• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deuter - grupa muzyczna  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.

  Deuter – polski zespół punkrockowy, który w późniejszym czasie łączył ten gatunek z innymi elementami muzyki tj. rap, funky, soul.

  Historia[ | edytuj kod]

  1980–1983[ | edytuj kod]

  Zespół utworzono pod koniec 1980 roku w Warszawie, choć faktyczna działalność rozpoczęła się w 1981 roku. Zespół założyli: wokalista Paweł „Kelner” Rozwadowski (ex-Fornit) i perkusista Kamil „Blitz” Stoor (ex-Kryzys). „Kelner” i „Blitz” podczas przeglądania encyklopedii zauważyli hasło „Deuter”. Stwierdzili, że nazwa ta pasuje do zespołu, do czasów w których żyli oraz jest podobna do biblijnej księgi „Deuterotonium”. W 1981 roku do zespołu dołączyli: basista Dariusz „Magik” Kotuszewski (ex-Atak) oraz gitarzysta Piotr „Czombe” Dubiel (ex-TZN Xenna). Na początku działalności Paweł „Kelner” Rozwadowski grał na gitarze (pierwszy instrument pożyczał od Tomasza Lipińskiego).

  Aleksander Korecki, znany też jako Alek Korecki (ur. 1955) – polski saksofonista jazzowy i rozrywkowy, grający zwłaszcza na saksofonie altowym, kompozytor, autor tekstów. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, grając tam na flecie. Współautor i wykonawca muzyki do Lykantropii Piotra Dumały.Milo Kurtis właśc. Dimitrios Kourtis (ur. 5 sierpnia 1951 roku w Zgorzelcu) - multiinstrumentalista, grający na wszelkiego rodzaju instrumentach etnicznych, pochodzących z różnych stron świata. Grek z pochodzenia, syn uchodźców politycznych z Grecji.

  Zespół od początku swojej działalności związany był z warszawskim klubem „Hybrydy”, gdzie zagrał swoje pierwsze koncerty. Jesienią 1982 Deuter odbył trasę koncertową „Rock Galicja” po południowej części Polski (m.in Krosno, Rzeszów) wspólnie z zespołami: Dezerter, TZN Xenna, Bank, Mech. „Magika” i „Blitza” zastępowali wówczas: basista Tomasz „Żwirek” Żmijewski, perkusista Marek Bedzior oraz „Gruszka” na kongach, a „Kelnera” wokalnie wspierały wokalistki: Katarzyna Grzechnik i Magdalena Kalenik. Muzycy Deutera swoje koncerty wzbogacali w tym czasie krótkimi projekcjami filmowymi zrobionymi na taśmie 8 mm. Filmy tworzyli „Kelner” i Robert Brylewski, wykorzystując radziecką kamerę. Latem zagrali krótką trasę z zespołem Republika, a jesienią wystąpili w Sali Kongresowej m.in. u boku TZN Xenny.

  Bootleg – angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora; nagranie pirackie. Wiele osób do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania o nielegalnym/nieokreślonym pochodzeniu".Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 1983 zespół zawiesił działalność – „Kelner” z Robertem Brylewskim (wówczas ex-Brygada Kryzys) utworzyli grupę Izrael.

  1984–1989[ | edytuj kod]

  Deuter powrócił w 1984 roku w składzie: „Kelner”, „Czombe”, Franz Dreadhunter (gitara basowa), Mariusz „Gutek” Zagalski (perkusja), Henryk Wasążnik (saksofon) występując m.in. w „Hybrydach”.

  W 1985 „Kelner” z nowymi już muzykami m.in. wokalistką Beatą Pater, basistą Tomaszem „Kciukiem” Jaworskim, gitarzystą Piotrem Nalepą i perkusistą Piotrem „Falą” Falkowskim zaprezentował nowy repertuar punkrockowo-rapowo-funkowo-soulowy co udokumentował singelŚredniowiecze / Złe myśli”.

  Księga Liczb [Lb], Czwarta Księga Mojżeszowa [4 Mojż], Numeri jest czwartą księgą Tory, a tym samym Starego Testamentu i Biblii. W języku hebrajskim przyjmuje się nazwę Bemidbar - במדבר ("na pustyni"), od pierwszych słów księgi, w innych językach (za pośrednictwem Septuaginty i Wulgaty) przyjęła się nazwa "Księga Liczb", ze względu na częste wymienianie różnych liczb.Tomasz Lipiński, ps. Frantz (ur. 21 sierpnia 1955 w Warszawie) – polski muzyk rockowy (wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta), lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.

  W 1987 muzycy Deutera w składzie: „Kelner”, Pater, „Fala”, Tadeusz Kaczorowski (gitara basowa), Piotr „Samohut” Subotkiewicz (intr. klawiszowe) oraz z gościnnym udziałem Brylewskiego i „Czombe” nagrali w rzeszowskim studiu RSC płytę 1987, która ukazała się w 1988 roku. Płyta nie odniosła sukcesu – łagodne brzmienie na płycie kontrastowało z koncertami zespołu. Do debiutanckiego albumu trafił utwór „Nie ma ciszy w bloku”, który jest uznawany za pierwszy polski utwór rapowy.

  Tomasz "Kciuk" Jaworski - polski muzyk, gitarzysta basowy, słynny dzięki doskonałemu opanowaniu techniki grania kciukiem na gitarze basowej zwanej slap. Był on jednym z pierwszych muzyków w Polsce grających w tym stylu, już na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Tworzy i gra muzykę w wielu stylach muzycznych - począwszy od rocka przez funk a skończywszy na jazzie.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

  Ostatni występ Deutera miał miejsce na festiwalu w Jarocinie w 1989 roku, gdzie muzyków wspomagał gitarzysta Robert Sadowski (ex-Madame).

  1995[ | edytuj kod]

  W 1995 wyszedł album Ojczyzna dumna 1981–1986 z utworami Deutera z lat 1981–1986. Kaseta zawierała nagrania z warszawskiego klubu „Remont” (z 1981 roku), z trasy koncertowej z Dezerterem i TZN Xenną (z 1982 roku), z koncertów w Hybrydach (z 1984 roku) i Łodzi (z 1986 roku).

  W 1995 roku Deuter podjął próbę reaktywacji (w składzie z koncertu z Jarocina), lecz skończyła się ona niepowodzeniem.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.

  W tym samym roku „Kelner” przy pomocy zespołu Dezerter nagrał płytę z najsłynniejszymi utworami Deutera i udał się z nim w trasę koncertową.

  2001–2003[ | edytuj kod]

  Do reaktywacji doszło w 2001 roku, kiedy to Deuter zagrał na Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Reaktywowany Deuter zagrał kilka koncertów w składzie: „Kelner”, „Magik” (tym razem na gitarze), basista Sławomir „Dżu Dżu” Wróblewski (ex-Izrael), perkusista Darek „Dyniol” Dynowski (ex-TZN Xenna) oraz Konstanty „Kostek” Plewicki na instrumentach klawiszowych.

  Kamil Stoor ps. Blitz Krieg – polski muzyk, autor muzyki i tekstów. Założyciel i perkusista najwcześniejszych polskich grup punkrockowych: The Boors, Kryzys i Deuter. Jest synem aktora Mieczysława Stoora. Od 1981 na emigracji – obecnie mieszka w Szwecji.1987 – debiutancki album grupy Deuter, wydany w roku 1988 nakładem wytwórni Polskie Nagrania „Muza”. 1987 nagrano w Studio RSC w Rzeszowie w lipcu i grudniu 1987 roku. Materiał do płyty przygotowano w warszawskim studiu Hybrydy. Do albumu trafił utwór „Nie ma ciszy w bloku”, który jest uważany za pierwszy rapowy utwór w Polsce.

  od 2010[ | edytuj kod]

  Na początku 2010 zespół ponownie wznowił działalność w składzie: „Kelner”, Franz Dreadhunter, Dario Litwinczuk (gitara, wokal) i Piotr „Suleq” Susul (perkusja). 21 stycznia 2013 roku ukazał się album koncertowy 3 maja 1987 koncert/zamieszki. Obecnie w zespole znajdują się: Paweł „Kelner” Rozwadowski (śpiew, gitara), Dariusz „Magik” Kotuszewski (gitara ), Marek „Many” Machnowski (gitara basowa) i „Radzian Berger” (perkusja).

  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.Beata Pater – polska wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, w latach 80. śpiewała w zespole Deuter. W 1988 roku rozpoczęła współprace z Igorem Czerniawskim. W wyniku współpracy stworzono kilka nagrań, z których jedno - „Ażeby” trafiło na album Cisza jest... nic się nie dzieje pod szyldem Brygady Miłości. W 1988 roku rozpoczęła karierę solową w USA, odnosząc sukcesy w Stanach Zjednoczonych, w Japonii i w Europie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Średniowiecze – pierwszy singel zespołu Deuter, wydany przez firmę Tonpress w 1985 roku. Deuter – jeden z prekursorów polskiego punkrocka na tym singlu przedstawił próbkę nowego repertuaru – łącząc punk z soulem i funkiem.
  Ojczyzna dumna 1981–1986 – drugi album zespołu Deuter wydany na kasecie magnetofonowej w 1995 przez wytwórnię Intersonus. Płyta zawiera nagrania zespołu z prób i koncertów z lat 1981, 1982, 1984 i 1986. Nagrania odrestaurował Robert Brylewski.
  Klub Hybrydy – jeden z najstarszych i najbardziej znanych klubów studenckich w Polsce. "Hybrydy" działają z przerwami od końca lat 50. XX w. Przez wiele lat klub pełnił rolę centrum kultury studenckiej i matecznika artystycznego, z którego wyrosło wielu literatów, muzyków, twórców teatralnych i filmowych.
  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.
  Brygada Kryzys – polski zespół muzyczny, założony w 1981 roku. Wykonuje muzykę rockową z pogranicza punka i nowej fali.
  Paweł "Kelner" Rozwadowski (ur. 8 czerwca 1962) – polski wokalista i autor tekstów. Znany z zespołów Fornit (1978-1980), Deuter (1980-1989) i Izrael (1983-1984).
  Sala Kongresowa – sala widowiskowa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w której odbywają się największe uroczystości, gale i imprezy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.