Diagram Gantta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diagram Gantta

Diagram Gantta (Harmonogram Adamieckiego)graf stosowany głównie w zarządzaniu projektami. Uwzględnia się w nim podział projektu na poszczególne zadania, oraz rozplanowanie ich w czasie.

Ścieżka krytyczna (po ang. Critical Path Method, CPM ) - w teorii zarządzania projektami ciąg takich zadań (podzadań projektu), że opóźnienie któregokolwiek z nich opóźni zakończenie całego projektu. W praktyce narzędzie planowania i kierowania prac i zapewnienia ich prawidłowego przebiegu w czasie.Karol Adamiecki (ur. 18 marca 1866 w Dąbrowie Górniczej, zm. 16 maja 1933 w Warszawie) – polski teoretyk zarządzania.

Pierwsze narzędzie tego typu stworzył Karol Adamiecki już w 1896 roku, jednak nie opublikował go aż do roku 1931. Nazwa tych diagramów pochodzi od nazwiska Henry’ego Gantta, który opracował je w 1910 roku dla fabryki Bethlehem Steel System Zadań i Premii (The Task and Bonus System) i w tym samym czasie opublikował w „Engineering Magazine”. System ten stworzył podstawy nowoczesnego zarządzania projektami, wnosząc m.in. metodę tworzenia diagramów Gantta, pozwalających na prezentacje wykresów ukazujących harmonogram zadań w projekcie.

Pasek postępu – element graficznego interfejsu użytkownika. Jego przeznaczeniem jest prezentacja postępu pewnej wykonywanej przez program komputerowy czynności. Najczęściej występuje jako prostokątny pasek w dwóch kolorach, gdzie kolor pierwszoplanowy w trakcie owego postępu stopniowo "zamalowuje" kolor tła, aż do całkowitego wypełnienia. Zazwyczaj na środku paska lub gdzieś obok pokazuje się jeszcze stopień zaawansowania w procentach.Henry Laurence Gantt (ur. 1861 w hrabstwie Calvert, zm. 23 listopada 1919 w Montclair) – amerykański inżynier mechanik i naukowiec, jeden z prekursorów nauki o organizacji i zarządzania projektami.

Istnieje wiele metod tworzenia diagramów Gantta, jak również duża ilość możliwych do zastosowania oznaczeń.

Bardziej popularne oznaczenia[ | edytuj kod]


Przykłady oznaczeń


A oto przykładowy diagram z zastosowaniem powyższych oznaczeń:

Diagram Gantta 2


Zobacz też[ | edytuj kod]

  • ścieżka krytyczna
  • pasek postępu
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Harvard Business School, Project Management Manual, rev. 6 października 2006, 9-697-034
  • Reklama