• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deszcz w Twarz

  Przeczytaj także...
  Wojna o Black Hills (zwana też Kampanią Little Big Horn) była serią starć zbrojnych między Indianami z plemienia Dakotów a armią Stanów Zjednoczonych w latach 1867-1877.14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Deszcz w Twarz

  Deszcz w Twarz (lak. Ité Omáǧažu, Ito-na-gaju lub Exa-ma-gozua, ang. Rain-In-the-Face lub Rain in the Face, ur. ok. 1835, zm. 14 września 1905) – wojownik i wódz północnoamerykańskich Indian ze szczepu Hunkpapa, uczestnik wojny Czerwonej Chmury i wojny o Góry Czarne z Amerykanami w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX wieku.

  Cheyenne – miasto w północno-środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Wyoming.Dakotowie, Dakoci, Siuksowie, Sjuksowie, Lakoci – Indianie Ameryki Północnej z obszaru Wielkich Równin. Dzielą się na trzy grupy: wschodnią Santee, środkową Yankton i zachodnią Teton.

  Urodził się około 1835 roku w Dakocie Północnej nad rzeką Cheyenne w szczepie Hunkpapa plemienia Dakotów. Już w młodości wybił się jako bitny wojownik. Jego imię wzięło się stąd, że kiedyś, w młodości, cały dzień walczył w bijącym wprost w twarz ulewnym deszczu. Rozpoznawalny był dzięki malowaniu twarzy na czerwono i czarno, co miało symbolizować zachodzące słońce.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Siedzący Byk (w języku dakota Tatanka Yotanka, ang. Sitting Bull; ur. ok. 1831, zm. 15 grudnia 1890) – wódz i szaman Indian plemienia Hunkpapa grupy Teton Dakotów (Siuksów).

  Brał udział w wojnie Czerwonej Chmury. 21 grudnia 1866 roku wziął udział w bitwie z oddziałem kpt. Williama J. Fettermana w pobliżu Fort Philip Kearny, znanej później jako Masakra Fettermana. W roku 1874 został aresztowany przez kpt. Thomasa Custera za zabicie trzech cywilów towarzyszących ekspedycji płk. George’a Armstronga Custera w górę rzeki Yellowstone, ale udało mu się zbiec z więzienia. Dołączył do grupy Siedzącego Byka.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wyróżnił się 25 czerwca 1876 roku w bitwie nad Little Bighorn. Z ran otrzymanych w tej bitwie okulał, lecz mimo to zdołał zbiec razem z Siedzącym Bykiem do Kanady, gdzie przebywał do roku 1880. Po powrocie do Montany poddał się gen. Nelsonowi Milesowi w Fort Keogh.

  Zmarł 14 września 1905 roku w rezerwacie Standing Rock, gdzie mieszkał przez wiele lat w pokoju uznając, iż po zakończeniu indiańskich wojen w jego życiu nie wydarzyło się już nic ważnego.

  Nelson Appleton Miles (ur. 8 sierpnia 1839, zm. 15 maja 1925) – oficer armii amerykańskiej, uczestnik wojny secesyjnej, walk z Indianami na amerykańskim Zachodzie i wojny amerykańsko-hiszpańskiej.Czerwona Chmura (lakota: Makhpiya-luta, ang. Red Cloud), (ur. 1822 - zm. 10 grudnia 1909) – wódz Indian Teton Dakotów-Oglalów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Grant 2000 ↓, s. 261.
  2. Ward 1996 ↓, s. 294.
  3. Utley 1988 ↓, s. 144-145.
  4. Ward 1996 ↓, s. 295.
  5. Grant 2000 ↓, s. 262.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bruce Grant: Concise Encyclopedia of the American Indian. New York: Wings Books, 2000. ISBN 0-517-69310-0.
 • Robert M. Utley: Cavalier in Buckskin: George Armstrong Custer and the Western Military Frontier. Norman / London: University od Oklahoma Press, 1988. ISBN 0-8061-2150-5.
 • Geoffrey C. Ward: The West: An Illustrated History. Boston / New York / Toronto / London: Little, Brown & Co, 1996. ISBN 0-316-92236-6.
 • Zapoznaj się również z: Dakotowie

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Yellowstone – rzeka, prawy dopływ Missouri. Długość 1080 km, znajduje się w zachodniej części USA. Nazwa pochodzi od nazwy nadanej jej przez Indian, z powodu żółtych skał leżących na jej brzegach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bitwa nad Little Bighorn (zwana także przez Indian Bitwą na Greasy Grass) – bitwa stoczona 25 czerwca 1876 roku pomiędzy żołnierzami 7 Regimentu Kawalerii US Army dowodzonymi przez ppłk. George’a A. Custera, a Indianami północnoamerykańskimi, głównie Dakotami, pod wodzą Szalonego Konia (Tashunka Witko), Siedzącego Byka (Tatanka Yotanka) i innych wodzów.
  Język lakota albo teton – język z rodziny siouańskiej, używany przez 8-9 tys. Dakotów Teton (Lakotów) w amerykańskich stanach Dakota Północna, Dakota Południowa, Nebraska, Minnesota i Montana, a także przez niewielkie społeczności na terytorium Kanady.
  George Armstrong Custer (ur. 5 grudnia 1839 w New Rumley w Ohio, USA, zm. 25 czerwca 1876 w bitwie nad Little Bighorn, Montana) – dowódca amerykański, podpułkownik armii stałej, brevet Major General ochotników, absolwent akademii wojskowej West Point.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.