Dennis MacAlistair Ritchie (ur. 9 września 1941 w Bronxville, zm. 12 października 2011 w Berkeley Heights) – amerykański informatyk znany przede wszystkim jako twórca języka C.
Skończył matematykę i fizykę na Harvardzie. W 1967 rozpoczął pracę dla Bell Telephone Laboratories w Komputerowym Centrum Badań Naukowych. Pracował nad BCPL i ALTRAN, zanim zajął się językiem programowania B i Uniksem.
Wspólnie z Kenem Thompsonem stworzył w 1969 system operacyjny Unix. Wraz z Thompsonem i Brianem Kernighanem na bazie języka B opracował język programowania C, a przy współpracy Kernighana napisał książkę The C Programming Language - Język C. W latach 90. XX wieku przyczynił się do prac nad systemami Plan 9 i Inferno.
Plan 9 from Bell Labs – rozproszony system operacyjny, który powstał w Computing Sciences Research Center w AT&T Bell Laboratories (obecnie Lucent Technologies, Bell Labs).Język ANSI C (ang. The C Programming Language) – książka o programowaniu w języku C, autorstwa Dennisa Ritchie, jednego z twórców języka, oraz Briana Kernighana. Często bywa używana jako podręcznik akademicki lub pomoc w indywidualnym kształceniu. Książka wywarła duży wpływ na rozwój informatyki, m.in. poprzez rozpowszechnienie określonego stylu formatowania kodu, oraz przyczyniła się do rozpowszechnienia języka C i systemów klasy Unix. Często bywa skrótowo nazywana K&R, od pierwszych liter nazwisk autorów.
Wraz z Kenem Thompsonem wyróżniony nagrodą Turinga w 1983, a w 1998 także wspólnie z Thompsonem za stworzenie systemu Unix odznaczony amerykańskim Narodowym Medalem Technologii.
Historia systemu operacyjnego Unix
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Strona domowa Dennisa Ritchie (ang.)

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Warto wiedzieć że... beta
Nagroda Turinga — nagroda przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki przez Association for Computing Machinery.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
ALTRAN – język obliczeń symbolicznych - nazwa pochodzi od połączenia słów od ALgebra TRANslating System, będący rozszerzeniem FORTRANU rozwiniętym ok. 1968 przez W.S. Browna w Bell Labs pozwalającym manipulować operacjami algebraicznymi. Jednen ze słynniejszych kompilatorów tego języka stworzył Dennis M. Ritchie (również Bell Labs).
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.
Unix jest przenośnym systemem operacyjnym na wiele architektur komputerowych i mający wiele odmian i modyfikacji. Więcej: Unix.