• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Detektyw Conan  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Nagroda Shogakukan Manga (jap. 小学館漫画賞, Shōgakukan Manga-shō) – jedna z najważniejszych nagród przyznawanych corocznie od 1955 roku w Japonii za najlepsze mangi. Nagroda, sponsorowana przez Shogakukan Publishing, przyznawana jest ich wydawcom.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Detektyw Conan (jap. 名探偵 コナン Meitantei Conan, ang. Case Closed) – japońska detektywistyczna manga autorstwa Gōshō Aoyamy. Seria jest publikowana w odcinkach w czasopiśmie Weekly Shōnen Sunday wydawnictwa Shōgakukan od 19 stycznia 1994 roku. Opublikowane rozdziały zostały zebrane w 85 tomach tankōbon (stan na grudzień 2014 r.). Ze względu na kwestie prawne związane z nazwą Detective Conan, anglojęzyczne wydanie mangi zostało przemianowane na Case Closed. Historia opowiada o przygodach genialnego młodego detektywa o imieniu Shin'ichi Kudō, który przypadkowo został przemieniony w dziecko, po tym jak został otruty.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.W oparciu o serię Detektyw Conan powstało szesnaście filmów pełnometrażowych. Pierwsze siedem zostało wyreżyserowane przez Kenjiego Kodamę, reżyserem filmów od ósmego do piętnastego był Yasuichirō Yamamoto. Reżyserem filmu od szesnastego jest Kobun Shizuno. Filmy miały swoje premiery w kwietniu każdego roku począwszy od 1997 roku. Każdy film posiada oryginalną fabułę nie będąc adaptacją głównej fabuły zawartej w mandze. Na podstawie każdego z filmów powstały dwa komiksy.

  Od czasu swojej publikacji Detektyw Conan dał początek znacznej medialnej franszyzie. Manga została zaadaptowana w serial anime wyprodukowany przez Yomiuri Telecasting Corporation i TMS Entertainment i jest w ciągłej emisji od 8 stycznia 1996 roku. Seria zapoczątkowała dwie serie OVA, szesnaście animowanych filmów fabularnych, trzy dramy live-action, liczne gry wideo i wiele produktów związanych z serią Detektyw Conan. Dwugodzinny telewizyjny specjał zatytułowany Lupin III vs Detective Conan został wyemitowany 27 marca 2009 r., przedstawiał crossover z serią Lupin III.

  Nagroda Shogakukan Manga (jap. 小学館漫画賞, Shōgakukan Manga-shō) – jedna z najważniejszych nagród przyznawanych corocznie od 1955 roku w Japonii za najlepsze mangi. Nagroda, sponsorowana przez Shōgakukan, przyznawana jest ich wydawcom.AXN Spin – stacja telewizyjna będąca własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony, adresowana do młodzieży.

  Polska premiera anime odbyła się 28 lipca 2009 roku na kanale AXN SciFi. Stacja wyemitowała zaledwie pierwsze 51 odcinków z czego epizod 11 ze względu na swą długość (45 minut) został podzielony na dwie części. 26 lutego 2012 roku na antenie stacji AXN Spin został wyemitowany pierwszy film kinowy z Conanem w roli głównej, nakręcony w 1997 roku. Jego tytuł to Detektyw Conan: Architekt zniszczenia (jap. 名探偵コナン 時計じかけの摩天楼 Meitantei Conan Tokei jikake no matenrō). Była to jednocześnie polska premiera filmu.

  Live action – pochodzący z języka angielskiego termin odnoszący się do pracy wykonywanej przez żywych aktorów przed kamerą, w przeciwieństwie do animacji. Live action jest normą w kinematografii, więc używanie tego terminu jest zazwyczaj zbyteczne. Jest jednak konieczne w sytuacji, gdzie ważne jest rozróżnienie, czy chodzi o animację, czy praca jest adaptacją kreskówki, jak na przykład Flintstonowie, 101 dalmatyńczyków (odnoszące się do kreskówki i filmu aktorskiego).Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.

  Zestaw tomów mangi sprzedał się w ilości ponad 120 mln egzemplarzy w Japonii. W 2001 roku zdobył nagrodę w kategorii shōnen podczas 46 rozdania Nagród Shogakukan Manga. Adaptacja anime została dobrze przyjęta i uplasowała się w pierwszej dwudziestce w ankietach Animage w latach 1996-2001. W japońskim rankingu TV anime Detektyw Conan często zajmował miejsce w pierwszej szóstce. Zarówno manga jak i anime miało pozytywną odpowiedź od krytyków za swoją fabułę.

  Lupin III vs Detective Conan (jap. ルパン三世VS名探偵コナン, Rupan Sansei tai Meitantei Conan) – odcinek specjalny wyprodukowany przez TMS Entertainment, Nippon Television i Yomiuri Telecasting Corporation, jest to crossover serii Lupin III i Detektyw Conan. Miał swoją premierę 27 marca 2009 roku.Bandai Co., Ltd. (jap. 株式会社バンダイ, Kabushiki-gaisha Bandai) - japońska firma produkująca zabawki. Założona została w 1950 roku, od 2006 roku działa jako Namco Bandai Games.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Media
 • 2.1 Manga
 • 2.2 Anime
 • 2.2.1 Filmy
 • 2.2.2 Original video animation
 • 2.2.3 Television special
 • 2.3 Gry komputerowe
 • 2.4 Audio CD
 • 2.5 Live-action drama
 • 3 Odbiór
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Blu-ray Disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD.
  TMS Entertainment, Ltd. (jap. 株式会社トムス エンタテインメント, Kabushiki-gaisha Tomusu Entateinmento), wcześniej znane jako Tōkyō Movie Shinsha (jap. 東京ムービー新社, Tōkyō Mūbī Shinsha), również znane jako Tokyo Movie lub TMS-Kyokuchi – japońskie studio anime, założone w październiku 1946 r. Jedno z najstarszych i najważniejszych studiów anime, które wyprodukowało również liczne serie anime nadawane w innych krajach takich jak Francja, USA, i Włochy. Przedsiębiorstwo aktualnie używa nazwy „TMS Entertainment, Ltd.” jednakże samo studio anime jest nazywane Tokyo Movie (jap. 東京ムービー, Tōkyō Mūbī). Przedsiębiorstwo jest również właścicielem przedsiębiorstwa Telecom Animation Film, które często współpracuje w produkcji animacji z TMS. Przedsiębiorstwo jest najbardziej znane wśród Amerykańskich fanów animacji za wyższą jakość prac w porównaniu innych studiów – często można bezpośrendio porównać odcinki tej samej serii jak np. w Przygody Animków gdzie niektóre odcinki zostały wykonane przez TMS, a niektóre przez inne studia.
  TV Drama (jap. テレビドラマ, terebi dorama, dramat telewizyjny), nazywane także w skrócie dorama (jap. ドラマ, dorama) – aktorskie seriale odcinkowe japońskiej telewizji nadawane dziennie. Wszystkie główne stacje telewizyjne w Japonii produkują różne seriale z gatunku m.in. romans, komedia, kryminał, horror i wiele innych. Na specjalne okazje mogą być tworzone jedno- lub dwuodcinkowe dramy dotyczące konkretnego tematu, takie jak drama wyprodukowana w 2007 roku na 60-letnią rocznicę zakończenia II wojny światowej.
  Direct-to-video (ang. bezpośrednio na video) – film wydany bezpośrednio na rynek kina domowego, z pominięciem dystrybucji kinowej bądź emisji w telewizji. Chociaż wszystkie najważniejsze studia filmowe zakończyły dystrybucję filmów na kasetach VHS, przenosząc się na nośniki DVD i Blu-ray, terminy direct-to-DVD czy direct-to-Blu-ray używane są rzadziej, jako alternatywa.
  Tōhō (jap. 東宝株式会社, Tōhō Kabushiki-gaisha) – japońska wytwórnia filmowa z siedzibą w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Na Zachodzie znana jest przede wszystkim z wielu filmów kaijū i tokusatsu, seriali telewizyjnych o superbohaterach oraz dystrybucji dzieł Akiry Kurosawy i Studia Ghibli. Jednym z najbardziej znanych filmów wyprodukowanych w wytwórni jest Godzilla (1954) i liczne jego kontynuacje. Seria o Godzilli to także wiele innych potworów: Mothra, King Ghidorah, Mechagodzilla, czy Rodan, stanowiących wraz z nim niejako wizytówkę wytwórni. Tōhō odpowiada również za dystrybucję w Japonii filmów z pokémonami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.113 sek.