• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Demokratyczna Partia Turkmenistanu

  Przeczytaj także...
  Komunistyczna Partia Turkmeńskiej SRR była rządzącą partią komunistyczną w Turkmenii w okresie, gdy Turkmeńska Socjalistyczna Republika Radziecka stanowiła część Związku Radzieckiego jako jedna z jego republik. Partia ta stanowiła integralną część Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Od roku 1985 I sekretarzem KPT SSR był Saparmyrat Nyýazow, który w 1991 doprowadził do odłączenia partii od KPZR i przemianowania jej na Demokratyczną Partię Turkmenistanu, jedyną legalnie działającą partię Turkmenii. W czasie prezydencji Nyýazowa partia komunistyczna stała się nielegalna.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Prezydent Turkmenistanu – jest głową państwa i szefem władzy wykonawczej, najwyższym urzędnikiem państwowym. Jego pozycję w systemie władzy określa konstytucja Turkmenistanu z 1992, kilkakrotnie nowelizowana, w tym po raz ostatni w 2008. Stanowisko prezydenta w latach 1991-2006 zajmował Saparmurat Nijazow. Od 2007 funkcję tę sprawuje Gurbanguly Berdimuhamedow.

  Demokratyczna Partia Turkmenistanu – największa oraz dominująca partia polityczna w Turkmenistanie.

  Historia[]

  Powstała 16 grudnia 1991 roku z przekształcenia Komunistycznej Partii Turkmeńskiej SRR. TDP stała się jedyną legalną partią polityczną w kraju, posiadającą monopol na władzę zarówno na szczeblach rządowych jak i lokalnych. Istnienie innych partii, w tym komunistycznych stało się nielegalne. Założycielem i wieloletnim przywódcą TDP był pierwszy prezydent Saparmyrat Nyýazow. Po śmierci Nyyazowa 21 grudnia 2006 roku na czele partii stanął nowy szef państwa Gurbanguly Berdimuhamedow, który kierował ją do momentu swojej rezygnacji 18 sierpnia 2013 roku. Berdimuhamedowa jeszcze tego samego dnia zastąpił Kasymguly Babaýew. W 2012 władze kraju zezwoliły na rejestrację drugiej partii politycznej - Partii Przemysłowców i Przedsiębiorców Turkmenistanu co formalnie zakończyło ustrój jednopartyjny w Turkmenistanie. Obecnie Demokratyczna Partia Turkmenistanu zajmuje 47 na 125 miejsc w Madżlisie Turkmenistanu.

  Partia Przemysłowców i Przedsiębiorców Turkmenistanu (turkm. Türkmenistanyň Senagatçylar we telekeçiler partiýasy) – turkmeńska centrowa partia polityczna.Kasymguly Babaýew (ros. Касымгулы Бабабев, Kasymguły Babajew) – turkmeński polityk związany ze środowiskiem politycznym prezydenta Gurbanguly Berdimuhamedowa. 18 sierpnia 2013 roku objął urząd Przewodniczącego Demokratycznej Partii Turkmenistanu po rezygnacji z tego stanowiska Berdimuhamedowa.

  Wyniki w wyborach parlamentarnych[]

  Wyniki w wyborach prezydenckich[]

  Przypisy

  Saparmyrat Ataýewiç Nyýazow (polskie media często podają zapis transkrypcyjny zrusyfikowanej pisowni: Saparmurat Nijazow; ur. 19 lutego 1940 w Gypjaku, zm. 21 grudnia 2006 w Aszchabadzie) – prezydent Turkmenistanu w latach 1991-2006, a także przewodniczący Rady Ludowej (parlamentu) oraz premier Turkmenistanu w jednej osobie.Turkmenistan (turkm. Türkmenistan; w okresie ZSRR funkcjonowała nazwa Turkmenia) – państwo położone w Azji Środkowej, na północ od gór Kopet-Dag, pomiędzy Morzem Kaspijskim a Amu-darią. Kraj rozciąga się na 1110 km od wschodu do zachodu oraz na 650 km z północy na południe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gurbanguly Mälikgulyýewiç Berdimuhamedow (do czerwca 2007 r. stosowano pisownię nazwiska Berdimuhammedow; polskie media często podają transkrypcję zrusyfikowanego zapisu imienia i nazwiska: Гурбангулы Мяликгулыевич Бердымухаммедов – Kurbanguły (Gurbanguły) Berdymuchammedow; ur. 29 czerwca 1957 w Babarapie) – turkmeński polityk, prezydent Turkmenistanu od 14 lutego 2007, od 21 grudnia 2006 do 14 lutego 2007 pełniący obowiązki prezydenta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.