• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Detektyw w sutannie

  Przeczytaj także...
  AXN – stacja telewizyjna będąca własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Anthony M. LaPaglia (ur. 31 stycznia 1959 w Adelaide w Australii Południowej) – australijski aktor najbardziej znany z roli agenta FBI Jacka Malone w amerykańskim serialu Bez śladu.

  Detektyw w sutannie (ang. Father Dowling Mysteries, 1987–1991) – amerykański serial kryminalno-komediowy z 1987.

  Produkcja opowiada o księdzu Franku Dowlingu i zakonnicy Steve, którzy zajmują się zagadkami i kryminalnymi sprawami. Serial bazuje na postaciach stworzonych przez Ralpha McInerny’ego, autora serii powieści kryminalnych o księdzu detektywie. Jednak serial nie jest adaptacją żadnej powieści tego autora.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Mary Wickes, właśc. Mary Isabelle Wickenhauser (ur. 13 czerwca 1910 w St. Louis, zm. 22 października 1995 w Los Angeles) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. W Polsce znana z roli Marie w serialu Detektyw w sutannie.

  W Polsce serial emitowały m.in.: TVP1 (na początku lat 90. w sobotnie popołudnia), TVP2, TV Puls, AXN Crime, AXN, CBS Drama.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Tom Bosley jako ksiądz Frank Dowling / Blaine Dowling (brat bliźniak)
 • Tracy Nelson jako siostra Stephanie Oskowski
 • James Stephens jako ksiądz Filip Prestwick
 • Mary Wickes jako Marie Murkin
 • Regina Krueger jako sierżant Clancy
 • W epizodach wystąpili m.in.: Andreas Katsulas, Diane Ladd, Fionnula Flanagan, Yaphet Kotto, Anthony LaPaglia, David Hemmings, Dan O’Herlihy, Ethan Phillips, Colm Meaney.

  Yaphet Frederick Kotto (ur. 15 listopada 1937 w Nowym Jorku, USA) – amerykański aktor, książę; syn pielęgniarki i Avrahama Kotto, biznesmena i księcia Kamerunu. Jego pamiętne role to: Kananga – przeciwnik Jamesa Bonda w filmie z bondowskiej serii Żyj i pozwól umrzeć, oraz Parker – członek załogi statku Nostromo w filmie Ridleya Scotta Obcy – ósmy pasażer Nostromo.James Stephens - (ur. 18 maja 1951) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Grał m.in. w serialach The Paper Chase, Matlock, M*A*S*H czy Detektyw w sutannie jako ksiądz Prestwick.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • Siostra Steve ma polskie korzenie i w jednym z odcinków (37) posługuje się językiem polskim.
 • Spis odcinków[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Full cast and crew. IMDB.com. [dostęp 10.04.2018].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie serialu
 • Detektyw w sutannie w bazie IMDb (ang.)
 • Detektyw w sutannie w bazie Filmweb
 • Tracy Kristin Nelson (ur. 25 października 1963 w Santa Monica w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, córka Ricky’ego Nelsona, piosenkarza. Najbardziej znana jest z roli siostry Stephany Oskowski w serialu Detektyw w sutannie. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Colm Meaney (ur. 30 maja 1953 w Dublinie) – irlandzki aktor. Występował jako aktor w teatrach irlandzkich i angielskich; w Anglii nawiązał kontakty z telewizją BBC. Popularność zdobył kreując postać inżyniera Miles’a O’Briena w serialach Star Trek: Następne pokolenie i Star Trek: Stacja kosmiczna. Obok Michaela Dorna jest jedynym aktorem, który grał w obydwu seriach nieprzerwanie przez 12 lat. Występował także w innym serialu science-fiction, Gwiezdne wrota: Atlantyda, w którym wcielił się w rolę Cowena, oficera Genaii.
  Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.
  Diane Ladd, właśc. Rose Diane Lanier (ur. 29 listopada 1935 w Meridian, w stanie Missisipi) − amerykańska aktorka. Matka aktorki Laury Dern.
  Andrew C. Katsulas (ur. 18 maja 1946 w Saint Louis, zm. 13 lutego 2006 w Los Angeles) – amerykański aktor pochodzenia greckiego. Najbardziej znany z ról jednorękiego mordercy w filmie Ścigany oraz z ról w cyklu Star Trek.
  Thomas Edward Bosley (ur. 1 października 1927 w Chicago, zm. 19 października 2010 w Palm Springs) - amerykański aktor żydowskiego pochodzenia znany głównie z roli księdza Dowlinga z serialu Detektyw w sutannie (ang. Father Dowling Mysteries).
  David Hemmings (ur. 18 listopada 1941 w Guildford, hrabstwo Surrey, Anglia, zm. 3 grudnia 2003 w Bukareszcie, Rumunia) – angielski aktor, reżyser i producent filmowy.
  Fionnghuala Manon Flanagan (ur. 10 grudnia 1941 w Dublinie) – irlandzka aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Najbardziej znana z roli Eloise Hawking z serialu Zagubieni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.