• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Despacito  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zuleyka Jerrís Rivera Mendoza (ur. 3 października 1987 w Cayey) - portorykańska modelka, zdobywczyni tytułu Miss Universe 2006.Justin Drew Bieber (ur. 1 marca 1994) – kanadyjski wokalista popowy/R&B, autor tekstów i aktor. Bieber został „odkryty muzycznie” za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube w 2008 roku przez Scootera Brauna, który następnie objął funkcję jego menedżera. Braun zaaranżował spotkanie Biebera z Usherem, a krótko po tym Justin związał się z Raymond Braun Media Group (RBMG), czyli joint venture pomiędzy Braunem i Usherem, by następnie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records, zaoferowany przez L.A. Reida.

  Despacito – utwór portorykańskiego piosenkarza Luisa Fonsiego nagrany z gościnnym udziałem rapera Daddy’ego Yankee wydany jako singiel 13 stycznia 2017 przez wytwórnię Universal Latin. Piosenkę napisali Fonsi, Daddy Yankee i Erika Ender, zaś za produkcję odpowiadali Andrés Torres i Mauricio Rengifo.

  Haker (ang. hacker) – osoba, która wyszukuje i ewentualnie wykorzystuje dziury bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym. Może też dzięki nim uzyskiwać dostęp do zabezpieczonych zasobów. W 2011 roku hakerzy poznali 174 mln rekordów w 855 atakach.VG-Lista – norweska lista przebojów. Jest przedstawiana co tydzień w magazynie VG i w programie NRK Topp 20. Jest główną listą przebojów w Norwegii, prowadzącą listy albumów i singli z krajów całego świata. Dane gromadzone są przez Nielsen Soundscan International i opierają się na sprzedaży w około stu sklepach w Norwegii. Pierwsze notowanie listy singli zostało opublikowane jako "Top 10" w 42. tygodniu 1958 i zostało rozszerzone do "Top 20" w 5. tygodniu 1995. W tym samym czasie lista albumów, opublikowana jako "Top 20" w 1. tygodniu 1967, została rozszerzona do "Top 40".

  Utwór dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w wielu krajach, w tym między innymi w Australii, Austrii, Belgii, Danii, Ekwadorze, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kolumbii, Meksyku, Niemczech, Polsce, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech.

  W kwietniu 2017 premierę miał oficjalny remiks nagrany z gościnnym udziałem kanadyjskiego piosenkarza Justina Biebera. Nowa wersja zawierała fragmenty tekstu w języku angielskim, który napisali Jason Boyd i Marty James. Singiel z gościnnym udziałem Biebera dotarł na szczyt list przebojów w Finlandii, Kanadzie, Norwegii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Associação Fonográfica Portuguesa (AFP) – portugalski oddział International Federation of the Phonographic Industry, nazwa zestawienia najpopularniejszych albumów i singli w Portugalii. Notowanie Top+ jest podawane do wiadomości publicznej na kanale telewizyjnym RTP1 wraz z cotygodniowym programem podsumowującym wyniki zestawienia.

  Teledysk[ | edytuj kod]

  W styczniu 2017 ukazał się oficjalny teledysk do piosenki, którego reżyserem został Carlos Perez. Klip kręcono w grudniu 2016 w dzielnicy biedoty La Perla oraz w barze La Factoria w San Juan. Gościnnie wystąpiła w nim Zuleyka Rivera, Miss Universe 2006.

  Vevo (zapis stylizowany vevo, dawniej VEVO) – serwis internetowy publikujący początkowo tylko teledyski międzynarodowych wytwórni muzycznych: Universal Music Group, Sony Music Entertainment i EMI, rozpoczął współpracę także z niezależnymi wytwórniami tj. Virgin Records, Hollywood Records, Empire Distribution, INgrooves Fontana oraz wieloma innymi lokalnymi wytwórniami. Powstało 8 grudnia 2009 r. na mocy porozumienia między Google i Universal Music Group (miało ono zakończyć problemy finansowe z licencjonowaniem muzyki na YouTube). Jeszcze w tym samym miesiącu platforma stała się numerem jeden w Stanach Zjednoczonych wśród najczęściej odwiedzanych muzycznych stron internetowych i trzyma tę pozycję niezmiennie do dziś. VEVO opiera się na technologii dostarczanej przez YouTube, stając się jednocześnie ich największym partnerem.Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.

  Teledysk w ciągu 24 godzin po premierze uzyskał wynik ponad 5,14 miliona wyświetleń w serwisie Vevo. W kwietniu przekroczył wynik miliarda wyświetleń w serwisie YouTube, ostatecznie (po rekordowej liczbie 154 dni) uzyskał wynik 2 mld wyświetleń jako jedenasty klip w historii. Od 26 sierpnia 2017 roku do listopada 2020 roku teledysk zajmował pierwsze miejsce w rankingu filmów z największą oglądalnością w serwisie. Na dzień 26 sierpnia 2020 r, klip na kanale LuisFonsi wyświetlono ponad 6,9 miliardów razy.

  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.Billboard Canadian Hot 100 (dawniej Canadian Hot 100) – publikowana od 6 czerwca 2007 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki w Kanadzie; jest kanadyjskim odpowiednikiem Hot 100.

  W listopadzie 2020 teledysk do piosenki „Baby Shark” osiągnął 7 miliardów wyświetleń i został najpopularniejszym filmem w YouTube, wyprzedzając teledysk do Despacito Luisa Fonsiego.

  10 kwietnia 2018 konto Vevo Luisa Fonsiego zostało zhakowane, a teledysk usunięty z YouTube przez grupę anonimowych hakerów, zwolenników wolnej Palestyny. Po kilku godzinach teledysk został przywrócony.

  Top 50 Singles, Single Top 50, ARIA Singles Chart, ARIA Australian Top 50 Singles Chart – cotygodniowa lista przebojów najlepiej sprzedających się singli w Australii publikowana przez ARIA Charts i australian-charts.com. Lista obejmuje 50 pozycji. 100 pozycji dostępnych jest w raporcie ARIA dla subskrybentów. Kodeks postępowania ARIA Charts wymienia również liczbę 150 dla Top 50 Singles. Lista sporządzana jest w każdy piątek, obejmuje okres od poprzedniego piątku do czwartku i jest publikowana w każdą sobotę o siedemnastej na stronie internetowej ARIA Charts. W poniedziałki o dziewiątej lista jest publikowana na stronie Australian Recording Industry Association. Lista została po raz pierwszy opublikowana w połowie 1983 roku. GfK Entertainment – przedsiębiorstwo zajmujące się badaniem rynku mediów. Zajmuje się między innymi opracowywaniem i publikowaniem list przebojów książek, muzyki, filmów i gier komputerowych w Niemczech.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.
  Track Top-40 (także Tracklisten Top 40, do 2006 roku Single Top 20, od 2006 Single Top-20) – duńska lista przebojów, publikowana w każdy czwartek o północy na stronie internetowej hitlisten.nu. Przedstawia 40 najlepiej sprzedających się utworów w formacie digital download oraz sprzedaż singli na płytach CD lub płytach winylowych. Listę sporządza Nielsen Music Control w imieniu International Federation of the Phonographic Industry.
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
  Singles Chart (dawniej Top 100 Singles i Top 50 Singles) – lista najlepiej sprzedających się singli w Irlandii. Rankingi powstają na podstawie sprzedaży singli, które są opracowywane przez sprzedawców danych detalicznych i są zapisywane codziennie w formie elektronicznej. Nowe zestawienie jest tworzone i podawane oficjalnie do wiadomości publicznej przez Irish Recorded Music Association w każdy piątek a obejmuje sprzedaż z całego poprzedniego tygodnia do czwartku.
  Musiikkituottajat, IFPI Finland lub The Finnish Group of IFPI – fińska organizacja non-profit finansowana przez jej członków reprezentująca przemysł muzyczny w Finlandii. Organizacja reprezentuje interesy 23 wytwórni płytowych m.in. EMI Music, Sony Music, Universal Music Group i Warner Music Group.
  Universal Music Group (UMG), wcześniej MCA Music Entertainment Group – największa grupa biznesowa oraz rodzina wytwórni płytowych w przemyśle muzycznym. Jest jedną z wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Productores de Música de España (ang. Spanish Music Producers) – hiszpański oddział International Federation of the Phonographic Industry, nazwa zestawienia najpopularniejszych albumów i singli w Hiszpanii. Rankingi powstają w każdą niedzielę na podstawie tygodniowych opracowań. Utworzone nowe zestawienie jest podawane finalnie do wiadomości publicznej na oficjalnej stronie internetowej PROMUSICAE, która obejmuje takie notowania, jak Top 50 Songs, Top 100 Albums Chart, Top 20 Compilations Chart, Top 20 DVD Chart oraz Airplay Chart.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.