• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dempsey i Makepeace na tropie

  Przeczytaj także...
  TV Okey! – tygodnik telewizyjny wydawany od 2004 do 2011 roku przez wydawnictwo AMERCOM SA. Liczył 68 stron i zawierał program 89 stacji telewizyjnych. Do każdego numeru dołączona była płyta DVD z odcinkiem serialu.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Dempsey i Makepeace na tropie (Dempsey & Makepeace, 1984-86) – brytyjski serial kryminalno-komediowy.

  Zarys fabuły serialu[ | edytuj kod]

  Głównym bohaterem jest porucznik policji nowojorskiej James Dempsey. Podczas jednej z akcji dotyczącej śledztwa przeciwko aferze korupcyjnej, zabija swojego partnera, który nieoczekiwanie go wrobił. Na Dempseya zostaje wydany wyrok śmierci, w związku z czym nie jest on już bezpieczny w USA. W ramach programu ochrony świadków oraz wymian funkcjonariuszy, zostaje wysłany do Londynu. Jest to dla niego jednocześnie wkroczenie w świat obyczajów, których w NY nigdy nie widział. Zostaje przydzielony do elitarnej jednostki londyńskiej policji SI10. Rozpoczyna współpracę z sierżant Harriet Makepeace, niezwykle atrakcyjną policjantką o ciężkim charakterze. Temperamenty pary policjantów przyczyniają się do licznych konfliktów i zabawnych sytuacji. Dodatkowym powodem antagonizmów między bohaterami jest wzajemny pociąg fizyczny, którego jedynie Dempsey nie próbuje ukrywać. Z każdą kolejną akcją kryminalną Dempsey i Makepeace tworzą coraz lepiej rozumiejący się duet.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Serial był emitowany przez TP 1 w czwartkowe poranki (tzw. „Film dla 2. zmiany”) i wieczory, natomiast pod koniec lat 80, w nocy (po 22:00) było nadawane "Kino dla poliglotów" (odcinek bez lektora).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Michael Brandon – James Dempsey
 • Glynis Barber – Harriet Makepeace
 • Ray Smith – Gordon Spikings
 • Tony Osoba – Chas Jarvis
 • W epizodzie wystąpiła m.in. piosenkarka Suzi Quatro.

  Wydania DVD[ | edytuj kod]

  Od połowy grudnia 2004 roku w Polsce odcinki serialu były co dwa tygodnie dołączane na płytach DVD i VCD do magazynu telewizyjnego Tv Okey!. Później część z nich ukazała się w kolejnej serii kolekcjonerskiej, a dnia 8 grudnia 2008 roku wydany został tradycyjny box z odcinkami sezonu 1. Polskie wydanie DVD/VCD było pierwszym takim w historii serialu. W Wielkiej Brytanii serial w tej formie ukazał się dopiero w roku 2006 - na płytach nie zamieszczono jednak wszystkich odcinków, ale dodano materiały bonusowe.

  Suzi Quatro, właśc. Susan Kay Quatrocchio (ur. 3 czerwca 1950 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, basistka i aktorka, popularna zwłaszcza w latach 70.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Full cast and crew. IMDB.com. [dostęp 09.04.2018].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dempsey i Makepeace na tropie w bazie IMDb (ang.)
 • Dempsey i Makepeace na tropie w bazie Filmweb
 • Grupa dyskusyjna
 • Dempsey i Makepeace na tropie w bazie EpGuides.com
 • Warto wiedzieć że... beta

  Video Compact Disc (VCD) – format zapisu cyfrowego strumienia audio-wideo na płycie kompaktowej. Format ten jest poprzednikiem DVD. Został stworzony w 1993 roku, dwa lata przed DVD.
  Michael Brandon, właściwie Michael Feldman (ur. 20 kwietnia 1945 roku w Brooklynie, w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Glynis Barber z domu van der Riet (ur. 25 października 1955 w Durbanie) – południowoafrykańska aktorka telewizyjna pochodzenia afrykanerskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.