• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Demokratyczna Partia Odnowy Narodowej Uzbekistanu

  Przeczytaj także...
  Język uzbecki (uzb. Oʻzbekcha) – język z rodziny języków tureckich, urzędowy w Uzbekistanie. Dane mówiące o liczbie mówiących językiem uzbeckim są rozbieżne. Zgodnie ze spisem powszechnym, przeprowadzonym w 1989 r., językiem uzbeckim na terenie byłego ZSRR posługiwało się ok. 16,7 mln osób. Poza Uzbekistanem uzbecki jest i był w przeszłości używany głównie w Afganistanie, gdzie liczbę jego użytkowników ocenia się na ok. 1,2-1,4 mln osób. Uzbeckim posługują się także Uzbecy osiadli w sąsiednich republikach środkowoazjatyckich: w Kazachstanie, Kirgistanie, azjatyckiej części Rosji, w Turkmenistanie, a także w Chinach. Stosunkowo niewielkie skupiska emigrantów uzbeckich występują w Australii, Izraelu, Niemczech, Turcji, na Ukrainie i w USA.Wybory parlamentarne w Uzbekistanie w 2009-2010 roku - wybory parlamentarne w Uzbekistanie przeprowadzone w dwóch turach 27 grudnia 2009 oraz 10 stycznia 2010. Zwycięzcą wyborów została Liberalno-Demokratyczna Partia Uzbekistanu. W parlamencie znalazły się jeszcze 4 partie popierające politykę prezydenta Isloma Karimova.
  Prawica – zwyczajowe określenie sił politycznych, które charakteryzuje szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

  Demokratyczna Partia Odnowy Narodowej Uzbekistanu (uz.: O'zbekiston Milliy Tiklanish Demokratik Partiyasi, OMTDP) - prawicowa partia polityczna w Uzbekistanie. Obecnie ma 36 reprezentantów w parlamencie Uzbekistanu.

  Shavkat Miromonovich Mirziyoyev (używana też zrusyfikowana pisownia Szawkat Miromonowicz Mirzijajew; ur. 30 grudnia 1957 w wilajecie dżyzackim) – uzbecki polityk, od 12 grudnia 2003 premier Uzbekistanu.Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.

  Jej liderem jest Shavkat Mirziyoyev, premier Uzbekistanu od 2003 roku.

  Zobacz też[]

 • Wybory parlamentarne w Uzbekistanie w 2009-2010 roku • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.