• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dia - program

  Przeczytaj także...
  Microsoft Visio – składnik pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office służący do tworzenia schematów i diagramów.wmf (ang. Windows Metafile Format - format metaplików Windows) - format graficzny stosowany w systemach Windows, zawierający instrukcje dla systemu operacyjnego, jak wyświetlać grafikę wektorową i rastrową. Pliki WMF (rozszerzenie .wmf) zajmują mniej miejsca niż zawierające te same informacje bitmapy.
  Sodipodi to program do tworzenia grafiki wektorowej. Jest wolnym oprogramowaniem rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Głównym autorem Sodipodi jest Lauris Kaplinski i kilka innych osób które przyczyniły się do projektu. Aktualnie projekt nie jest w stanie aktywnego rozwoju, ale nadal trwają prace nad Inkscape, rozwidleniem Sodipodi.

  Dia – program służący do tworzenia diagramów ogólnego przeznaczenia, rozwijany jako część projektu GNOME. Został pierwotnie napisany przez Alexander Larsson. Dia używa Controlled Single Document Interface (CSDI) podobnego do programu GIMP oraz Sodipodi/Inkscape. Interfejs graficzny programu został stworzony w oparciu o biblioteki GTK+, dzięki czemu istnieje możliwość jego przeniesienia na inne niż uniksowe systemy operacyjne - np. istnieje wersja dla Microsoft Windows.

  XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Dia został zaprojektowany aby zapewnić podobne zastosowanie do programu Microsoft Visio działającego pod systemem operacyjnym Windows. Można go użyć do rysowania wielu rodzajów diagramów. Aktualnie posiada specjalne obiekty ułatwiające rysowanie diagramów zależności, diagramów UML, wykresów, diagramów sieciowych, schematów organizacyjnych oraz prostych obwodów. Istnieje także możliwość dodawania obsługi nowych ikon poprzez napisanie prostych plików XML, używając podzbioru poleceń SVG w celu narysowania ikon.

  SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Dia otwiera i zapisuje diagramy do pliku w formacie XML (spakowanym domyślnie gzipem dla oszczędności miejsca). Potrafi eksportować diagramy do wielu formatów takich jak Encapsulated PostScript (EPS), SVG, Drawing Interchange Format (DXF), CGM, JPG oraz wielu innych. Wersja Dia dla systemu Microsoft Windows eksportuje diagramy w formacie EMF/WMF.

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.Graphviz to zestaw narzędzi do tworzenia diagramów za pomocą grafów. Diagramy tworzy się w języku DOT. Graphviz stworzony został w laboratoriach AT&T, jest rozwijany jako otwarte oprogramowanie i udostępniany na licencji CPL.

  Program potrafi także drukować diagramy (nawet o bardzo dużych wymiarach obejmujących wiele stron) oraz pracować według skryptu napisanego w języku programowania Python.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Graphviz
 • Kivio
 • Network Notepad
 • OpenOffice.org Draw
 • Microsoft Visio
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna domowa Projektu Dia (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  JPEG (wym. dżej-peg lub jot-peg) – metoda kompresji statycznych obrazów rastrowych, przeznaczony głównie do stratnego zapisu obrazów naturalnych (pejzaży, portretów itp.), charakteryzujących się płynnymi przejściami barw oraz brakiem lub małą ilością ostrych krawędzi i drobnych detali.
  Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia i rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.
  Schemat organizacyjny - jest to graficzna prezentacja struktury organizacyjnej danej organizacji, a w szczególności zależności pomiędzy komórkami funkcjonalnymi. W zakładzie pracy komórkami takimi mogą być pojedyncze stanowiska pracy lub grupy stanowisk wyodrębnionych ze względu na swe funkcje.
  EMF - brytyjska grupa muzyczna grajaca rock alternatywny założona w 1989 roku w Cinderford.Nazwa zespołu to skrót do "Epsom Mad Funkers", Już po dwóch miesiącach od powstania formacja zagrała pierwszy koncert. Kiedy instrumentarium zespołu wzbogaciło się o syntezator, do rockowego brzmienia EMF doszły elementy lekkiego techno. Pod koniec 1990 roku debiutancki singel grupy "Unbelievable" podbił szczyty brytyjskich i amerykańskich list przebojów,a w Polsce utwór ten został użyty w reklamie browaru Lech i firmie odzieżowej Cubus. Wydany rok później longplay "Schubert Dip", który również odniósł duży sukces, przyniósł kolejną przebojową piosenkę "Lies". W 1992 roku EMF zaprezentował EP "Unexplained" i longplay "Stigma" - oba wydawnictwa źle przyjęte na rynku. W roku 1995 ukazał się longplay "Cha Cha Cha".
  Format otwarty UML (ang. Unified Modeling Language, czyli Zunifikowany Język Modelowania) – język formalny wykorzystywany do modelowania różnego rodzaju systemów, stworzony przez Grady Boocha, Jamesa Rumbaugha oraz Ivara Jackobsona, obecnie rozwijany przez Object Management Group.
  GIMP (ang. GNU Image Manipulation Program) – bezpłatny, otwartoźródłowy program do edycji grafiki rastrowej. Pozwala na operacje takie jak m.in. retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, umożliwiając pracę na warstwach i kanałach, dostosowywanie interfejsu czy tworzenie skryptów automatyzujących niektóre czynności.
  Single Document Interface to sposób organizowania graficznego interfejsu użytkownika aplikacji polegający na rozbiciu tego interfejsu na kilka okien, traktowanych przez menedżer okien systemu operacyjnego niezależnie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.02 sek.