• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Derek Shepherd

  Przeczytaj także...
  Addison Adrienne Forbes Montgomery (wcześniej Addison Shepherd) – fikcyjna postać seriali Chirurdzy oraz Prywatna praktyka stacji ABC, odgrywana przez Kate Walsh, stworzona przez Shondę Rhimes.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  Jackson Avery – fikcyjny bohater serialu Chirurdzy, stacji ABC, odgrywany przez Jesse Williamsa, a stworzony przez Shondę Rhimes.

  Derek Christopher Shepherd – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC, grana przez Patricka Dempseya, a stworzona przez Shondę Rhimes.

  Opis postaci[ | edytuj kod]

  Neurochirurg, jeden z najlepszych w kraju. Kiedy był mały, jego ojciec został zastrzelony. Jego matka – Carolyn Maloney Shepherd – była pielęgniarką m.in. w Afganistanie. Derek ma cztery siostry, wszystkie są lekarzami (w serialu wystąpiły trzy – Nancy, Lizzie i Amelia, oprócz nich jest jeszcze Kathleen). Żeńska część personelu nazywa go McDreamy. Pracuje w szpitalu Seattle Grace Hospital. Kiedyś mieszkał w Nowym Jorku ze swoją żoną dr Addison Montgomery. Wyprowadził się do Seattle po tym, jak nakrył ją na zdradzie, ze swoim najlepszym przyjacielem Markiem Sloanem. Niedługo po przeprowadzce poznaje w barze Meredith Grey i spędza z nią noc. Następnego dnia okazuje się, że zaczyna staż w szpitalu Seattle Grace, gdzie i on podejmuje pracę – jest jej przełożonym. Po jakimś czasie zaczynają się spotykać, ale sprawy komplikują się, kiedy przyjeżdża Addison. Derek zostawia Meredith po to, żeby spróbować naprawić swoje małżeństwo. Próby te kończą się jednak niepowodzeniem – Derek schodzi się z Meredith na nowo i rozwodzi z Addison. Kiedy Meredith wpadła do wody, podczas wypadku promu, on ją wyławia.

  Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes. Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  W 4. sezonie znów się rozchodzą. Wtedy Derek zaczyna spotykać się z pielęgniarką, Rose. Następnie, rozpoczyna badania kliniczne, wspólnie z Grey. Niestety, wszyscy pacjenci, z wyjątkiem ostatniego, umierają. Na końcu 4. sezonu ponownie schodzi się z Meredith.

  W 5. sezonie trafia na okładkę pisma medycznego, a w tytule artykułu jest napisane „Metoda Shepherda”. Meredith jest na niego zła za pominięcie jej pracy. Derek w ramach przeprosin daje jej nerkę w słoiku. Wkrótce potem uświadamia sobie, że więcej jego pacjentów umiera niż udaje mu się uratować, więc postanawia odejść z pracy. Wcześniej jednak planuje zaręczyny z Meredith i wdaje się w bójkę ze Sloanem. Wraca do pracy, gdy dowiaduje się, że Izzie Stevens ma guzy mózgu oraz żeni się z Meredith (spisują umowę na samoprzylepnej karteczce).

  Ten artykuł przedstawia streszczenia i inne informacje o odcinkach amerykańskiego serialu telewizyjnego pt. Chirurdzy wyświetlanych w piątym sezonie. Emisja pierwszego odcinka piątego sezonu w USA miała miejsce 25 września 2008 r. a w Polsce 3 marca 2009 r.Cristina Yang – fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterów serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Sandrę Oh, a została stworzona przez Shondę Rhimes. Pracuje w Seattle Grace Hospital w pierwszym, drugim i trzecim sezonie jako stażystka, od sezonu czwartego jako rezydentka. Jest ambitna i bardzo chłodna.

  W 6. sezonie zostaje szefem oddziału chirurgii. Jest nieco zawiedziony nowym stanowiskiem, gdyż więcej musi robić w papierach niż operować. W finale sezonu 6. zostaje postrzelony w klatkę piersiową przez Gary’ego Clarka (który obwinia Shepherda o śmierć żony), ale zostaje uratowany – operację przeprowadza Cristina Yang, w asyście Jacksona Avery’ego. Z powodu stresu związanego z postrzałem Shepherda, Meredith traci ich wspólne dziecko.

  Richard Webber – fikcyjna postać serialu Chirurdzy, stacji ABC. Jego rolę odtwarza James Pickens Jr., natomiast został wykreowany przez Shondę Rhimes. Jest szefem chirurgii Seattle Grace Mercy West Hospital w sezonach 1-5 i 7.Neurochirurgia, chirurgia układu nerwowego – dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem operacyjnym niektórych chorób układu nerwowego.

  W siódmym sezonie rezygnuje z posady szefa. Nowym, starym szefem zostaje Richard Webber. Derek skupia się na powrocie Cristiny do pracy, która w wyniku traumy nie może operować i odchodzi. Shepherd czuje, że musi pomóc Yang, gdyż zawdzięcza jej życie. Zabiera ją na ryby, gdzie udaje się jej złowić dużą sztukę, dzięki czemu odzyskuje spokój. Derek wciąż jednak przeżywa traumę związaną ze strzelaniną – wychodzi to na jaw, kiedy ma się zająć postrzelonymi pacjentami. Potem razem z Meredith zajmuje się badaniami klinicznymi nad chorobą Alzheimera. Kiedy do szpitala przywiezione zostają dzieci z Afryki, Grey i Shepherd postanawiają adoptować jedno z nich – dziewczynkę o imieniu Zola. Z tego powodu biorą formalny ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. W finale siódmego sezonu kłamstwa Meredith wychodzą na jaw, co skutkuje przerwaniem prób klinicznych. Derek jest wściekły i mówi, że musi wszystko przemyśleć. Gdy Grey dostaje zgodę na opiekę nad Zolą, Shepherd spędza noc na placu budowy ich nowego domu.

  Shonda Rhimes (ur. 13 stycznia 1970 w Chicago) - amerykańska scenarzystka, producentka filmowa oraz reżyserka. Jest pomysłodawczynią i twórcą seriali telewizyjnych Chirurdzy, Prywatna praktyka oraz Skandal (serial telewizyjny).Afganistan, Islamska Republika Afganistanu (dari افغانستان, trl. Afghānestān, trb. Afghanestan; جمهوری اسلامی افغانستان, trl. Jomhūrī-ye Eslāmī-ye Afghānestān, trb. Dżomhuri-je Eslami-je Afghanestan; paszto افغانستان, trl. Afghānistān, trb. Afghanistan; د افغانستان اسلامي جمهوریت, trl. Də Afghānistān Islāmī Jumhūriyat, trb. Dy Afghanestan Eslami Dżumhurijat) – śródlądowe państwo położone w Azji Środkowej.

  W sezonie 8. Derek i Meredith się schodzą. Podejmują decyzję, że muszą rozdzielić pracę od życia uczuciowego. W związku z tym Meredith zaczyna szukać sobie nowej specjalizacji, a Derek zaczyna uczyć neurochirurgii Lexie. W finale sezonu oboje biorą udział w katastrofie lotniczej.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Patrick Galen Dempsey (ur. 13 stycznia 1966 w Lewiston, w stanie Maine) – irlandzko-amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, który zdobył sławę w późnych latach 80; model.

  W sezonie 9 jego ręka, która ucierpiała w wypadku, nie powróciła do dawnej sprawności. Początkowo jest pogodzony z perspektywą końca kariery, jednak Meredith widzi, że mu tego brakuje. Callie Torres wymyśla sposób na przeprowadzenie u niego operacji i dzięki temu odzyskuje władzę w lewej ręce i może wrócić do przeprowadzania operacji.

  Meredith Grey – fikcyjna postać, główna bohaterka serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Ellen Pompeo, a została stworzona przez Shondę Rhimes.Nerka (łac. ren gr. nefros) – narząd stanowiący najistotniejszą część układu wydalniczego większości zwierząt (głównie stałocieplnych). Nerki są narządem parzystym, którego kształt przypomina ziarno fasoli, są koloru czerwonobrązowego (wskutek dużej zawartości krwi).

  W sezonie 10 rozpoczyna pracę w rządowym projekcie nad mapowaniem mózgu. Ponieważ jest zmuszony do częstych podróży poza Seattle zaczyna wykonywać coraz mniej operacji i powoli zaczyna wycofywać się z praktyki neurochirurgicznej. W końcu ciągłe podróże stają się męczące, a Derek dostaje propozycję podjęcia pracy w Waszyngtonie. Decyduje się ją przyjąć. Następuje kłótnia pomiędzy nim a Meredith, która nie chce przeprowadzać się i porzucać swojego życia w Seattle.

  Choroba Alzheimera (AD) – najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. Opisał ją po raz pierwszy niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906, od nazwiska którego ją nazwano. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, aczkolwiek rzadziej pojawia się też wcześniej. W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona osób. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jednej osoby na 85 ludzi.Ten artykuł przedstawia streszczenia i inne informacje o odcinkach amerykańskiego serialu telewizyjnego Chirurdzy wyświetlanych w czwartym sezonie. Emisja pierwszego odcinka czwartego sezonu w USA miała miejsce 27 września 2007 r., a ostatnia 22 maja 2008.

  W 11. sezonie Derek jest rozdarty pomiędzy Waszyngtonem a rodziną, która została w Seattle. W końcu decyduje się wrócić do Seattle na stałe, jednak gdy do niego wraca, ma miejsce wypadek. W wyniku błędu lekarzy następuje śmierć mózgowa i Meredith musi podjąć decyzję o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

  Isobel Katherine Stevens (znana jako Izzie) to fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterek serialu Chirurdzy stacji ABC. Odgrywana jest przez Katherine Heigl, a została stworzona przez Shondę Rhimes.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Derek Shepherd (ang.). ABC’s Official site. [dostęp 2012-04-18].
 • Dr Derek Shepherd (ang.). IMDb. [dostęp 2012-04-18].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.961 sek.