• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Der Spiegel

  Przeczytaj także...
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Afera "Spiegla" była politycznym skandalem wywołanym wywieraniem nacisku przez władze Niemiec na tygodnik informacyjny Der Spiegel w związku z publikacją przez tenże tygodnik artykułu krytykującego rząd. Z dzisiejszej perspektywy jest uznawana za wzmocnienie wolności prasy w Niemczech.
  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  Der Spiegel (niem. lustro), największy i najbardziej wpływowy niemiecki tygodnik opinii, o nakładzie ok. 1 miliona egzemplarzy.

  Spiegel powstał w Hanowerze w 1947 roku, a od roku 1952 siedzibą tygodnika jest Hamburg.

  Tematyka obejmuje wydarzenia polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne Niemiec, Europy i świata – bieżące komentarze i pogłębione analizy. Der Spiegel jest następcą gazety "Diese Woche" (Ten tydzień). Po raz pierwszy ukazał się 4 stycznia 1947 (sobota) w Hanowerze, a wzorem był dla niego brytyjski magazyn News Review i amerykański Time. Pierwszym wydawcą i redaktorem naczelnym był Rudolf Augstein, który pełnił te funkcje do dnia swojej śmierci (7 listopada 2002). Obecnie, od 2015 redaktorem naczelnym jest Klaus Brinkbäumer.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Afera Der Spiegel
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Oficjalna strona "Der Spiegel" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.