Dezydery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dezydery, również: Dezyderiusz lub Dezyderimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa desiderius oznaczającego "upragniony". Imię to jest obecne w Polsce od XIII w. Patronem imienia jest m.in. św. Dezydery, arcybiskup Bourges.

Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Didier Digard (ur. 12 lipca 1986 roku w Gisors) – piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Były młodzieżowy reprezentant Francji. Zawodnik OGC Nice.

Żeńskim odpowiednikiem jest Dezyderia.

Dezydery imieniny obchodzi: 11 lutego, 23 maja i 19 września.

Znane osoby o tym imieniu:

 • Didier Agathe – francuski piłkarz
 • Dezydery Chłapowski – polski generał
 • Didier Deschamps – francuski trener piłkarski i piłkarz
 • Didier Digard – francuski piłkarz
 • Didier Drogba – iworyjski piłkarz
 • Dezydery Smoczkiewicz – poseł na Sejm w II RP
 • Dezydery Szymkiewicz – polski botanik
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Dezyderiusz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dezydery. Deon.pl. [dostęp 2015-02-22].
  Dezydery (Dezyderiusz) z Bourges, Święty Dezyderat (ur. w Soissons w Królestwie Franków, zm. 8 maja 550) – arcybiskup Bourges (541-550), święty katolicki.Didier Agathe (ur. 16 sierpnia 1975 w Saint-Pierre) – francuski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Zawodnik reuniońskiego JS Saint-Pierroise.
  Warto wiedzieć że... beta

  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Dezydery (Dezyderiusz) Smoczkiewicz (ur. 26 lutego 1900 w Leszczowatem, zm. po 28 kwietnia 1940 na Ukrainie) – polski rolnik, osadnik wojskowy, działacz społeczny, poseł na Sejm IV kadencji (1935-1938) w II Rzeczypospolitej.
  Didier Claude Deschamps (wym. [didje deˈʃɑ̃]; ur. 15 października 1968 w Bajonnie) – francuski piłkarz i trener piłkarski.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama