Desaparecidos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Desaparecidos (hiszp. „zniknięci”) – osoby zaginione w Ameryce Łacińskiej, najprawdopodobniej ofiary prześladowań politycznych w czasach rządów wojskowych Chile i Argentynie, których los jest nieznany.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

W wielu krajach działają zrzeszenia osób, które utraciły swoich bliskich podczas władzy junt, i które obecnie próbują ich odnaleźć. Do takich organizacji należą Matki i Babcie z Plaza de Mayo w Argentynie, które szukają m.in. dzieci zaginionych podczas tzw. „nocy ołówków” 16 września 1976 roku.

Babcie z Plaza de Mayo (hiszp. Asociación Civil Abuelas de Plaza de Mayo) – organizacja argentyńskich kobiet, których celem jest poszukiwanie, identyfikacja i odnalezienie wnuków, którzy „zaginęli” podczas tzw. brudnej wojny (1976-1983). Liderką organizacji jest Estela Barnes de Carlotto.Noc ołówków (hiszp. la noche de los lápices) - seria porwań uczniów szkół średnich, które miały miejsce nocą 16 września 1976 roku i w dniach późniejszych, w mieście La Plata w Argentynie. Ta zbrodnia jest jedną z najbardziej znanych przejawów represji argentyńskiej dyktatury w ramach planu Procesu Reorganizacji Narodowej. "Zniknięcia" (desapariciones) dotyczyły uczniów, w większości niepełnoletnich.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Justyna Ciepłowska, Zjawisko desaparecidos we współczesnej Ameryce Łacińskiej., 17 września 2018 [dostęp 2021-07-28].
Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Reklama