• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dennis Taylor - snookerzysta

  Przeczytaj także...
  Soczewka kontaktowa (niewłaściwie nazywana też szkłem kontaktowym) – soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy do korygowania wad wzroku, pełni funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne (np. zmiana koloru oczu).Clifford Charles Devlin "Cliff" Thorburn (ur. 16 stycznia 1948), snookerzysta kanadyjski; pierwszy mistrz świata spoza Wysp Brytyjskich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Dennis Taylor (ur. 19 stycznia 1949 w Coalisland) – brytyjski snookerzysta, reprezentant Irlandii Północnej, mistrz świata.

  Od 1972 zawodowy snookerzysta, wcześniej zdobywał młodzieżowe tytuły w bilardzie. Od 1966 mieszka w Anglii.

  W 1979 po raz pierwszy dotarł do finału mistrzostw świata, uległ w decydującym meczu Terry'emu Griffithsowi. Przez kolejne sezony umocnił się w światowej czołówce, dochodził do półfinałów i finałów, nie wygrywał jednak turniejów. Pierwsze zwycięstwo odniósł w 1984 – turniej Grand Prix (w finale pokonał Cliffa Thorburna).

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Używał już wówczas swoich słynnych wielkich okularów, które zaprezentował w światowym snookerze po raz pierwszy w 1983; wcześniej Taylor, ze względu na kłopoty ze wzrokiem, nosił szkła kontaktowe.

  W 1985 ponownie dotarł do finału mistrzostw świata. Jego przeciwnikiem był obrońca tytułu, Anglik Steve Davis. Mecz przeszedł do historii snookera, przez wielu znawców uważany jest za pojedynek wszech czasów. Taylor zaimponował w tym meczu przede wszystkim walecznością, umiejętnością odwrócenia losów meczu, które układały się dla niego niepomyślnie przez długi czas. Davis prowadził już 8:0 we frame'ach; Taylor mozolnie odrabiał straty, ale przy stanie 17:15 dla Davisa – 18. partia oznaczała zdobycie tytułu – wydawało się, że jego wysiłki są daremne. Taylor wygrał jednak dwa kolejne frame'y; przy stanie 17:17 o końcowym sukcesie decydowała ostatnia czarna bila, którą ostatecznie – po kilkakrotnych pomyłkach obu graczy – wbił reprezentant Irlandii Północnej.

  Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Pojedynek Taylora z Davisem zakończył się kilkadziesiąt minut po północy i zgromadził jedną z największych widowni w dziejach transmisji sportowych telewizji brytyjskiej (około 18 i pół miliona widzów).

  Dennis Taylor wygrywał także inne turnieje, m.in. Masters w 1987. Jest także uznanym mistrzem tricków snookerowych, mistrzem świata w tej konkurencji w 1997 i 1998.

  Jest także jednym z najsympatyczniejszych i najbardziej lubianych zawodników.

  Obecnie jest komentatorem snookera w brytyjskiej stacji BBC.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.