• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Denys Bojko

  Przeczytaj także...
  Ukraiński Związek Piłki Nożnej (ukr. УАФ – Українська асоціація футболу, UAF – Ukrajinśka asociacija futbołu) – związek piłkarski na Ukrainie założony w 1991. Do 17 maja 2019 nazywał się FFU – Federacija futbołu Ukrajiny (ukr. ФФУ – Федерація футболу України). Związek prowadzi reprezentację kraju. Siedzibą związku jest Kijów. CSKA Kijów (ukr. Футбольний клуб «Центральний Спортивний Клуб Армії-Київ», Futbolnyj Kłub "Centralnyj Sportywnyj Kłub Armiji-Kyjiw") - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Kijowie. Założony w roku 1934 jako U.W.O. w Charkowie.
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Denys Ołeksandrowycz Bojko, ukr. Денис Олександрович Бойко (ur. 29 stycznia 1988 w Kijowie) – ukraiński piłkarz grający na pozycji bramkarza.

  Prykarpattia Iwano-Frankiwsk (ukr. Професійний футбольний клуб «Прикарпаття» Івано-Франківськ, Profesijnyj Futbolnyj Kłub "Prykarpattia" Iwano-Frankiwśk) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Iwano-Frankiwsku. Założony w roku 2004 jako Fakeł Iwano-Frankiwsk.Dnipro Dniepropetrowsk (ukr. Футбольний клуб «Дніпро» Дніпропетровськ, Futbolnyj Kłub "Dnipro" Dnipropetrowśk, w Polsce także jako Dniepr) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Dniepropetrowsku. Założony w roku 1918 jako BRIT (Briański Robotniczy Industrialny Technikum) na bazie zakładu im. Pietrowskiego w Jekaterynosławiu (tak do 1926 roku nazywał się Dniepropetrowsk).

  Kariera piłkarska[ | edytuj kod]

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Syn znanego piłkarza Ołeksandra Bojki. Wychowanek Szkoły Piłkarskiej Dynama Kijów. Po akademii początkowo grał w drużynie Łokomotyw Kijów oraz młodzieżowej kadrze Dynamo-3, Dynamo-2, a także w rezerwach. 17 września 2005 debiutował w Dynamie-3 Kijów w meczu z Fakełem Iwano-Frankowsk (1:4). W 2008 został wypożyczony do CSKA Kijów, a latem 2009 do Obołoni Kijów. Latem 2011 został wypożyczony do Krywbasa Krzywy Róg. Przed rozpoczęciem nowego sezonu 2012/13 powrócił do kijowskiego klubu. W czerwcu 2013 został wypożyczony do Dnipra Dniepropetrowsk. W czerwcu 2014 Dnipro wykupił transfer piłkarza. 20 stycznia 2016 przeszedł do Beşiktaş JK. 31 sierpnia 2016 został wypożyczony do hiszpańskiej Malagi. 10 lutego 2018 wrócił na zasadach wypożyczenia do Dynama Kijów. 29 czerwca 2018 jako wolny agent podpisał nowy kontrakt z Dynamem.

  Dynamo-3 Kijów (ukr. Футбольний клуб «Динамо-3» Київ, Futbolnyj Kłub "Dynamo-3" Kyjiw) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Kijowie Jest trzecim zespołem klubu Dynamo Kijów.Bramkarz – w grach zespołowych – członek zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  Występował w młodzieżowej reprezentacji Ukrainy. Wcześniej grał w reprezentacji U-19 oraz w reprezentacji U-17. 18 listopada 2014 debiutował w narodowej reprezentacji Ukrainy w zremisowanym 0:0 meczu z Litwą.

  Sukcesy i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • najlepszy bramkarz Memoriału Makarowa: 2007
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Denys Bojko w bazie Soccerway (pol.)
 • Denys Bojko w bazie Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (ukr.)
 • Denys Bojko w bazie Historii i statystyki ukraińskiej piłki nożnej (ukr.)
 • Denys Bojko w bazie Allplayers.in.ua (ukr.)
 • Denys Bojko w bazie Kopanyi-myach.info (ukr. • ang. • ros.)
 • Denys Bojko w bazie Football Facts (ros.)
 • Denys Bojko w bazie Soccerbase (ang.)
 • Denys Bojko w bazie National Football Teams (ang.)
 • Denys Bojko w bazie Transfermarkt (pol.)
 • Krywbas Krzywy Róg (ukr. Спортивний клуб «Кривбас» Кривий Ріг, Futbolnyj Kłub "Krywbas" Krywyj Rih) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Krzywym Rogu, w obwodzie dniepropietrowskim. Założony w roku 1959 jako Zespół miasta Krzywy Róg.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Ołeksandr Hryhorowicz Bojko (ukr. Олександр Григорович Бойко, ros. Александр Григорьевич Бойко, Aleksandr Grigorjewicz Bojko; ur. 30 listopada 1954 w Czerniowcach, Ukraińska SRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji obrońcy lub pomocnika, trener piłkarski.
  Reprezentacja Ukrainy U-19 w piłce nożnej jest juniorską reprezentacją Ukrainy, sterowaną przez Ukraiński Związek Piłki Nożnej. Jest powoływana przez selekcjonera, w niej występować mogą wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo ukraińskie i którzy w momencie przeprowadzania imprezy docelowej (finałów Mistrzostw Europy) nie przekroczyli 19 roku życia. Zespół jeden raz uczestniczył w Mistrzostwach Europy U-19.
  Reprezentacja Ukrainy U-21 w piłce nożnej jest młodzieżową reprezentacją Ukrainy, sterowaną przez Ukraiński Związek Piłki Nożnej. Zespół jeden raz uczestniczył w Mistrzostwach Europy U-21.
  Reprezentacja Ukrainy U-17 w piłce nożnej jest juniorską reprezentacją Ukrainy, sterowaną przez Ukraiński Związek Piłki Nożnej. Jest powoływana przez selekcjonera, w niej występować mogą wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo ukraińskie i którzy w momencie przeprowadzania imprezy docelowej (finałów Mistrzostw Europy) nie przekroczyli 17. roku życia. Zespół trzy razy uczestniczył w Mistrzostwach Europy U-17 (2002, 2004 i 2007), ale zawsze zajmował ostatnie 4. miejsce.
  Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Ukrainy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo ukraińskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Ukraiński Związek Piłki Nożnej (FFU).
  Obołoń Kijów (ukr. Футбольний клуб «Оболонь» Київ, Futbolnyj Kłub "Obołoń" Kyjiw) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w stolicy Ukrainy – Kijowie. Założony w roku 1992 jako Zmina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.