• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Detektyw Monk  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tony Shalhoub, właśc. Anthony Marcus Shalhoub (ur. 9 października 1953 w Green Bay) – amerykański aktor filmowy i teatralny pochodzenia libańskiego. Scenarzysta i producent filmowy.Billy Burke, właściwie William Albert Burke (ur. 25 listopada 1966 roku w Bellingham, w stanie Waszyngton) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.

  Detektyw Monk (ang. Monk) – amerykański kryminalno-komediowy serial telewizyjny stworzony przez Andy’ego Breckmana, w którym główną rolę Adriana Monka grał Tony Shalhoub.

  Pierwszy odcinek wyemitowano 12 lipca 2002 roku w USA Network, a ostatni 4 grudnia 2009 roku w tej samej stacji. Serial liczył łącznie 125 odcinków podzielonych na osiem serii. Producentami byli Mandeville Films and Touchstone Television (chociaż podczas emitowania serialu nazwa firmy została zmieniona na ABC Studios, logo Touchstone Television pozostało niezmienione, co czyni Detektywa Monka ostatnim serialem, w którym pojawia się to logo) we współpracy z Universal Television.

  Bradley Whitford (ur. 10 października 1959 w Madison w Stanach Zjednoczonych) jest amerykańskim aktorem, zdobywcą Nagrody Emmy.Adewale Akinnuoye-Agbaje (ur. 22 sierpnia 1967 w Londynie, Wielka Brytania) - angielski aktor i model. Ostatnio występował w serialu telewizyjnym Lost, emitowanym również w Polsce przez AXN oraz TVP1 pod tytułem Zagubieni. Odtwarzał tam postać Mr Eko. Obecnie pracuje na planie Survive w wcześniej przy dubbingu do Horton słyszy Ktosia.

  W Polsce pierwszy sezon pojawił się w Canal+ 3 kwietnia 2003. Latem 2009 roku rozpoczęto emisję ósmego i zarazem ostatniego sezonu serialu.

  Serial nosi obecnie tytuł najczęściej oglądanego dramatu odcinkowego w historii telewizji kablowej, który wcześniej posiadał serial kryminalny Podkomisarz Brenda Johnson (ang. The Closer). Ostatni odcinek serialu, pt. Pan Monk i Koniec – Część II (ang. Mr. Monk and the End – Part II), osiągnął rekord oglądalności, uzyskując wynik 9,4 mln widzów, w tym 3,2 mln w wieku 18-49 lat.

  James Brolin, właściwie Craig Kenneth Bruderlin (ur. 18 lipca 1940 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny i filmowy.Calvin Cordozar Broadus Jr., znany głównie jako Snoop Dogg (ur. 20 października 1971 w Long Beach w Kalifornii) – amerykański raper i aktor. Do 1998 roku znany jako Snoop Doggy Dogg, a od 2012 roku używa także pseudonimu Snoop Lion w kontekście swojej twórczości reggae.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Bohaterem serialu jest były policjant Adrian Monk (Tony Shalhoub). Gdy jego żona Trudy (Stellina Rusich/Melora Hardin) zostaje zamordowana, pojawiają się u niego zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiają mu pracę w policji. Dzięki pomocy osobistej pielęgniarki, Sharony Fleming (Bitty Schram), dochodzi do częściowej poprawy stanu zdrowia Monka, co umożliwia mu objęcie posady konsultanta departamentu policji w San Francisco. Pomagając kapitanowi Lelandowi Stottlemayerowi (Ted Levine) rozwiązywać kryminalne zagadki, jednocześnie uporczywie myśli o odnalezieniu mordercy żony.

  Jeffrey T. Donovan (ur. 11 maja 1968 w Amesbury) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i sceniczny), także producent filmowy i reżyser.Stanley Tucci, Jr. (ur. 11 listopada 1960 w Peekskill) − amerykański aktor (pochodzenia włoskiego), producent filmowy, reżyser i scenarzysta. Nominowany w 2010 roku do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Nostalgia anioła.

  Bohaterowie[ | edytuj kod]

  Główni bohaterowie[ | edytuj kod]

 • Adrian Monk (Tony Shalhoub: wszystkie 125 odcinków) – były funkcjonariusz policji pracującym w wydziale zabójstw, następnie prywatny konsultant policji San Francisco. Ma poważne zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz wiele fobii – boi się m.in. dużych wysokości, małych pomieszczeń, kontaktów fizycznych między ludźmi i bakterii. Jego żona, Trudy, zginęła w zamachu bombowym w niewyjaśnionych okolicznościach, co nie daje mu spokoju.
 • Sharona Fleming (Bitty Schram: 39 odcinków) – pielęgniarka Monka i jego osobista asystentka (w sezonach 1-3). Ma dwunastoletniego syna Benjy'ego. W połowie trzeciego sezonu wróciła do swojego byłego męża i przeniosła się do New Jersey, nie zostawiając Monkowi żadnej wiadomości. Powróciła na chwilę w ostatnim sezonie, w odcinku Pan Monk i Sharona.
 • Natalie Teeger (Traylor Howard: 87 odcinków) – osobista asystentka Monka (w sezonach 3-8). Zajęła miejsce Sharony Fleming po jej wyjeździe. Mieszka razem z córką Julie. Jej mąż, Mitch, zginął w Kosowie. Po raz pierwszy pojawiła się w odcinku Pan Monk i temat zastępczy.
 • kapitan Leland Stottlemeyer (Ted Levine: 125 odcinków) – naczelnik wydziału zabójstw policji w San Francisco. W czasie służby Monka w policji byli dobrymi przyjaciółmi. W pierwszym sezonie jest niechętnie do niego nastawiony i nigdy nie zgadza się z jego zdaniem. Współpracują ze sobą w czasie rozwiązywania zagadkowych morderstw.
 • oficer Randy Disher (Jason Gray-Stanford: 125 odcinków) – porucznik policji w wydziale zabójstw policji w San Francisco, podwładny Lelanda Stottlemeyera. Jest bardzo naiwny i znany ze swoich wyolbrzymionych teorii na temat rozwiązywanych spraw.
 • Bohaterowie drugoplanowi[ | edytuj kod]

 • dr Charles Kroger (Stanley Kamel: 44 odcinki) – psychiatra Adriana Monka. Później zastąpiony przez dr. Nevena Bella (z powodu nagłej śmierci Kamela).
 • Benjamin „Benjy” Fleming (Kane Ritchotte: 15 odcinków) – syn Sharony Fleming.
 • Trudy Monk (Stellina Rusich: 6 odcinków w pierwszych dwóch sezonach; Melora Hardin: 10 odcinków w następnych sezonach) – żona Adriana Monka, byli małżeństwem przez siedem lat. Występuje w kilku odcinkach w postaci ducha, który w czasie snu Adriana pomaga mu podjąć właściwą decyzję, dodaje sił i otuchy, a także w jego wspomnieniach.
 • Ambrose (Ambroży) Monk (John Turturro: 3 odcinki) – brat Adriana Monka, który, podobnie jak on, ma wiele fobii.
 • Julie Teeger (Emmy Clarke: 24 odcinki) – córka asystentki Monka, Natalie Teeger.
 • Jack Monk (Dan Hedaya: 2 odcinki) – ojciec detektywa Monka. W dzieciństwie opuścił rodzinę. Pojawił się dopiero w czwartym sezonie serialu w odcinku Pan Monk wraca do domu.
 • Harold Krenshaw (Tim Bagley: 9 odcinków) – pacjent dr. Krogera, z którym Adrian Monk rywalizuje oraz ciągle się sprzecza ze względu na podobne fobie.
 • Linda Fusco (Sharon Lawrence: 3 odcinki) – agentka nieruchomości, czteroodcinkowa sympatia Lelanda Stottlemeyera. Romans ten kończy się zdemaskowaniem jej jako morderczyni.
 • Dale „Kaszalot” Biederbeck (Adam Arkin: 1 odcinek w pierwszym sezonie; Tim Curry: 1 odcinek w drugim sezonie; Ray Porter : 1 odcinek w trzecim sezonie) – największy i najbardziej znienawidzony rywal Monka. Pierwszy raz pojawia się w czwartym odcinku pierwszej serii, Monk spotyka Dale’a.
 • Kevin Dorfman (Jarrad Paul: 5 odcinków) – gadatliwy i raczej męczący sąsiad Monka. W odcinku Pan Monk i gazeciarz wygrywa w lotto 43 mln dolarów, które szybko traci skutkiem nieprzemyślanych inwestycji, dwóch rozwodów i nieuczciwego księgowego. Ginie zamordowany w odcinku Pan Monk i magik.
 • Randall "Randy" Disher – fikcyjna, pierwszoplanowa postać słynnego serialu Detektyw Monk. Jest oficerem policji w San Francisco. W rolę wcielił się Jason Gray-Stanford.Podkomisarz Brenda Johnson (ang. The Closer) – amerykański serial kryminalny, emitowany od 2005 r. przez stację telewizyjną TNT (w Polsce od 2008 r. przez TVP2)


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lolita Davidovich (ur. 15 lipca 1961 r. w London, Kanada) – kanadyjska aktorka serbskiego pochodzenia. Poślubiła Rona Sheltona. Ma córkę Valentinę.
  Poniżej znajduje się lista odcinków serialu Detektyw Monk emitowanego przez USA Network od roku 2002 do 2009. Serial został zakończony, ale producenci mówią, że możliwe jest wznowienie nagrań za kilkanaście miesięcy.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Mary Elizabeth Clarke (ur. 25 września 1991 w Mineola, Nowy Jork) - amerykańska aktorka, lepiej znana jako Emmy Clark. Najbardziej znana z roli Julie Teeger w serialu kryminalno-komediowym Detektyw Monk, i roli Aimee w filmie Mój dom w Umbrii (za którą dostała w roku 2004 nagrodę).
  Theodore Scott Glenn (ur. 26 stycznia 1941 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania) – amerykański aktor filmowy teatralny i telewizyjny, producent filmowy i kaskader.
  Philip Baker Hall (ur. 10 września 1931 r. w Toledo w stanie Ohio, USA) – amerykański aktor, znany z występów w filmach Paula Thomasa Andersona. Zdobywca nagrody im. Alana J. Pakuly za rolę w filmie Ukryta prawda oraz dwóch statuetek FFCC Award za występy w filmach Andersona Magnolia oraz Boogie Nights.
  Howard Michael "Howie" Mandel (ur. 29 listopada 1955) – kanadyjski aktor, scenarzysta, producent. Od 2010 zasiada w jury w America’s Got Talent.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.