Depresja (geografia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Depresja (Morze Martwe)

Depresja – obszar lądu położony poniżej poziomu morza.

Erytrea, oficjalnie Państwo Erytrea (tigrinia ኤርትራ – Ertra, ሃግሬ ኤርትራ – Hagere Ertra; arab. إرتري – Iritrija, دولة إرتري – Daulat Iritrija) – państwo w Afryce Wschodniej, nad Morzem Czerwonym. Graniczy z Etiopią, Dżibuti i Sudanem.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

W Polsce depresję stanowi obszar Żuław Wiślanych położony do 1,8 m p.p.m. (Raczki Elbląskie). Najniższy punkt na lądzie na kuli ziemskiej stanowi depresja Morza Martwego (ok. 430 m p.p.m.) w Izraelu i Jordanii.

Na mapach z hipsometrią barwną obszar depresji oznacza się zwykle kolorem ciemnozielonym.

Depresje zalane przez wody jeziora lub pokryte lodowcem nazywane są kryptodepresjami. Przykładem kryptodepresji jest jezioro Bajkał, w Polsce największą kryptodepresję (30 m) ma Jezioro Miedwie.

Bajkał (ros. Озеро Байкал) – jezioro tektoniczne w Azji, zwane „Syberyjskim morzem” i "Błękitnym okiem Syberii", położone na terytorium Rosji (Syberia) w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.Laguna Salada − solnisko na terenie Pustyni Sonora, w stanie Kalifornia Dolna, w Meksyku. Jezioro znajduje się 30 km na południowy-zachód od miasta Mexicali. Długość wybrzeża wynosi 250 km. Laguna Salada jest suchym obszarem leżącym około 10 m.p.p.m. który otaczają pasma górskie Sierra de Los Cucapah i Sierra de Juárez. Region ten leży w strefie suchego zwrotnikowego klimatu. Lagunę Salada odwiedził Edward "Bear" Grylls w ramach programu "Szkoła przetrwania", gdzie pokazywał jak przetrwać w nieprzyjaznym środowisku pozbawionym wody.

Obszary depresyjne na świecie[ | edytuj kod]

 1. Morze Martwe (Izrael/Palestyna/Jordania) – 430,5 m p.p.m. (stan na 2017 r.)
 2. Jezioro Tyberiadzkie (Izrael/Syria) – 209 m p.p.m
 3. Kotlina Turfańska (Chiny) – 154 m p.p.m.
 4. Jezioro Assal (Dżibuti) – 153 m p.p.m.
 5. Kattara (Egipt) – 133 m p.p.m.
 6. Karakija (Kazachstan) – 132 m p.p.m.
 7. Kotlina Danakilska (Erytrea/Etiopia) – 125 m p.p.m.
 8. Laguna del Carbon (Argentyna) – 105 m p.p.m.
 9. Dolina Śmierci (USA) – 86 m p.p.m.
 10. Akjagaýa (Turkmenistan) – 81 m p.p.m.
 11. Karynżaryk (Kazachstan) – 70 m p.p.m.
 12. Salton Sea (USA) – 66 m p.p.m.
 13. Kauyndy (Kazachstan) – 57 m p.p.m.
 14. Sabcha Tah (Maroko) – 55 m p.p.m.
 15. Sabchat Ghuzajjil (Libia) – 47 m p.p.m.
 16. Lago Enriquillo (Dominikana) – 46 m p.p.m.
 17. Szatt Malghigh (Algieria) – 40 m p.p.m.
 18. Nizina Nadkaspijska (Rosja/Kazachstan) – 28 m p.p.m.
 19. Szatt al-Gharsa (Tunezja) – 17 m p.p.m.
 20. Jezioro Eyre (Australia) – 15 m p.p.m.
 21. Laguna Salada (Meksyk) – 10 m p.p.m.
 22. Zuidplaspolder (Holandia) – 7 m p.p.m.
 23. Lammefjord (Dania) – 7 m p.p.m.
 24. Sabchat Ndaghamsza (Mauretania) – 5 m p.p.m.
 25. The Fens (Wielka Brytania) – 4 m p.p.m.
 26. Hachiro-gata (Japonia) – 4 m p.p.m.
 27. Neuendorf (Niemcy) – 3,5 m p.p.m.
 28. delta Rodanu (Francja) – 2 m p.p.m.
 29. na wybrzeżu Surinamu – 2 m p.p.m.
 30. Żuławy Wiślane (Polska) – 1,8 m p.p.m.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rów Bentleya
 • Depresja śródziemnomorska
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. depresja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-04-29].
  2. Long-Term Changes in the Dead Sea, isramar.ocean.org.il [dostęp 2019-02-04].
  Ląd - obszar skorupy ziemskiej niepokryty wodami mórz i oceanów. Lądy zajmują około 29% powierzchni Ziemi, łącznie 149 milionów km². Dla większych, zwartych obszarów lądu przyjęto nazwę kontynent, mniejsze obszary lądu to wyspy. Średnie wzniesienie lądu ponad poziom morza wynosi 875 metrów. W odniesieniu do kontynentów zamiennie używa się nazwy „stały ląd”, w odróżnieniu od wysp, których nie zalicza się do powierzchni lądu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karynżaryk (kaz.: Қарынжарық ойысы, Karynżaryk ojysy; ros.: впадина Карынжарык, wpadina Karynżaryk) – zapadlisko w zachodnim Kazachstanie, na południowy wschód od półwyspu Mangystau, o głębokości do 70 m p.p.m.; jest to druga pod względem głębokości depresja Kazachstanu.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Neuendorf - depresja, najniższy punkt Niemiec o wysokości 3,54 m p.p.m. położony w miejscowości Neuendorf-Sachsenbande (Szlezwik-Holsztyn).
  Kotlina Turfańska (chiń. upr.: 吐鲁番盆地; chiń. trad.: 吐魯番盆地; pinyin: Tǔlǔfán Péndì; ujg.: تۇرپان ئويمانلىغى, Turpan Oymanliği) – bezodpływowa kotlina pochodzenia tektonicznego położona w zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Sinciang, we wschodnim Tienszanie, między pasmami Bogda Shan na północy i Qoltag na południu. Rozciąga się na długości ok. 200 km i szerokości do 70 km. Dno kotliny (wyschnięte jezioro Aydingkol Hu) leży 154 m p.p.m. (najniższy punkt Chin), brzegi jej zaś znajdują się ponad 1000 m n.p.m. Kotlina Turfańska jest rowem tektonicznym utworzonym w trzeciorzędzie, w fazie silnych dyslokacji, które ogarnęły Tienszan w orogenezie alpejskiej. Panuje klimat kontynentalny, skrajnie suchy, z bardzo gorącym latem (chiński rekord ciepła 47,7 °C) i chłodną zimą. Głównym miastem kotliny jest oaza Turfan.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  The Fens (również Fenland, Fenlands) – kraina geograficzno-historyczna we wschodniej Anglii obejmująca południową część hrabstwa Lincolnshire, północną Cambridgeshire i zachodnią Norfolku. Obszar The Fens, liczący ok. 4000 km² i częściowo depresyjny, w przeszłości pokryty był torfowiskami. Obecnie znaczna jego część jest osuszona i wykorzystywana rolniczo.

  Reklama