• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deutsche Post  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.
  Siedziba Deutsche Post w Bonn
  Packstation – samoobsługowy punkt odbioru paczek, Kolonia

  Deutsche Post AG (z niem. Poczta Niemiecka), działająca pod handlową nazwą Deutsche Post DHL – największy na świecie koncern logistyczny, zajmujący od lat wysoką lokatę na liście Fortune 500. Jej siedzibą jest Bonn. Firma funkcjonuje w ponad 220 państwach, zatrudniając prawie 440 tysięcy pracowników. Jej obroty w 2009 roku sięgnęły 46,2 mld EUR.

  Fortune 500 to ranking 500 największych amerykańskich firm klasyfikowanych według przychodów. Lista jest tworzona i publikowana co roku przez amerykański magazyn gospodarczy Fortune. Pierwsza lista została opublikowana w roku 1955. Listę otwierała firma General Motors z przychodem (Revenues) 9.823,5 milionów dolarów i zyskiem (Profits) 806.0 milionów. General Motors utrzymał się na liście Fortune w roku 2005 zajmując 3. miejsce z przychodem 193.517 milionów i zyskiem 2.805 milionów dolarów.Finanse – ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów. Gromadzenie może następować w postaci bezzwrotnej lub zwrotnej (pożyczka). Wydatkowanie pieniądza może dokonywać się w formie transferu lub w postaci realizacji swojego prawa do produktu czy usługi.

  Deutsche Post wywodzi się od niemieckiej poczty państwowej – Deutsche Bundespost, która została sprywatyzowana w 1995 roku. Obecnie 35,5% udziałów należy do państwowego banku KfW, pozostałe 64,5% znajduje się na wolnym rynku – większość z nich (56,5% całości) należy do inwestorów instytucjonalnych, a 8% – prywatnych. Od czasu prywatyzacji, firma rozwija się głównie przez przejmowanie innych firm. Deutsche Post jest notowana na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu akcji DAX.

  Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.Royal Mail (nazwa oficjalna: Royal Mail Holdings plc; w dosłownym tłumaczeniu: Poczta Królewska) - narodowe przedsiębiorstwo pocztowe Wielkiej Brytanii, obecne działające jako spółka prawa handlowego w całości należąca do brytyjskiego skarbu państwa. W roku finansowym 2007-08 na terenie Wielkiej Brytanii spółka dostarczała każdego dnia roboczego średnio 80 milionów przesyłek pod 28 milionów adresów. Posiadała przy tym sieć urzędów pocztowych liczącą 13 852 lokalizacje. Od 1 stycznia 2006 firma nie posiada już ustawowego monopolu na żaden typ przesyłek - brytyjski rynek pocztowy jest w pełni otwarty.

  Struktura koncernu[ | edytuj kod]

  Poczta[ | edytuj kod]

  Dział pocztowy dostarcza około 70 milionów listów w tygodniu na terenie Niemiec, zapewniając także całościowy łańcuch dostaw poczty z terenu Niemiec do ponad 200 krajów świata.

  DAX (niem. Deutscher Aktienindex) jest najważniejszym niemieckim indeksem akcji. Jest tzw. indeksem wynikowym (ang. Performanceindex), co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji, ale i również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy.Frankfurter Wertpapierbörse FWB® (pol. Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych) - giełda papierów wartościowych ulokowana we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.

  Dział pocztowy koncernu jest spadkobiercą większości tradycyjnych usług pocztowych, uprzednio oferowanych przez państwowy monopol pocztowy, firmowany pod marką Deutsche Post. 1 stycznia 2008 roku koncern, wraz z wejściem w życie unijnych przepisów, utracił monopol na przesyłki pocztowe poniżej 50 gramów. Na rynku dostarczania tradycyjnej poczty, Deutsche Post konkuruje głównie z mającą swoją siedzibę w Luksemburgu PIN Group, a także z holenderską TNT Post. W 2002 roku, firma uzyskała licencję na świadczenie usług pocztowych na terenie Zjednoczonego Królestwa, przełamując tym jednocześnie monopol Royal Mail.

  DHL Global Forwarding – znana wcześniej jako DHL Danzas Air & Ocean to dostawca usług frachtu lotniczego i morskiego, część koncernu Deutsche Post DHL.List – gatunek literatury stosowanej, pisemna wiadomość wysyłana przez jedną osobę (nadawcę) do drugiej (adresata). Sztuka pisania listów (zgodnie z panującymi obyczajami) to epistolografia.

  W styczniu 2008 roku dział pocztowy został podzielona na następujące linie biznesowe:

 • Mail Communication – krajowe usługi pocztowe na terenie Niemiec, a także międzynarodowa korespondencja z Niemiec w dowolne miejsce świata,
 • Press Services – krajowa dystrybucja prasy,
 • Retail Outlets – operator krajowych punktów pocztowych, oferujących konwencjonalną pocztę, przesyłki i usługi finansowe Postbanku,
 • Dialogue Marketing – usługi dla firm świadczących sprzedaż bezpośrednią, badania rynku,
 • Parcel Germany – krajowe niekurierskie usługi dostarczania paczek, opierające się o sieć Packstation, usługę tę przeniesiono spod płaszcza DHL, gdzie była tymczasowo częścią poddziału DHL Express,
 • Global Mail – międzynarodowa i krajowa poczta konwencjonalna, oferowana pod marką DHL.
 • Deutsche Post oferuje także na terenie Niemiec usługę, zwaną Garagenvertrag (dosłownie „umowa garażowa”). Listonosz może zostawić listy i paczki w wyznaczonym miejscu (garażu lub domu sąsiada, jeśli adresat nie jest dostępny w swoim domu, aby je odebrać). Z jednej strony, usługa oszczędza adresatowi potrzebę udania się do punktu pocztowego celem odebrania swojej poczty. Z innego punktu widzenia jednak, każda przesyłka czy list w ten sposób doręczony, jest potencjalnym obiektem kradzieży, a ubezpieczenie przesyłek czy listów Deutsche Post nie obejmuje korespondencji dostarczonej w ten sposób.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Express[ | edytuj kod]

  Dział Express skupia w sobie wszelkie usługi kurierskie, przesyłek ekspresowych i ładunków, przesyłanych na przy użyciu transportu powietrznego, lądowego i morskiego. Funkcjonuje pod marką DHL.

  Podzielona jest na poszczególne regiony operacyjne:

 • Europa
 • Azja/Pacyfik
 • Obie Ameryki
 • Europa Wschodnia
 • Bliski Wschód/Afryka
 • Spedycja[ | edytuj kod]

  Deutsche Post office.jpg

  Dział spedycyjny prowadzi przewóz ładunków transportem drogowym, kolejowym, powietrznym i morskim, funkcjonując pod marką DHL.

  DHL Express – przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, działające w segmencie międzynarodowych i krajowych przesyłek kurierskich. Ma ona zasięg ogólnoświatowy i posiada oddziały w ponad 220 krajach na świecie, także w Polsce.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.

  Podzielony jest na dwie linie biznesowe:

 • DHL Global Forwarding – prowadząca globalną spedycję morską i powietrzną,
 • DHL Freight – prowadząca lądową sieć spedycyjną pokrywającą Europę, Rosję i Bliski Wschód.
 • Supply Chain/CIS[ | edytuj kod]

  Dział Supply Chain/Corporate Information Solutions (Łańcuchy Dostaw i Korporacyjne Rozwiązania Informacyjne) wykonuje na zamówienie dla klientów dopasowane rozwiązania logistyczne i oferuje usługi zarządzania informacjami korporacyjnymi.

  Prywatyzacja – akt przekazania prywatnemu właścicielowi państwowego mienia. Prywatyzacja może się odbywać poprzez uwłaszczenie lub sprzedaż.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Podzielony jest na dwie linie biznesowe:

 • DHL Supply Chain – usługi magazynowe i transportowe, według ustalonego łańcucha dostaw dla klientów różnych sektorów, oferująca rozwiązania na zamówienie,
 • Corporate Information Solutions – zarządzanie informacjami korporacyjnymi (systematyzowanie, cyfryzacja, zbieranie, archiwizowanie) wszelakiego typu.
 • Usługi finansowe[ | edytuj kod]

  Operatorem działu usług finansowych w ramach koncernu jest Deutsche Postbank jako spółka zależna, posiadająca w całych Niemczech około 14,5 miliona klientów.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  TNT N.V. – dawne holenderskie przedsiębiorstwo logistyczne świadczące usługi pocztowe i kurierskie na rynku międzynarodowym. Przedsiębiorstwo było właścicielem działającego w Holandii ogólnokrajowego operatora pocztowego Koninklijke TNT Post.
  Inwestor instytucjonalny organizacja powołana w celu dokonywania inwestycji kapitałowych (obejmowanie udziałów lub akcji) w innych podmiotach gospodarczych. Inwestor instytucjonalny lokuje kapitał powierzony mu np. w formie depozytu czy składek ubezpieczeniowych w celu osiągnięcia zysku z inwestycji wyższego, niż z lokat czy obligacji. Typowymi inwestorami instytucjonalnymi są instytucje ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne, które lokują część środków pochodzących ze składek klientów w udziały lub akcje przedsiębiorstw.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Poczta – ogólnie dostępna instytucja, przeważnie państwowa, zajmująca się obrotem przesyłek, a także wykonywaniem niektórych usług na rzecz telekomunikacji oraz usług pieniężno-bankowych. Od połowy XIX wieku usługi w zakresie łączności dzielono na pocztowe i telekomunikacyjne, a od połowy XX wieku zaczęto pocztę nazywać łącznością pocztową.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.82 sek.