• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dessau-Roßlau

  Przeczytaj także...
  Roudnice nad Labem (niem. Raudnitz an der Elbe) - miasto w Czechach, w kraju usteckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 667 ha, a liczba jego mieszkańców 13 084 osób.Rezerwat Biosfery Środkowej Łaby (niem. Biosphärenreservat Mittelelbe) – rezerwat biosfery obejmujący środkowy odcinek biegu Łaby pomiędzy Wittenbergą a Seehausen na terenie kraju związkowego Saksonii Anhalt, cześć Rezerwatu Biosfery Krajobrazu Rzecznego Łaby (niem. Biosphärenreservat Flusslandschaft Elbe).
  Niemenczyn (lit. Nemenčinė) - miasto na Litwie położone w rejonie wileńskim ok. 25 km na płn-wsch od Wilna przy ujściu rzeki Niemenczynki (Nemenčia) do Wilii (Neris). Miasto liczy ok. 6 tys. mieszkańców z których 55% stanowią Polacy. Miasto stanowi starostwo miejskie Niemenczyn, jest ono także siedzibą gminy Niemenczyn.

  Dessau-Roßlau (posłuchaj , pol. Desawa) – miasto na prawach powiatu w północnych Niemczech, w południowo wschodniej części kraju związkowego Saksonia-Anhalt, u ujścia Muldy do Łaby.

  Ogrody Dessau-Wörlitz
  Budynek Bauhausu

  Miasto w obecnym kształcie i pod obecną nazwą powstało 1 lipca 2007 z połączenia leżących po dwóch stronach Łaby organizmów: Dessau na południu i Roßlau (Elbe) na północy. Dessau, większy od Roßlau (Elbe), po raz pierwszy wspominane jest w 1213 i od 1396 do 1863 r. (z przerwą 15611603) stanowiło stolicę księstwa Anhalt-Dessau, a od 1863 do 1918 księstwa Anhalt (jako części składowej zjednoczonych Niemiec); swoje znaczenie na rzecz niedalekiego Magdeburga straciło dopiero za czasów III Rzeszy. Mniejsze Roßlau (Elbe) prawa miejskie uzyskało w roku 1603 i zawsze miało prowincjonalny charakter. Według danych z 31 grudnia 2009 liczba ludności miasta wynosi 87 764 osoby, a powierzchnia – 244,64 km².

  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Obecnie Dessau–Roßlau jest jednym z trzech – obok Magdeburga i Halle (Saale) – głównych ośrodków administracyjnych, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego i kulturalnego Saksonii-Anhaltu. Stanowi także ważny w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Powiat grodzki, powiat miejski – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, w okresie międzywojennym. Powiaty grodzkie (wówczas nazywane "miejskimi") istniały w Polsce także po II wojnie światowej. Szczebel powiatów zniesiono w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r.

  Zabytki[]

  Budynek Bauhausu, którego siedziba w latach 1925-1932 znajdowała się w Dessau, oraz krajobraz kulturowy ogrody Dessau-Wörlitz (Dessau-Wörlitzer Gartenreich) położony na lewym brzegu Łaby zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto w granicach miasta znajduje się XII-wieczny zamek Roßlau, XVIII-wieczny cmentarz Neuer Begräbnisplatz na planie koła, liczne zabytkowe kościoły, kilka XIX-wiecznych kamienic i gmachów użyteczności publicznej odbudowanych po alianckich nalotach z 1945 (zniszczeniu uległo 97% zabudowy) oraz Rezerwat Biosfery Środkowej Łaby (Biosphärenreservat Mittelelbe).

  Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).Dessau – do 2007 miasto na prawach powiatu we wschodnich Niemczech, w Saksonii-Anhalt. Po połączeniu z Roßlau (Elbe) stanowi południową (lewobrzeżną) część Dessau-Roßlau.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Francja Argenteuil, Francja
 • Polska Gliwice, Polska
 • Niemcy Ibbenbüren, Nadrenia Północna-Westfalia
 • Austria Klagenfurt am Wörthersee, Austria
 • Niemcy Ludwigshafen am Rhein, Nadrenia-Palatynat
 • Litwa Niemenczyn, Litwa
 • Czechy Rudnice nad Łabą, Czechy
 • Zobacz też[]

 • Dessau
 • Törten - wczesnomodernistyczne osiedle zbudowane według zasad Bauhausu
 • Roßlau
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona miasta
 • Przypisy

  Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Magdeburg (dolnoniem. Meideborg; pol. hist. Dziewin) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Siedziba zarówno biskupstwa ewangelickiego, jak i katolickiego. Działają tu dwie uczelnie: Uniwersytet Ottona von Guerickego (Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg) i Wyższa Szkoła Magdeburg-Stendal (Hochschule Magdeburg-Stendal). W roku 2005 Magdeburg obchodził 1200 lat swego istnienia.
  Ibbenbüren - miasto w północno zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w powiecie Steinfurt.
  Saksonia-Anhalt (niem. Sachsen-Anhalt, dolnoniem. Sassen-Anhalt) to kraj związkowy w Niemczech, ze stolicą w Magdeburgu.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Törten – dzielnica niemieckiego miasta Dessau-Roßlau, na terenie kraju związkowego Saksonia-Anhalt, zamieszkała przez około 2500 mieszkańców. Leży nad rzeką Muldą, na południowym wschodzie Dessau. Sławę zyskało dzięki wybudowanemu tam klasycznemu wczesnomodernistycznemu osiedlu mieszkaniowemu Waltera Gropiusa.
  Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
  Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee (słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec) – miasto na prawach powiatu (Statutarstadt) w południowej Austrii, stolica Karyntii, licząca 93 949 mieszkańców (dane z 2010 roku). Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.