• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Denis Healey

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.

  Denis Winston Healey, baron Healey, CH, MBE (ur. 30 sierpnia 1917 w Mottingham w hrabstwie Kent, zm. 3 października 2015 w Alfriston w hrabstwie Sussex) – brytyjski polityk, członek Partii Pracy. Minister w rządach Harolda Wilsona i Jamesa Callaghana.

  W 1976 r. ubiegał się o przywództwo Partii Pracy, po Haroldzie Wilsonie, ale został pokonany przez Jamesa Callaghana. W 1980 r. ponownie ubiegał się o przywództwo Partii Pracy, ale został pokonany przez Michaela Foota, którego został zastępcą (do 1983).

  Zima niezadowolenia (ang. Winter of Discontent) – potoczne określenie kryzysu społecznego i politycznego podczas zimy roku 1978/1979 w Wielkiej Brytanii (najzimniejszej od tej z lat 1962/1963), podczas której trwał powszechny strajk związków zawodowych sektora publicznego, domagających się podwyżek wynagrodzeń i kontroli inflacji. Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Kencie. Kiedy miał 5 lat jego rodzina przeprowadziła się do Keighley w zachodnim Yorkshire. Wykształcenie odebrał w Bradford Grammar School oraz w Balliol College na Uniwersytecie oksfordzkim. Studiował literaturę grecką i rzymską oraz historię starożytną i filozofię. W 1937 r. został członkiem Komunistycznej Partii Wielkiej Brytanii, ale wystąpił z niej w 1939 r. po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. W 1940 r. uzyskał dyplom ukończenia studiów.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.James Harold Wilson, baron Wilson of Rievaulx, KG, OBE (ur. 11 marca 1916 w Huddersfield, zm. 24 maja 1995 w Londynie) – polityk brytyjskiej Partii Pracy, premier Wielkiej Brytanii w okresie od 16 października 1964 do 19 czerwca 1970 i od 4 marca 1974 do 5 kwietnia 1976 r.

  Po uzyskaniu dyplomu zaciągnął się do armii. Walczył w szeregach Królewskich Inżynierów podczas II wojny światowej w Afryce Północnej, na Sycylii i we Włoszech. Brał udział w lądowaniu pod Anzio. Wojnę zakończył w stopniu majora. Odrzucił ofertę awansu na podpułkownika i zrezygnował z czynnej służby. Jeszcze jako wojskowy wstąpił do Partii Pracy. W 1945 r. podjął nieudaną próbę dostania się do Izby Gmin z okręgu Pudsey and Otley. Po tej porażce został mianowany sekretarzem Departamentu Międzynarodowego Partii Pracy. Wkrótce został doradcą kolejnych liderów Partii Pracy ds. polityki zagranicznej.

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W lutym 1952 r. Healey wygrał wybory uzupełniające w okręgu Leeds South East i zasiadł w Izbie Gmin. Od 1955 r. reprezentował okręg wyborczy Leeds East. W czasie wewnątrzpartyjnych sporów programowych Healey stawał po stronie Hugh Gaitskella. W wyborach na lidera partii w 1963 r. głosował na Jamesa Callaghana w pierwszej turze i na Harolda Wilsona w drugiej. Wybory wygrał Wilson.

  Podpułkownik (ppłk) – wysoki stopień oficerski. W Wojsku Polskim bezpośrednio poprzedzający pułkownika, a powyżej stopnia majora. Jest zaliczany w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych.Okręg wyborczy Leeds South East powstał w 1918 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmował południowo-wschodnią część miasta Leeds. Został zlikwidowany w 1983 r.

  Po wyborczym zwycięstwie laburzystów w 1964 r. Healey otrzymał stanowisko ministra obrony. Na tym stanowisku ograniczał wydatki na obronę. Zrezygnował z produkcji samolotów BAC TSR-2. W 1967 r. ogłosił rezygnację z doktryny „Na wschód od Suezu”, co oznaczało wycofanie brytyjskich wojsk z Azji Południowo-Wschodniej. Kiedy Partia Pracy przegrała wybory w 1970 r. Healey został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni. W kwietniu 1972 r. został opozycyjnym Kanclerzem Skarbu.

  Leonard James Callaghan KG (ur. 27 marca 1912 w Portsmouth, Hampshire, zm. 26 marca 2005 w Ringmer, East Sussex) – polityk brytyjski, członek Partii Pracy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kiedy Partia Pracy wygrała wybory parlamentarne 1974 r. Healey został Kanclerzem Skarbu. W 1976 r. wystartował w wyborach na lidera Partii Pracy. W pierwszej turze uzyskał 30 głosów, w drugiej natomiast 38, ale zajął ostatnie miejsce i odpadł z wyścigu. Następnie udzielił swojego poparcia Callaghanowi, który wygrał wybory. Na stanowisku kanclerza skarbu proponował wprowadzenie podatku od własności. Końcowy okres jego urzędowania to narastający kryzys, zwieńczony „zimą niezadowolenia” 1978/1979 r. W 1979 r. Partia Pracy przegrała wybory i przeszła do opozycji.

  Balliol College, jedno z kolegiów Uniwersytetu Oksfordzkiego, zrzeszający największą liczbę studentów. Kolegium liczy 403 studentów (undergraduates) i 228 absolwentów (graduates). W 2006 r. 45,1% absolwentów uzyskało dyplomy pierwszej klasy, co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich oksfordzkich kolegiów. Dziekanem kolegium (z tytułem master) jest Andrew Graham. Przewodniczącym Junior Common Room jest Adam Smith, a Middle Common Room Anna Lewis.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Healey wystartował w wyborach na lidera laburzystów w listopadzie 1980 r. Uzyskał w nich poparcie prawego skrzydła partii. Wybory te przegrał, ale został wiceprzewodniczącym partii u boku lidera, Michaela Foota. Również w 1980 r. został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni. Pozostał na tym stanowisku również po rezygnacji Foota w 1983 r., kiedy liderem Labour był Neil Kinnock. Z miejsca w gabinecie cieni zrezygnował po wyborach 1987 r. W 1992 r. zrezygnował z ubiegania się o reelekcję do Izby Gmin. W tym samym roku został kreowany parem dożywotnim jako baron Healey i zasiadł w Izbie Lordów.

  Sussex – historyczne hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche, o terytorium zbliżonym do dawnego Królestwa Sussex. Graniczy od północy z hrabstwem Surrey, od północnego wschodu z hrabstwem Kent i od zachodu z hrabstwem Hampshire. Ze względów administracyjnych dzieli się na hrabstwa West Sussex i East Sussex oraz City of Brighton and Hove. Hove zostało wydzielone w 1997 r. a status city uzyskało w 2000. Do tego czasu w hrabstwie Sussex status city posiadało jedynie miasto Chichester.Hugh Todd Naylor Gaitskell (ur. 9 kwietnia 1906 w Londynie, zm. 18 stycznia 1963 tamże) – brytyjski polityk, członek Partii Pracy, w latach 1955-1963 jej lider, minister w drugim rządzie Clementa Atlee.

  W 1994 r. poparł kandydaturę Tonyego Blaira na lidera laburzystów. Później jednak stał się krytykiem premiera i wielokrotnie nawoływał go do rezygnacji na rzecz Gordona Browna.

  21 grudnia 1945 r. poślubił Ednę Healey. Ma z nią troje dzieci. Jest autorem wielu książek, m.in. Healey's Eye (zbiór fotografii jego autorstwa, 1980), The Time of My Life (autobiografia, 1989), When Shrimps Learn to Whistle (1990), My Secret Planet (antologia, 1992), Denis Healey's Yorkshire Dales (1995) oraz Healey's World (2002).

  BAC TSR.2 (Tactical Strike and Reconnaissance Mach 2) – projekt dwusilnikowego brytyjskiego naddźwiękowego samolotu rozpoznawczego i bombowego z wczesnych lat 60. XX w. produkcji British Aircraft Corporation, mającego zastąpić samolot English Electric Canberra. Maszynę oblatano po raz pierwszy 27 września 1964 roku.Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Denis Healey - obituary (ang.). W: The Daily Telegraph [on-line]. telegraph.co.uk, 2015-10-03. [dostęp 2015-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-04)].
  2. Douglas Martin: Denis Healey, Fixture in Labour Party, Dies at 98 (ang.). nytimes.com, 2015-10-03. [dostęp 2015-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-03)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • William Keegan: The old bruiser who remained the boy next door (ang.). theguardian.com, 2006-12-03. [dostęp 2015-10-04].
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Neil Gordon Kinnock (ur. 28 marca 1942) – brytyjski polityk, poseł do Izby Gmin w latach 1970-1995, w latach 1983-1992 przywódca Partii Pracy i Lider Opozycji. Członek Komisji Europejskiej ds. transportu (1995-1999) oraz ds. reformy administracyjnej (1999-2004). Obecnie jest przewodniczącym British Council i rektorem Cardiff University. Od 31 stycznia 2005 zasiada w Izbie Lordów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Order Towarzyszów Honoru (ang. Order of the Companions of Honour) – brytyjski order przyznawany obywatelom państw Wspólnoty Narodów mającym szczególne osiągnięcia w dziedzinach sztuki, literatury, muzyki, nauki, polityki, życia gospodarczego lub religijnego. Został ustanowiony w 1917 przez króla Jerzego V.
  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.
  30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni.
  Operacja Shingle (ang.: żwir) – nazwa rozpoczętego 22 stycznia 1944 lądowania aliantów w okolicach miasta Anzio w czasie kampanii włoskiej. Dowódcą wojska alianckich był generał John Lucas, zamierzeniem operacji było obejście umocnień linii Gustawa i otwarcie drogi do Rzymu. Operacje wojskowe przeprowadzone po lądowaniu określane są zazwyczaj jako bitwa pod Anzio.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.