• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dennis Ritchie

  Przeczytaj także...
  Inferno to rozproszony system operacyjny zaprojektowany do pracy na wielu komputerach połączonych siecią komputerową. Może być uruchomiony jako autonomiczny system operacyjny, jako aplikacja w istniejącym już systemie, lub jako wtyczka do Internet Explorera. Aplikacje dla tego systemu pisane są w języku Limbo.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Plan 9 from Bell Labs – rozproszony system operacyjny, który powstał w Computing Sciences Research Center w AT&T Bell Laboratories (obecnie Lucent Technologies, Bell Labs).

  Dennis MacAlistair Ritchie (ur. 9 września 1941 w Bronxville, zm. 12 października 2011 w Berkeley Heights) – amerykański informatyk znany przede wszystkim jako twórca języka C.

  Skończył matematykę i fizykę na Harvardzie. W 1967 rozpoczął pracę dla Bell Telephone Laboratories w Komputerowym Centrum Badań Naukowych. Pracował nad BCPL i ALTRAN, zanim zajął się językiem programowania B i Uniksem.

  Wspólnie z Kenem Thompsonem stworzył w 1969 system operacyjny Unix. Wraz z Thompsonem i Brianem Kernighanem na bazie języka B opracował język programowania C, a przy współpracy Kernighana napisał książkę The C Programming Language - Język C. W latach 90. XX wieku przyczynił się do prac nad systemami Plan 9 i Inferno.

  Język ANSI C (ang. The C Programming Language) – książka o programowaniu w języku C, autorstwa Dennisa Ritchie, jednego z twórców języka, oraz Briana Kernighana. Często bywa używana jako podręcznik akademicki lub pomoc w indywidualnym kształceniu. Książka wywarła duży wpływ na rozwój informatyki, m.in. poprzez rozpowszechnienie określonego stylu formatowania kodu, oraz przyczyniła się do rozpowszechnienia języka C i systemów klasy Unix. Często bywa skrótowo nazywana K&R, od pierwszych liter nazwisk autorów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Nagrody[ | edytuj kod]

  Wraz z Kenem Thompsonem wyróżniony nagrodą Turinga w 1983, a w 1998 także wspólnie z Thompsonem za stworzenie systemu Unix odznaczony amerykańskim Narodowym Medalem Technologii.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Unix
 • Historia systemu operacyjnego Unix
 • Ken Thompson
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martin Campbell-Kelly: Dennis Ritchie obituary. guardian.co.uk, 2011-10-13. [dostęp 2011-10-14].
  2. Steve Lohr: Dennis Ritchie, Trailblazer in Digital Era, Dies at 70 (ang.). nytimes.com, 2011-09-13. [dostęp 2011-10-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa Dennisa Ritchie (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Nagroda Turinga — nagroda przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki przez Association for Computing Machinery.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  ALTRAN – język obliczeń symbolicznych - nazwa pochodzi od połączenia słów od ALgebra TRANslating System, będący rozszerzeniem FORTRANU rozwiniętym ok. 1968 przez W.S. Browna w Bell Labs pozwalającym manipulować operacjami algebraicznymi. Jednen ze słynniejszych kompilatorów tego języka stworzył Dennis M. Ritchie (również Bell Labs).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.
  Unix jest przenośnym systemem operacyjnym na wiele architektur komputerowych i mający wiele odmian i modyfikacji. Więcej: Unix.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.