• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Deschutes - rzeka

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów.
  Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².

  Deschutes – rzeka w USA w środkowym Oregonie, główny dopływ rzeki Kolumbia. Zbiera wody opadowe ze wschodnich stoków Gór Kaskadowych. W przeszłości była głównym indiańskim szlakiem komunikacyjnym łączącym rzekę Kolumbia z lądową drogą wschód-zachód nazwaną przez białych Szlakiem Oregońskim. Na większości swej długości płynie przez tereny mocno sfałdowane i jałowe, a jej dolina stanowi serce środkowego Oregonu. W czasach dzisiejszych rzeka zapewnia nawadnianie przybrzeżnych pól, a nadto stanowi atrakcję dla miłośników raftingu i wędkarstwa muchowego.

  Bend jest siedzibą władz hrabstwa Deschutes w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych i głównym miastem metropolii Bend. Bend jest największym miastem w środkowym Oregonie i – niezależnie od swej średniej wielkości – de facto metropolią całego regionu.Przełom – odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, w którym ciek (rzeka) pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze (np. pasmo górskie lub inna wypukłość terenu)

  Opis[ | edytuj kod]

  Rzeka Deschutes wypływa ze zbiornika o nazwie Little Lava Lake, jeziora w Górach Kaskadowych położonego około 40 km na północny zachód od miejscowości LaPine. Rzeka płynie na południe formując dwa większe zbiorniki wodne zwane Crane Prairie Reservoir i Wickiup Reservoir, by następnie skręcić na północny wschód mijając ośrodek wypoczynkowy Sunriver i dotrzeć do miasta Bend. W Bend większość wód niesionych przez rzekę jest wykorzystywana do nawadniania pól, na skutek czego po opuszczeniu miasta staje się znacznie węższa i płytsza.

  Szlak oregoński – jeden z najważniejszych kierunków migracji osadników na zachód Stanów Zjednoczonych. Pionierzy „Dzikiego Zachodu” podróżowali tym szlakiem krytymi wozami w XIX wieku rozpoczynając liczącą około 3000 km wędrówkę z St. Louis. W latach 1841-1869 droga osadników wiodła przez tereny dzisiejszych stanów: Missouri, Kansas, Nebraska, Wyoming, Idaho i Oregon, aż do wybrzeży Pacyfiku.Ekspedycja Lewisa i Clarka miała miejsce w latach 1804–1806 i była to pierwsza amerykańska lądowa wyprawa na zachód, która dotarła do wybrzeży Pacyfiku. Ekspedycji przewodzili podróżnicy i odkrywcy, oficerowie armii amerykańskiej kapitan Meriwether Lewis i porucznik William Clark.

  Z Bend Deschutes płynie na północ, mijając miejscowość Redmond. Przepływając przez pustynne regiony środkowego Oregon rzeka drąży kanion. Gdy osiąga jezioro Billy Chinook na zachód od Madras, lustro wody znajduje się około 100 m poniżej otaczającego rzekę terenu. W jeziorze Billy Chinook (sztuczny zbiornik uformowany przez zaporę Butte) Deschutes zasilają rzeki Crooked i Metolius.

  Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) – jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych.Rafting – turystyczna odmiana flisu (spływu) rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków itp. (często kulturowo charakterystycznych dla danego regionu). Rafting oferuje się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności, odpowiednio do potrzeb i możliwości pasażerów. Od połowy lat 80. XX wieku jako usługa turystyczna wypromowana i identyfikowana globalnie.

  Za zaporą rzeka nadal płynie na północ kanionem znacznie poniżej otaczającego ją terenu. Przepływa przez Rezerwat Indiański Warm Springs i jego centrum administracyjne Warm Springs oraz ośrodek wypoczynkowy Kah-Nee-Ta. Rzeka kończy bieg wpadając do rzeki Kolumbia 8 km na południowy zachód od miejscowości Biggs Junction.

  Historia[ | edytuj kod]

  Francuscy traperzy, którzy pierwsi eksplorowali te tereny, nadali rzece nazwę Riviere des Chutes lub Riviere aux Chutes, co w języku francuskim oznaczało Rzekę wodospadów. Wodospadem, do którego nawiązywała nazwa, był wodospad Celilo Falls na rzece Kolumbia, w pobliżu ujścia Deschutes (ten wodospad dzisiaj nie istnieje, przykryty wodami jeziora zaporowego Dalles).

  Lewis i Clark dotarli do rzeki 22 października 1805, zapisując jej indiańską nazwę Towarnehiooks; w drodze powrotnej nadali jej nazwę Clarks River. Wśród wielu nazw wymienia się najczęściej Clarks River, River of the Falls, Riviere des Chutes, Chutes River i Falls River.

  W XIX stuleciu rzeka stanowiła główną przeszkodę dla pionierów wędrujących szlakiem oregońskim. Najczęściej wykorzystywane miejsce przeprawy znajdowało się u jej ujścia. Wielu wędrowców obozowało po sforsowaniu rzeki nad urwiskiem na zachodnim brzegu (patrz: zdjęcie). Pozostałości szlaku wiodącego na szczyt są widoczne po dziś dzień.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.922 sek.