• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Departament Centre

  Przeczytaj także...
  Cerca la Source (hait. Sèka Lasous) – gmina na Haiti, w Departamencie Centralnym, w Cerca-la-Source Arrondissement. W 2009 liczyła 51 410 mieszkańców.Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.
  Okręg – jednostka podziału administracyjnego w wielu państwach, gdzie w zależności od języka nosi różne lokalne nazwy (np. arrondissement po francusku, Kreis po niemiecku, apskritis po litewsku, judeţ po rumuńsku, rreth po albańsku, okres po czesku i słowacku, округ (okrug) po rosyjsku, округ (okrug) po serbsku, körzet po węgiersku, comarca po hiszpańsku, buirg po irlandzku, sýsla po islandzku).
  HaitiCentre.png

  Departament Centralny (Centre) – jeden z dziesięciu departamentów, na jakie podzielone jest Haiti. Departament położony jest w środkowej części kraju, granicząc od wschodu z Dominikaną. Zajmuje powierzchnię 3675 km² i jest zamieszkany przez 564 200 osób (2002). Stolicą jest Hinche.

  Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.Mirebalais – miasto w Haiti (Departament Centralny). Liczy 10 575 mieszkańców (1 stycznia 2010). Ośrodek przemysłowy.

  Departament dzieli się na 4 arrondissement:

  Hinche (Ench w haitańskim kreolskim) – miasto w środkowej części Haiti, niedaleko granicy z Dominikaną, stolica Departamentu Centre. W swej historii miasto co kilka lat zmieniało swoją należność. Na przemian podlegał Dominikanie i Haiti. W celu rozwiązania tego problemu w 1926 został zawarty między tymi dwoma państwami traktat zmieniony w 1936 kiedy miasto zostało na stałe przyznane Republice Haiti. Obecnie Hinche jest zamieszkane przez około 50 000 ludzi.
  1. Cerca la Source
  2. Hinche
  3. Lascahobas
  4. Mirebalais
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.776 sek.