• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Detroit Institute of Arts  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera y Barrientos Acosta y Rodríguez (ur. 8 grudnia 1886, zm. 24 listopada 1957) - meksykański malarz, grafik, architekt, działacz polityczny ruchu komunistycznego, mąż Fridy Kahlo.Frederick Childe Hassam (ur. 17 października 1859, zm. 27 sierpnia 1935) – amerykański malarz impresjonista. Członek ugrupowania artystycznego Ten American Painters.

  Detroit Institute of Arts (DIA) – muzeum sztuki położone w Detroit przy 5200 Woodward Avenue w odległości ok. 5 km od centrum miasta, w pobliżu Uniwersytetu Wayne State. W jego skład wchodzi ponad 100 galerii mających obecnie powierzchnię 61 130 m². W efekcie zakończonej w 2007 modernizacji powierzchnia wzrosła o 5388 m². Zbiory sztuki Detroit Institute of Arts, obejmujące dzieje działalności artystycznej człowieka od starożytnego Egiptu do czasów współczesnych, należą do sześciu największych zbiorów sztuki w Stanach Zjednoczonych. Budynek muzeum został uznany za jeden z najcenniejszych architektonicznie na terenie Detroit i bezdyskusyjny punkt orientacyjny miasta. Pierwotny budynek, zaprojektowany przez Paula Philippe’a Creta jest flankowany przez skrzydła północne i południowe. Fasady budynków zostały wykonane głównie z białego marmuru. Detroit Institute of Arts wraz z Biblioteką Publiczną Detroit (Detroit Public Library) i Horace H. Rackham Education Memorial Building stanowi część centrum kulturalno-historycznego (Cultural Center Historic District) miasta Detroit, wpisanego na listę Miejsc Historycznych USA (National Register of Historic Places).

  Sztuka publiczna – sztuka tworzona w celu umieszczenia jej w przestrzeni publicznej i tam prezentowana. Występuje od początków dziejów sztuki. Pełni szereg rozmaitych funkcji: dekoracyjne, upamiętniające, propagandowe itd. Wykorzystuje różne tworzywa i przybiera rozmaite formy. Mogą to być np. murale, mozaiki, rzeźby (fryzy, pomniki itp.), witraże.Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie.

  Pierwszy obraz został podarowany muzeum w 1883. W zbiorach Detroit Institute of Arts znajduje się obecnie ponad 60 000 eksponatów. W skład Detroit Institute of Arts wchodzi m.in. audytorium na 1150 miejsc, biblioteka i zakład konserwacji dzieł sztuki.

  Historia[ | edytuj kod]

  Hall główny muzeum

  Początki muzeum sięgają roku 1881, kiedy to magnat prasowy z Detroit, James E. Scripps odbył podróż po Europie. W trakcie podróży pisał on dziennik, w którym zawarł uwagi nt. swej pięciomiesięcznej kulturalno-artystycznej wyprawy wraz z rodziną do Włoch, Francji, Niemiec i Holandii; fragmenty dziennika opublikowała gazeta The Detroit News. Publikacja okazała się na tyle udana, że została wydana w formie książkowej pt. Five Months Abroad (Pięć miesięcy za granicą). Popularność publikacji zainspirowała kierownika działu ogłoszeń gazety, Williama H. Brearleya do zorganizowania w 1883 wystawy sztuki, która spotkała się również z bardzo dobrym przyjęciem.

  Wilhelm Lehmbruck (ur. 4 stycznia 1881 w Duisburgu, zm. 25 marca 1919 w Berlinie) – niemiecki rzeźbiarz. Początkowo pozostał pod wpływem Constantina Meuniera i Augusta Rodina. W 1912 odniósł sukces na wystawie kolońskiej grupy artystycznej Sonderbund, a w 1913 uczestniczył w Armory Show w Nowym Jorku.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Brearly przekonał wielu wpływowych obywateli miasta do wsparcia idei założenia stałego muzeum. Muzeum to początkowo nosiło nazwę Detroit Museum of Art. Wśród jego donatorów znaleźli się James Scripps, jego brat George H. Scripps, przedsiębiorcy Dexter Mason Ferry, Christian H. Buhl, gubernator stanu Michigan Russell Alexander Alger, lokalny polityk Moses W. Field, senator James McMillan, Hugh McMillan, George H. Hammond, James F. Joy, Francis Palms, Christopher R. Mabley, Simon J. Murphy, John S. Newberry, Cyrenius A. Newcomb Sr., Thomas W. Palmer, Philo Parsons, George B. Remick, Allan Shelden, David Whitney Jr., George V.N. Lothrop i Hiram Walker. Scripps przekazał największą indywidualną donację w wysokości 50000 dolarów, która umożliwiła nadanie osobowości prawnej Detroit Museum of Art z dniem 16 kwietnia 1885. Zbudowany w stylu romańskim budynek muzeum, położony przy skrzyżowaniu East Jefferson i Hastings otworzył swoje podwoje 1 września 1888. W 1889 Scripps przekazał na rzecz muzeum 70 obrazów reprezentujących malarstwo europejskie, wartych w owym czasie 75 000 dolarów. W latach następnych wsparcie dla muzeum nadeszło ze strony lokalnych filantropów jak Charles Lang Freer, potentatów motoryzacyjnych: Dodgesów, Firestonesów i Fordów, zwłaszcza Edsela Forda i jego żony Eleanor a następnie ich dzieci.

  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Auguste Renoir, Pierre-Auguste Renoir (ur. 25 lutego 1841, zm. 3 grudnia 1919) – malarz i rzeźbiarz francuski. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu.

  Robert Hudson Tannahill pochodzący z lokalnego rodu właścicieli sieci domów towarowych, był największym dobroczyńcą muzeum, przekazując w ciągu swojego życia wiele dzieł na jego rzecz. W roku swojej śmierci w 1970 podarował muzeum dużą kolekcję malarstwa europejskiego, w tym dzieła takich artystów jak: Paul Cézanne, Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Edgar Degas, Georges Seurat, Henri Rousseau, Henri Matisse, Pablo Picasso, Constantin Brâncuşi, ważne prace niemieckiego ekspresjonizmu, obszerną kolekcję sztuki afrykańskiej oraz dotację na poczet przyszłych zakupów muzeum.

  Thomas Cole (ur. 1 lutego 1801 w Bolton, zm. 11 lutego 1848 w Catskill w stanie Nowy Jork) - amerykański malarz i poeta romantyczny pochodzenia angielskiego, założyciel Hudson River School, pejzażysta.Robert Henri (ur. 25 czerwca 1865 w Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone, zm. 12 lipca 1929 w Nowym Jorku) – amerykański malarz realista.

  Część bieżącego wsparcia muzeum pochodzi od rządu stanowego w zamian za organizowanie przez muzeum programów o charakterze ogólnostanowym obejmujących poznawanie i rozumienie sztuki oraz świadczenie usług konserwacyjnych na rzecz innych muzeów stanu Michigan.

  W 1922 znany filantrop Horace Rackham podarował muzeum odlew rzeźby Myśliciel Auguste’a Rodina, zakupiony w niemieckiej kolekcji. Rzeźba była wystawiana w czasie, gdy wznoszono nowy budynek muzeum. Po jego zbudowaniu umieszczono ją w głównym hallu. W następnych latach była ona okresowo wynoszona na zewnątrz budynku i ustawiana na postumencie naprzeciwko jego frontu, zwrócona w kierunku Woodward Avenue i biblioteki Detroit Public Library położonej po przeciwnej stronie ulicy.

  Hiram Powers (ur. 29 lipca 1805 w Woodstock, stan Vermont, Stany Zjednoczone, zm. 27 czerwca 1873 we Florencji, Włochy) – amerykański rzeźbiarz, przedstawiciel neoklasycyzmu. Największy amerykański rzeźbiarz XIX wieku. Znany z rzeźb Grecka niewolnica i Ameryka.John Singer Sargent (wym. ˈsɑrdʒənt; ur. 12 stycznia 1856 we Florencji, zm. 15 kwietnia 1925 w Londynie) – amerykański malarz.

  1922 Muzeum zakupiło jeden z Autoportretów Vincenta van Gogha; był to pierwszy obraz van Gogha, jaki znalazł się w amerykańskich muzeach.

  W 1932 Diego Rivera namalował na ścianach centralnego dziedzińca muzeum masywne i ekspresyjne murale nazwane razem Detroit Industry. Stanowią one charakterystyczny akcent muzeum miasta, które było jednym z głównych na świecie ośrodków przemysłowych.

  W 1950 muzeum zwróciło prawowitemu właścicielowi obraz Claude’a Moneta Sekwana w Asnières; znalazło się tym samym wśród pierwszych placówek, które zwracały dzieła sztuki zagrabione przez nazistów. W 2002 w muzeum odkryto, iż obraz Man-O-War i inne statki na wybrzeżu holenderskim Ludolfa Backhuysena, XVII-wiecznego holenderskiego mistrza obrazów morskich, stanowiący nabytek muzeum w dobrej wierze, pochodzi w rzeczywistości z prywatnej żydowskiej kolekcji w Amsterdamie, zagrabionej w 1942 przez nazistów. Zarząd muzeum skontaktował się z pierwotnym właścicielem obrazu, wypłacił przysługującą mu prawnie rekompensatę a ten zgodził się na włączenie obrazu w skład muzealnej kolekcji, powiększając tym samym znaczący zbiór malarstwa holenderskiego.

  Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie, wrażenie”) – kierunek w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w drugiej połowie XIX wieku. Lovis Corinth (właściwie Franz Heinrich Louis Corinth) (ur. 21 lipca 1858 w Tapiau (obecnie Gwardiejsk w Prusach Wschodnich, zm. 17 lipca 1925 w Zandvoort (Holandia)), malarz i grafik niemiecki.

  W 1970 Anna Thompson Dodge przekazała na rzecz muzeum XVIII-wieczne wyposażenie pokoju muzycznego ze swego domu Rose Terrace.

  W 1976 dar Eleanor Ford w wysokości 1 miliona dolarów pozwolił utworzyć w muzeum dział Kultury Afryki ,Oceanii i Nowego Świata.

  24 lutego 2006 12-letni chłopiec przykleił kawałek gumy do żucia na abstrakcyjny obraz Helen Frankenthaler Zatoka z 1963. W efekcie powstała niewielka plama. Malowidło, wyceniane w 2005 na 1,5 miliona dolarów, stanowi jedno z najważniejszych w dorobku Frankenthaler. Obraz został poddany konserwacji w przymuzealnym zakładzie konserwatorskim i ponownie udostępniony publiczności pod koniec czerwca 2006.

  John French Sloan (ur. 2 sierpnia 1871 w Lock Haven, zm. 7 września 1951 w Hanover) – amerykański malarz i grafik, przedstawiciel modernizmu i realizmu. Należał do ugrupowania The Eight/Ashcan School będąc jednym z najbardziej wpływowych jego członków. Malował sceny miejskie, charakterystyczne dla Nowego Jorku z przełomu XIX i XX wieku. Członek American Academy of Arts and Letters, American Academy of Arts and Sciences, Art Students League, Charcoal Club, National Arts Club, National Institute of Arts and Letters, Society of American Artists i Society of Independent Artists.Portret listonosza Józefa Roulina (hol. Portret van Joseph Roulin, ang. Portrait of the Postman Joseph Roulin – zbiorczy tytuł 6 obrazów – portretów Josepha Roulina, namalowanych przez Vincenta van Gogha w okresie od sierpnia 1888 do kwietnia 1889 podczas jego pobytu w miejscowosci Arles:


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Andrew Wyeth (ur. 12 lipca 1917 w Chadds Ford Township, Pensylwania, Stany Zjednoczone, zm. 16 stycznia 2009 tamże) – amerykański malarz i grafik, przedstawiciel nurtów american scene painting i social realism. Członek American Academy of Arts and Sciences, American Institute of Arts and Letters, American Philosophical Society, American Watercolor Society, Académie des Beaux-Arts, National Academy of Design, Royal Watercolour Society i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.
  Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Georgia Totto O’Keeffe (ur. 15 listopada 1887 niedaleko Sun Prairie w stanie Wisconsin, zm. 6 marca 1986 w Santa Fe) – amerykańska malarka. Tematem jej obrazów są głównie kwiaty, skały, muszle, kości zwierząt i krajobrazy. O’Keeffe przekształca realistyczny temat w abstrakcyjny obraz.
  Louis Comfort Tiffany (ur. 18 lutego 1848 w Nowym Jorku, zm. 17 stycznia 1933 tamże) – amerykański artysta, tworzący głównie dzieła ze szkła i wyroby jubilerskie w stylu secesji.
  Restauracja (architektura) – zespół działań zmierzających do przywrócenia uszkodzonej lub zmienionej budowli jej dawniejszej formy architektonicznej, wartości artystycznej i użytkowej. Prace restauratorskie przeprowadzane są na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych w postaci planów, zdjęć itp. z użyciem oryginalnych detali i zachowaniem ocalałych fragmentów budowli.
  Konserwacja zabytków – rozumiana jest ogólnie jako dziedzina związana z historią sztuki, archeologią i muzealnictwem, albo w sensie węższym, bardziej technicznym, jako jako jeden z zabiegów konserwatorskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.004 sek.