• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Des Moines

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Kōfu (jap. 甲府市, Kōfu-shi) - miasto w Japonii na głównej wyspie Honsiu, stolica prefektury Yamanashi, położone około 150 km od Tokio. Nazwa Kōfu oznacza "stolica prowincji Kai" i jest związana z dawną nazwą prefektury Yamanashi. Kōfu jest znane z produkcji wina, przemysłu jubilerskiego oraz gorących źródeł (onsen); najbardziej znane źródła w Kōfu to Yumura Onsen i Sekisuiji.

  Des Moines (wym. [dɨˈmɔɪn]) – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Iowa i ośrodek administracyjny hrabstwa Polk.

  Jej nazwa pochodzi od rzeki Des Moines, która została wzięta z francuskiej nazwy Rivière des Moines, co dosłownie oznacza „rzeka mnichów”.

  Powstało 22 września 1851 roku jako Fort Des Moines. W 1857 roku nazwa ta została skrócona do wersji obowiązującej dziś.

  Port lotniczy Des Moines (IATA: DSM, ICAO: KDSM) – port lotniczy położony 5 km na południowy zachód od Des Moines, w stanie Iowa, w Stanach Zjednoczonych.Rada gminy (rada miejska, rada miasta) – organ stanowiący i kontrolny gminy. Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej (domniemanie kompetencji rady).

  Des Moines znajduje się w południowej części stanu. Rzeka Des Moines i Racoon łączą się na południe od centrum miasta i służą jako jego podstawowe ujęcie wody.

  Wiele firm ubezpieczeniowych ma swoje siedziby w Des Moines (m.in. Principal Financial Group, Equitable of Iowa, Allied Insurance i American Republic Insurance Company).

  W mieście tym w 1995 roku został założony zespół Slipknot.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Saint-Étienne (fr-prow. Sant-Etiève, prow. Sant Estève] – miejscowość i gmina we Francji, we wschodniej części Masywu Centralnego, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Loara. Miejscowość jest położona około 60 km na południowy zachód od stolicy regionu - miasta Lyon.

  Władze[]

  Des Moines jest zarządzane przez radę miasta, składającą się z burmistrza, dwóch członków reprezentujących cały stan Iowa i czterech reprezentujących cztery okręgi miasta.

  Plan połączenia władz Des Moines i hrabstwa Polk County został odrzucony w głosowaniu, które odbyło się 2 listopada 2004.

  Naucalpan - miasto i gmina w Meksyku, w stanie Meksyk. Graniczy w północno-zachodniej części z miastem Meksyk i jest częścią obszaru metropolitarnego miasta Meksyk, który jest drugą co do wielkości aglomeracją na świecie. Miasta i gmina jest trzece co do wielkości w stanie Meksyk, po Ecatepec de Morelos i Nezahualcóyotl.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  Świątynie[]

 • Bazylika św. Jana w Des Moines
 • Katedra św. Ambrożego w Des Moines
 • Transport[]

 • Port lotniczy Des Moines
 • Tramwaje w Des Moines
 • Sport[]

 • Iowa Stars – klub hokejowy w latach 2005-2009
 • Iowa Wild – klub hokejowy od 2013
 • Miasta partnerskie[]

 • Japonia Kōfu, Japonia
 • Meksyk Naucalpan, Meksyk
 • Francja Saint-Étienne, Francja
 • Chińska Republika Ludowa Shijiazhuang, Chińska Republika Ludowa
 • Rosja Stawropol, Rosja
 • Linki zewnętrzne[]

 • Des Moines w bazie city-data.com (ang.)
 • U.S. Census Bureau (ang.)
 • City-data.com (ang.)
 • Des Moines River – rzeka w USA, głównie w stanie Iowa. Długość rzeki wynosi 845 km, a powierzchnia dorzecza 38 337 km².Bazylika św. Jana w Des Moines (ang. Basilica of Saint John in Des Moines) – bazylika rzymskokatolicka w mieście Des Moines w Stanach Zjednoczonych. Mieści się przy 1915 University Avenue. Pełni funkcję kościoła parafialnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stawropol (ros. Ставрополь; w latach 1935–1943 Woroszyłowsk) – miasto w Federacji Rosyjskiej, stolica Kraju Stawropolskiego. W 2010 roku liczyło 398 tys. mieszkańców.
  Samogłoska przymknięta centralna niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to ɨ (litera i z poziomym przekreśleniem).
  Tramwaje w Des Moines − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w Des Moines w Stanach Zjednoczonych, działający w latach 1868−1955.
  Shijiazhuang (chin. upr.: 石家庄; chin. trad.: 石家莊; pinyin: Shíjiāzhuāng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Hebei. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 2 415 478. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 753 957 mieszkańców. Ośrodek przemysłu farmaceutycznego (North China Pharmaceutical Group Corporation), włókienniczego i spożywczego; ważny węzeł komunikacyjny.
  Katedra św. Ambrożego w Des Moines (ang. Saint Ambrose Cathedral in Des Moines) jest kościołem biskupim diecezji Des Moines w Stanach Zjednoczonych. Świątynia została zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1890-1891. Mieści się przy 607 High Street. Pełni również funkcje kościoła parafialnego. Katedra znajduje się na liście National Register of Historic Places.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.