• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dempsey i Firpo

  Przeczytaj także...
  Walka Jacka Dempseya z Luisem Ángelem Firpo – bokserska walka o zawodowe mistrzostwo świata w wadze ciężkiej pomiędzy Jackiem Dempseyem a Luisem Ángelem Firpo, która odbyła się 14 września 1923 roku na stadionie Polo Grounds w Nowym Jorku. Dempsey (obrońca tytułu) pokonał Firpo przez nokaut w 57. sekundzie drugiej rundy. Mimo że pojedynek trwał łącznie zaledwie 3 minuty i 57 sekund, w jego trakcie zanotowano aż 11 nokdaunów i jest on uznawany za jedną z najlepszych i najbardziej dramatycznych walk w historii pięściarstwa. Przyczynił się do zmian w przepisach regulujących zawodowy boks (w szczególności do wprowadzenia bezwzględnego wymogu stosowania tzw. zasady neutralnego narożnika), a także do popularyzacji tego sportu w USA i Argentynie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Jack Dempsey, właściwie William Harrison Dempsey (ur. 24 czerwca 1895, zm. 31 maja 1983) − amerykański bokser, w latach 1919-1926 mistrz świata wagi ciężkiej; przydomki ringowe: Kid Blackie (w początkowym okresie kariery), Manassa Mauler, Tiger Jack .

  Dempsey i Firpo (ang. Dempsey and Firpo) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza i litografa George’a Bellowsa w 1924, znajdujący się w zbiorach Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku.

  Opis[ | edytuj kod]

  Obraz przedstawia autentyczne wydarzenie do którego doszło 14 września 1923 na nieistniejącym już stadionie Polo Grounds w Nowym Jorku, podczas walki bokserskiej o zawodowe mistrzostwo świata w wadze ciężkiej. Obrońca tytułu Amerykanin Jack Dempsey pokonał Argentyńczyka Luisa Ángela Firpo w niezwykłej walce która przeszła do historii boksu.

  Ring bokserski jest miejscem walk bokserskich lub walk w podobnych dyscyplinach (np. kick-boxing). Współczesny ring ma postać kwadratowego podwyższenia, otoczonego czterema równoległymi do podłoża linami, przyczepionymi do słupów narożnych w każdym rogu ringu. Obecnie zawodowe walki muszą mieć ring zgodny z międzynarodowym standardem, jednakże jest kilka różnych międzynarodowych standardów.Whitney Museum of American Art – muzeum sztuk pięknych założone przez rzeźbiarkę i kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney i otwarte dla publiczności w 1931 roku jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów.

  George Bellows uchwycił dramatyczny moment pierwszej rundy walki w której Firpo tak potężnie uderzył w szczękę Dempseya że ten wypadł z ringu. Artysta który uwiecznił siebie po lewej stronie obrazu jako łysiejący mężczyzna, ułożył geometryczną kompozycję z niskim punktem widzenia, który obejmuje widza. Patrząc pod tym kątem, znajdujemy się wśród oglądających walkę którzy popychają Dempseya z powrotem na ring. Podekscytowanie jest dodatkowo potęgowane przez kontrast chromatyczny pomiędzy bokserami skąpanymi w jaskrawym świetle, a ciemną, wypełnioną dymem atmosferą wokół nich.

  Kolorystyka, chromatyka, koloryt, gama barwna (wł. colorito – kolor, coloratura - zabarwienie; łac. coloratus - kolorowy) – w sztukach plastycznych dominacja lub specyficzne zestawienie barw, charakterystyczne dla danej kompozycji malarskiej, nadające ogólny ton dziełu sztuki, będące pewną całością estetyczną, stanowiące najistotniejszy element rozwiązania kolorystycznego dzieła.George Wesley Bellows (ur. 12 lub 19 sierpnia 1882, Columbus, w Ohio, zm. 8 stycznia 1925 w Nowym Jorku) – amerykański malarz i litograf.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dempsey and Firpo (ang.). Whitney Museum of American Art. [dostęp 2019-05-27].
  Warto wiedzieć że... beta

  Obraz – najczęściej kojarzony z malarstwem, przeważnie płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści. Ewolucja podejścia do obrazu jako samodzielnego przedmiotu (magii lub sztuki) liczy ok. 30 000 lat. Obraz zazwyczaj wiąże się z pojęciem działalności artystycznej, choć bywa też wyrazem doraźnej potrzeby osobistej lub lokalnego obyczaju (np. malowanie pisanek). Drugie znaczenie obrazu to zdarzenie wizualne płaskie lub przestrzenne, najczęściej kojarzone z działaniem artystycznym.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Luis Ángel Firpo (ur. 11 października 1894, zm. 7 sierpnia 1960) − argentyński bokser, zawodowy mistrz Ameryki Południowej w wadze ciężkiej. Był pierwszym w historii latynoskim pretendentem do mistrzostwa świata w wadze ciężkiej. Zmierzył się o nie w 1923 roku w kontrowersyjnej walce z Jackiem Dempseyem, z którym przegrał przez nokaut.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.738 sek.