Gertrude Stein, Marshal McLuhan, Emmett Williams, Claes Oldenburg, George Brecht, Daniel Spoerri, Diter Rot, Wolf Vostell, Bern Porter, Ray Johnson, Ken Friedman i innych. Jego córka, Hannah Higgins jest autorką książki Fluxus Experience, będącej autorytatywną pozycją dot. ruchu Fluxus. Jej siostra bliźniaczka, Jessica Higgins, jest również artystką intermedialną, tworzącą w Nowym Jorku.

George Brecht, właśc. George Ellis MacDiarmid (ur. 27 sierpnia 1926, zm. 5 grudnia 2008) – amerykański artysta sztuki konceptualnej oraz awangardowy kompozytor. Z wykształcenia był chemikiem – pracował jako konsultant dla różnych firm między innymi Pfizer, Johnson & Johnson, oraz Mobil Oil. Był jednym z czołowych członków ruchu Fluxus, międzynarodowej grupy artystów zgromadzonych wokół George’a Maciunasa, był zaangażowany w działalność grupy od czasu pierwszego festiwalu „Festum Fluxorum”, który odbył się w Wiesbaden w 1962 roku, aż do śmierci Maciunasa w 1978 r. Samuel Taylor Coleridge (ur. 21 października 1772, zm. 25 lipca 1834) – angielski poeta, wraz z Williamem Wordsworthem uznawany za prekursora romantyzmu w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. poetów jezior.

Higgins wynalazł termin intermedia, aby opisać swoje artystyczne dokonania, definiując je w 1965 r. w swoim eseju o tej samej nazwie, opublikowanym w Something Else Newsletter (choć wynalezienie terminu, w tym samym eseju, przypisuje Samuelowi Taylorowi Coleridge-owi). Najbardziej znanymi osiągnięciami są: sukces Danger Music, oraz wprowadzenie do użycia terminu Intermedia jako definicji nieopisanych wcześniej, interdyscyplinarnych zdarzeń w sztuce, popularnych w latach 60. Był prekursorem użytkowania komputera jako narzędzia do tworzenia sztuki marketingowej, datowanej w połowie lat 60. Opublikował czterdzieści siedem książek, w tym tłumaczenie książki Giordano Bruno "On the Composition of Signs and Images", które mogło być uważane za wczesny tekst o multimediach. "The Book of Love & War & Death", opublikowana w 1972 r. była wynikiem przypadku, ponieważ cały tekst został wygenerowany przez komputer. We wprowadzeniu Higgins opisuje FORTRAN IV czyli program do tworzenia przypadkowych linijek tekstu w jednym z wersów frazesu. "A Dialectic of Centuries: Notes towards a Theory of the New Arts" zebrane w wielu jego esejach i pracach teoretycznych w 1976 r. Higgins również był założycielem "Unpublished Editions", które zmieniły później nazwę na "Printed Editions".

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Zmarł na zawał serca w trakcie uczestnictwa w imprezie w Quebec w Kanadzie.

Wydawnictwa w języku polskim:

 • Dick Higgins Nowoczesność od czasu postmodernizmu oraz inne eseje, Wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2000, ISBN 83-87316-68-7.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Higgins Remembered (ang.)
 • Higgins's Metadramas (ang.)
 • 1966 Statement on Intermedia (ang.)
 • Intermedia Tribute to Dick Higgins (ang.)
 • Wywiad Ruuda Janssena z Dickiem Higginsem o mail art (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Happening (z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.
  Fortran (od wersji 90 do aktualnej) a dawniej FORTRAN (do wersji 77 włącznie) (od ang. FORmula TRANslator) – język programowania pierwotnie zaprojektowany do zapisu programów obliczeniowych, był niegdyś językiem proceduralnym, obecnie jest nadal rozwijanym językiem ogólnego przeznaczenia. Umożliwia programowanie strukturalne, obiektowe (Fortran 90/95), modularne i równoległe (Fortran 2008). Jego zastosowaniami są, między innymi, obliczenia naukowo-inżynierskie, numeryczne, symulacja komputerowa itp.
  Giordano Bruno (właść. Philippo Bruno, ur. w styczniu 1548 w Noli, zm. 17 lutego 1600 w Rzymie) – włoski filozof renesansowy, humanista, filozof hermetyczny, okultysta, początkowo dominikanin (od 1565/1566 do 1579).
  Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.

  Reklama