• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Diagram Gantta

  Przeczytaj także...
  Bethlehem Steel Corporation (1857–2003) z siedzibą w Bethlehem w stanie Pensylwania było niegdyś drugim co do wielkości (po U.S. Steel) przedsiębiorstwem produkującym stal w Stanach Zjednoczonych. W wyniku upadku amerykańskiego hutnictwa przedsiębiorstwo zbankrutowało w 2001, następnie zostało rozwiązane, a jego aktywa zakupione przez International Steel Group w 2003. W 2005 ISG połączyło się z Mittal Steel, tym samym oddając swoje aktywa w ręce kapitału zagranicznego.Graf to – w uproszczeniu – zbiór wierzchołków, które mogą być połączone krawędziami, w taki sposób, że każda krawędź kończy się i zaczyna w którymś z wierzchołków (ilustracja po prawej stronie). Grafy to podstawowy obiekt rozważań teorii grafów. Za pierwszego teoretyka i badacza grafów uważa się Leonarda Eulera, który rozstrzygnął zagadnienie mostów królewieckich.
  Zarządzanie projektem – zbiór czynności wykonywanych w celu osiągnięcia wyznaczonych celów głównych i pośrednich w skończonym czasie. Zawiera się w nim między innymi planowanie, harmonogramowanie, realizacja i kontrola zadań potrzebnych do osiągnięcia celów projektu.
  Diagram Gantta

  Diagram Gantta (Harmonogram Adamieckiego)graf stosowany głównie w zarządzaniu projektami. Uwzględnia się w nim podział projektu na poszczególne zadania, oraz rozplanowanie ich w czasie.

  Pierwsze narzędzie tego typu stworzył Karol Adamiecki już w 1896 roku, jednak nie opublikował go aż do roku 1931. Nazwa diagramów pochodzi od nazwiska Henry’ego Gantta, który opracował je w 1910 roku dla fabryki Bethlehem Steel System Zadań i Premii (The Task and Bonus System) i w tym samym czasie opublikował w „Engineering Magazine”. System ten stworzył podstawy nowoczesnego zarządzania projektami, wnosząc m.in. metodę tworzenia diagramów Gantta, pozwalających na prezentacje wykresów ukazujących harmonogram zadań w projekcie.

  Ścieżka krytyczna (po ang. Critical Path Method, CPM ) - w teorii zarządzania projektami ciąg takich zadań (podzadań projektu), że opóźnienie któregokolwiek z nich opóźni zakończenie całego projektu. W praktyce narzędzie planowania i kierowania prac i zapewnienia ich prawidłowego przebiegu w czasie.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Istnieje wiele metod tworzenia diagramów Gantta, jak również duża ilość możliwych do zastosowania oznaczeń.

  Bardziej popularne oznaczenia[]


  Przykłady oznaczeń


  A oto przykładowy diagram z zastosowaniem powyższych oznaczeń:

  Diagram Gantta 2


  Karol Adamiecki (ur. 18 marca 1866 w Dąbrowie Górniczej, zm. 16 maja 1933 w Warszawie) – polski teoretyk zarządzania.Pasek postępu – element graficznego interfejsu użytkownika. Jego przeznaczeniem jest prezentacja postępu pewnej wykonywanej przez program komputerowy czynności. Najczęściej występuje jako prostokątny pasek w dwóch kolorach, gdzie kolor pierwszoplanowy w trakcie owego postępu stopniowo "zamalowuje" kolor tła, aż do całkowitego wypełnienia. Zazwyczaj na środku paska lub gdzieś obok pokazuje się jeszcze stopień zaawansowania w procentach.

  Zobacz też[]

 • ścieżka krytyczna
 • pasek postępu
 • Bibliografia[]

 • Harvard Business School, Project Management Manual, rev. 6 października 2006, 9-697-034
 • Linki zewnętrzne[]

 • GanttProject, aplikacja do tworzenia wykresów Gantta. [dostęp 2012-05-05].
 • Wykres Gantta – tworzenie wykresu z użyciem programu Excel (prezentacja z narracją) (pol.). W: przesłane przez rasala83 [on-line]. www.youtube.com, 14 gru 2011. [dostęp 2012-05-05].
 • Henry Laurence Gantt (ur. 1861 w hrabstwie Calvert, zm. 23 listopada 1919 w Montclair) – amerykański inżynier mechanik i naukowiec, jeden z prekursorów nauki o organizacji i zarządzania projektami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.