• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Demokratyczna Partia Serbii  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Partia Demokratyczna (serb. Demokratska stranka / Демократска странка, DS) – serbska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym. Posiada status partii stowarzyszonej w ramach Partii Europejskich Socjalistów.

  Demokratyczna Partia Serbii (serb. Demokratska stranka Srbije / Демократска странка Србије, DSS) – serbska partia polityczna o profilu narodowo-konserwatywnym oraz chrześcijańsko-demokratycznym.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Wybory do Zgromadzenia Narodowego
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dragan Maršićanin, cyr. Драган Маршићанин (ur. 26 stycznia 1950 w Belgradzie) – serbski ekonomista, polityk i dyplomata, parlamentarzysta i minister, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, tymczasowy prezydent Serbii.
  Nowa Serbia (serb. Nova Srbija / Нова Србија, NS) – serbska partia polityczna o profilu konserwatywnym i eurosceptycznym.
  Wybory parlamentarne w Serbii w 2008 roku zostały przeprowadzone 11 maja. Były to wybory przedterminowe, rozpisane przez prezydenta Borisa Tadicia po rozwiązaniu parlamentu, ledwie rok od poprzednich wyborów. Wraz z nimi przeprowadzone zostały wybory samorządowe.
  Andreja Mladenović, cyr. Андреја Младеновић (ur. 15 marca 1975 w Belgradzie) – serbski polityk i samorządowiec, wiceburmistrz Belgradu, poseł do Zgromadzenia Narodowego.
  Wybory parlamentarne w Serbii w 2000 roku odbyły się 23 grudnia. W wyniku wyborów wyłoniono 250 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii (Skupsztiny). Próg wyborczy wynosił 5%.
  Wybory parlamentarne w Serbii w 2012 roku odbyły się 6 maja. W wyniku wyborów wyłoniono 250 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii (Skupsztiny). Próg wyborczy wynosił 5%, nie obowiązywał w przypadku ugrupowań mniejszości narodowych. Wybory jako pierwsze wybory w XXI wieku odbyły się terminowo, tj. po upływie czteroletniej kadencji parlamentu.
  Zoran Ðinđić lub Зоран Ђинђић (ur. 1 sierpnia 1952 w Bosanskim Šamacu; Bośnia, zm. 12 marca 2003 w Belgradzie) – działacz polityczny, przeciwnik rządów Miloševicia, premier Serbii.

  Reklama