• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Demoparty

  Przeczytaj także...
  Slang także język specjalny, argot, gwara środowiskowa – swoista odmiana potocznego języka ogólnonarodowego oparta na odrębności środowiskowej. Odróżnia się tym od dialektu i gwary, wyodrębnionych terytorialnie. W przeciwieństwie do gwar i dialektów, różni się od języka ogólnego leksyką, frazeologią i zmianami znaczeń słownictwa ogólnego, nie gramatyką.Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
  Assembly w 2004 roku w Helsinkach.

  Demoparty (do połowy lat 90.copy party), w skrócie party – spotkanie ludzi związanych z demosceną komputerową, połączone z pokazem prac z pogranicza informatyki i szeroko pojętej sztuki elektronicznej: od muzyki, przez grafikę do multimedialnych prezentacji i animacji czasu rzeczywistego. Party trwa od dwóch do nawet pięciu dni bez przerwy, punktem kulminacyjnym spotkania jest zaprezentowanie prac w konkursach (tzw. compo). Pierwsze party zaczęły odbywać się w latach 80. na zachodzie Europy wraz z pojawieniem się demosceny, natomiast w Polsce pierwszym tego typu zlotem było Gdyńskie Copy Party w 1991 r. (patrz tabela). Obecnie największym demoparty (pod względem liczby uczestników i wystawianych prac w konkursach) jest Breakpoint, odbywający się cyklicznie od 2003 r. w niemieckim mieście Bingen am Rhein.

  Bingen am Rhein – miasto w Niemczech w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Mainz-Bingen, siedziba gminy związkowej Rhein-Nahe do której miasto jednak nie należy.Demoscena – potoczne określenie subkultury użytkowników komputerów i nieformalnego zrzeszenia twórców, zajmujących się kreowaniem tzw. dem – programów demonstrujących ich umiejętności. Ideą demosceny jest niekomercyjne tworzenie, prezentowanie i wymiana dzieł będących owocem wspólnej pracy programistów, muzyków i grafików. Dzieła takie często określane są mianem sztuki komputerowej.

  Już w połowie lat 90. również w Polsce copy party wykształciły swój charakter, zasady oraz slang, którym posługują się wszyscy uczestnicy po dzień dzisiejszy. Słownictwo dotyczy społeczności, konkursów i prezentowanych prac, techniki wytwarzania, w znacznej mierze zaczerpnięte ze specjalistycznego słownika informatyki.

  Zasady związane z demoparty, skupiają się między innymi na pracach zgłaszanych do konkursów. Główny nacisk nakłada się na oryginalną twórczość autorów bez reprodukcji, cyfrowego przetwarzania itp. Zasady przeprowadzania konkursów przeważnie są zawierane w ogólnodostępny, oficjalny regulamin skonstruowany w sposób formalny. Złamanie regulaminu najczęściej kończy się głośnym skandalem w społeczności, rzadziej dyskwalifikacją.

  Część z obowiązujących reguł nie jest zawarta w regulaminie oraz innych opisach, np. znaczna hermetyczność społeczności.

  Demoparty w Polsce[ | edytuj kod]

  Wybór demoparty na świecie[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista wszystkich party na świecie
 • Księga party • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.