• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dhule - dystrykt

  Przeczytaj także...
  Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Dhule (marathi धुळे जिल्हा) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 8 063 km².

  Położenie[ | edytuj kod]

  Położony jest w północnozachodniej części tego stanu. Na zachodzie graniczy ze stanem Gudźarat, na północy z dystryktem Nandurbar i stanem Madhya Pradesh. Od wschodu sąsiaduje z dystryktem Dźalganw a od południa z Nashik.

  Stolicą dystryktu jest miasto Dhule.

  Dystrykt (od łac. districtus) to nazwa jednostki administracyjnej, a także okręgu sądowego, wyborczego lub innego, stosowana współcześnie lub dawniej w wielu państwach. Dystrykty mogą być zarówno jednostkami administracyjnymi najwyższego rzędu (np. w Izraelu, Luksemburgu, czy na Cyprze), jak i niższych rzędów (np. w RPA, czy Indii).Marathi (मराठी marāṭhī) jest jednym z szerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 70 milionów ludzi. Dla kolejnych 20 milionów jest to drugi język. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari.

  Rzeki[ | edytuj kod]

  Rzeki przepływające przez obszar dystryktu :

 • Amravati
 • Aner
 • Arunavati
 • Bori
 • Burai
 • Kaan
 • Panjhara
 • Tapi
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • P.S. Deshpande, Ramesh Sawant: Road Atlas of Maharashtra. Aurangabad: Samarth Udyog Prakashan, 2003, s. 15. ISBN 81-87551-09-7. (ang.)
 • Madhya Pradesh (hindi मध्य प्रदेश, trb.: Madhja Pradeś, trl.: Madhya Pradeś; ang. Madhya Pradesh) - stan w środkowych Indiach, który był największym stanem indyjskim do 1 listopada 2000 r., kiedy to został wydzielony z jego terytorium nowy stan Chhattisgarh. Madhya Pradesh graniczy ze stanami Uttar Pradesh, Chhattisgarh, Maharashtra, Gujarat i Radżastan.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Dźalganw (dystrykt) ( marathi जळगाव जिल्हा , ang. Jalgaon district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 11 765 km².
  Nandurbar (marathi नंदुरबार जिल्हा , ang. Nandurbar district) – jednen z trzydziestu pięciu dystryktów (najdalej położony na północ) indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 5034 km².
  Gudźarat (hindi गुजरात, trb.: Gudżarat, trl.: Gujarāt; gudżarati ગુજરાત; ang. Gujarat) – drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.
  Maharasztra (hindi i marathi महाराष्ट्र, trb.: Maharasztra, trl.: Mahārāṣṭra; ang. Maharashtra) – trzeci pod względem wielkości i drugi pod względem liczby ludności stan indyjski. Maharasztra graniczy ze stanami: Gujarat, Madhya Pradesh, Chhattisgarh, Andhra Pradesh, Karnataka, Goa i z terytorium związkowym Dadra i Nagarhaweli. Na zachodzie styka się z Morzem Arabskim. Maharasztra była także znana pod nazwą Rashtra.
  Nashik ( marathi नाशिक जिल्हा , ang. Nashik district ) – jest jednym z największych wśród trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 15 530 km².
  Dhule (hindi धुले, trl. Dhule) – miasto we wschodnich Indiach, w środkowej części stanu Maharasztra, w dystrykcie Dhule, około 280 km w linii prostej na północny wschód od stolicy stanu – Mumbaju. Jest siedzibą administracyjną dystryktu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.815 sek.