• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deszcz, para, szybkość

  Przeczytaj także...
  Taplow – wieś w Anglii, w hrabstwie Buckinghamshire, w dystrykcie South Bucks. Leży 39 km na zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 1584 mieszkańców.Isambard Kingdom Brunel (ur. 9 kwietnia 1806 w Portsmouth, zm. 15 września 1859) - brytyjski inżynier, konstruktor statków parowych i mostów, przeważnie wiszących. M.in. most Hungerford w Londynie. W 1829 roku odznaczony Orderem Legii Honorowej. W 2002 roku w plebiscycie BBC na 100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów zajął drugie miejsce za Winstonem Churchillem.
  Łuk – linia krzywa, według której prowadzony jest łęk. Jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, o podstawowym znaczeniu dla kształtowania budowli poszczególnych epok. Jako konstrukcyjny, podparty na końcach, służący głównie do wzmacniania ścian, oraz w sklepieniach do przenoszenia na zewnątrz ciężaru własnego jak i dźwiganego (tzw. oporowy). Jako niekonstrukcyjny, służący dekoracji ścian – formowany w tynku lub stiuku.

  Deszcz, para, szybkość (ang. Rain, Steam and Speed – The Great Western Railway) – obraz olejny Williama Turnera wystawiony po raz pierwszy w Royal Academy of Arts w 1844. Obecnie znajduje się w National Gallery w Londynie.

  Obraz przedstawia pociąg mknący po moście przy niesprzyjającej pogodzie. Wyraźnie rozpoznawalny jest komin lokomotywy. Wszystko inne zlewa się i rozpuszcza w złotej mgiełce. Pędząca lokomotywa jest symbolem dynamiki nowych czasów, podczas gdy widoczne po lewej stronie pod filarami mostu dwie łodzie z pasażerami, a zwłaszcza ledwie dostrzegalny po prawej oracz z dwukonnym pługiem, są znakiem starego porządku – ery agrarnej. Jest to też kontrast pomiędzy maszyną a naturą. Widok skierowany jest na wschód, w stronę Londynu. W prawym dolnym rogu umieszczony został zarys niewielkiego zająca. Według niektórych historyków sztuki Turner chciał za jego pomocą odnieść się do ograniczoności techniki. Inni domniemywali, iż artysta ukazując małe, przestraszone zwierzę uciekające przed wielką, rozpędzoną maszyną zwracał uwagę na niebezpieczeństwa związane z postępem technicznym ludzkości.

  Agraryzm to doktryna społeczna i ruch społeczny, głoszące, że podstawą gospodarki jest rolnictwo oparte na samodzielnych gospodarstwach rolnych, i że powinien być mu podporządkowany przemysł.Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.

  Great Western Railway (GWR) była jedną z wielu prywatnych brytyjskich spółek kolejowych działających w XIX wieku. Miejscem przedstawionym na obrazie jest zaprojektowany w 1837 i ukończony w 1839 most Maidenhead Railway leżący na Tamizie pomiędzy Maidenhead i Taplow, który ma dwa główne, bardzo szerokie i płaskie, łuki z cegły. Konstruktorem mostu był Isambard Kingdom Brunel.

  Great Western Railway, GWR (z ang. "Wielka Zachodnia Kolej Żelazna") - brytyjska spółka kolejowa utworzona w 1833. Początkowo budowała i eksploatowała linie szerokotorowe o rozstawie 2 140 mm, później także normalnotorowe. Pracował dla niej inżynier Isambard Kingdom Brunel. Spółka została znacjonalizowana w 1947.Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.

  Przypisy

  1. Gerald E. Finley: Angel in the Sun: Turner's vision of history. 1999, s. 138-140. ISBN 0773517472.
  2. Obraz na stronie National Gallery (ang.). National Gallery, Londyn. [dostęp 2014-01-09].
  3. Barbara Hanning: Concise History of Western Music. Nowy Jork: W. W. Norton & Company, 2010, s. 402.
  4. Olivier Meslay: J.M.W. Turner: The Man Who Set Painting On Fire. Londyn: Thames & Hudson, 2005, s. 133.
  Orka – zabieg agrotechniczny uprawowy odwracający wykonywany pługami lemieszowymi lub talerzowymi, mający na celu odwrócenie i pokruszenie uprawianej warstwy roli.Maidenhead – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Berkshire, w unitary authority Windsor and Maidenhead. Miasto położone jest nad rzeką Tamizą, 41,4 km od Charing Cross w Londynie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Joseph Mallord William Turner (ur. 23 kwietnia 1775 w Londynie, zm. 19 grudnia 1851 w Londynie) – malarz angielski, znany przede wszystkim z romantycznych pejzaży. Uważany za prekursora impresjonizmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.